Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marszałek Struk w Brukseli o wspólnej polityce rybackiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2011 09:17

alt- Myślę, że jesteśmy zgodni, że dotychczasowa polityka rybacka Unii Europejskiej nie spełniła naszych oczekiwań i rybołówstwo unijne jest w wyraźnym kryzysie z przełowionymi zasobami, zbyt dużą flotą i niską efektywnością ekonomiczną. Taką opinię wyraził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas posiedzenia komisji NAT (komisja ds. zasobów naturalnych) Komitetu Regionów, które odbyło się 28 listopada 2011 w Brukseli. Marszałek województwa wystąpił w roli sprawozdawcy opinii w sprawie wniosków ustawodawczych dotyczących reformy wspólnej polityki rybołówstwa.Zadaniem Marszałka Struka jako sprawozdawcy było przygotowanie wprowadzającego dokumentu do dyskusji, a następnie projektu opinii dotyczącej wniosków legislacyjnych w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa przedstawionych przez Komisją Europejską. Do tego projektu opinii zgłoszono 60 poprawek.Najważniejsze problemy wynikające z propozycji Komisji Europejskiej odnośnie reformy Wspólnej Polityki Rybackiej zostały przedyskutowane na posiedzeniu komisji NAT w dniu 30 września br. Marszałek Struk spotkał się w tym czasie również z Komisarz Marią Damanaki, a także z przedstawicielami DGMARE (Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries) celem wyjaśnienia szeregu spraw, które nasunęły się w trakcie przygotowywania materiałów do dyskusji. W październiku br. marszałek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami regionów francuskich, a także wziął udział w seminarium organizowanym przez te regiony dotyczącym proponowanej polityki rybackiej KE. Zdaniem marszałka Mieczysława Struka były to ważne i ciekawe spotkania, szczególnie bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami regionów. Poruszane tam sprawy i punkty widzenia były podobne do tych, jakie poruszają polscy rybacy. W ten sposób zaistniała możliwość zapoznania się z szeregiem opinii na temat proponowanych zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej, zarówno środowisk rybackich jak też i innych interesariuszy.


altMarszałek sprawozdawca poruszył kwestię planów długoterminowych i maksymalnie zrównoważonych połowów. – Myślę, że chyba nikt nie kwestionuje konieczności opracowania takich planów w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę – mówił marszałek Struk podczas posiedzenia KR. Podstawowym założeniem tych planów jest doprowadzenie poziomów eksploatacji stad, zgodnie z Deklaracją Johanessburską do poziomu MSY (maksymalnego zrównoważonego odłowu) w roku 2015. Marszałek apelował, aby zapis tej Deklaracji respektować w proponowanych poprawkach.Poruszona była także kwestia tzw. odrzutów. Odrzuty polegają na wyrzucaniu niepożądanych połowów do morza. Większość polityków i opinii publicznej. ale także i samych rybaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. Ostateczny termin jego wprowadzenia to 1 stycznia 2016 r., co zdaniem marszałka jest terminem w miarę rozsądnym i pozwalającym na przygotowanie miejsc wyładunków do zagospodarowania odrzutów. Marszalek zaznaczył także, że zakaz ten ma dotyczyć wyłącznie gatunków handlowych podlegających limitom połowowym, a nie stad handlowych jak to błędnie zostało zapisane w projekcie Komisji Europejskiej.


altMarszałek odniósł się także do zbywalnych koncesji połowowych. KE w świetle dotychczasowego nieskutecznego systemu złomowania floty z pomocą publiczną chce, aby system zbywalnych koncesji połowowych był obowiązkowy we wszystkich państwach unijnych. Zasadniczym celem takiej propozycji jest fakt, że system ten nie angażuje środków publicznych i jest skuteczny w dostosowywaniu potencjału połowowego do dostępnych możliwości połowowych oraz w poprawie efektywności ekonomicznej floty. W przypadku zapowiadanego odejścia od subsydiowania złomowania jednostek rybackich będzie on dawał rybakom odchodzącym z rybołówstwa możliwość rekompensaty, nie pochodzącej z pomocy publicznej.Zdaniem marszałka Struka każde państwo musi dostosować własny system do swojego prawodawstwa, specyfiki i charakteru swojego rybołówstwa przybrzeżnego. KE w swej propozycji określa wielkość statków stosujących określone narzędzia połowowe, które winny być objęte systemem zbywalnych koncesji połowowych, a także okres koncesji - 15 lat. O ile z propozycją, co do wielkości statków i stosowanych narzędzi należy się zgodzić, to w opinii marszałka okres 15 lat jest stanowczo za długi i proponowałby go skrócić do co najmniej 5 lat albo kwestię tę pozostawić do decyzji państw członkowskich. 


alt


    
W kwestii regionalizacji wydaje się, że najważniejszym elementem mają być długoterminowe plany zarządzania poszczególnymi gatunkami. Poza zasadniczym celem określającym dopuszczalną śmiertelność połowową zapewniającą utrzymanie maksymalnego zrównoważonego połowu określonego na poziomie Unii Europejskiej, ustalenie pozostałych szczegółów planów wieloletnich oraz niezbędnych środków technicznych pozostanie w gestii państw danego regionu.  Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, opinia, której sprawozdawcą był marszałek Mieczysław Struk została przyjęta na posiedzeniu komisji NAT większością głosów. Jej ostateczne przyjęcie nastąpi podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w lutym 2012 r. 
Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież