O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marszałek Struk w Brukseli o wspólnej polityce rybackiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2011 09:17

alt- Myślę, że jesteśmy zgodni, że dotychczasowa polityka rybacka Unii Europejskiej nie spełniła naszych oczekiwań i rybołówstwo unijne jest w wyraźnym kryzysie z przełowionymi zasobami, zbyt dużą flotą i niską efektywnością ekonomiczną. Taką opinię wyraził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas posiedzenia komisji NAT (komisja ds. zasobów naturalnych) Komitetu Regionów, które odbyło się 28 listopada 2011 w Brukseli. Marszałek województwa wystąpił w roli sprawozdawcy opinii w sprawie wniosków ustawodawczych dotyczących reformy wspólnej polityki rybołówstwa.Zadaniem Marszałka Struka jako sprawozdawcy było przygotowanie wprowadzającego dokumentu do dyskusji, a następnie projektu opinii dotyczącej wniosków legislacyjnych w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa przedstawionych przez Komisją Europejską. Do tego projektu opinii zgłoszono 60 poprawek.Najważniejsze problemy wynikające z propozycji Komisji Europejskiej odnośnie reformy Wspólnej Polityki Rybackiej zostały przedyskutowane na posiedzeniu komisji NAT w dniu 30 września br. Marszałek Struk spotkał się w tym czasie również z Komisarz Marią Damanaki, a także z przedstawicielami DGMARE (Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries) celem wyjaśnienia szeregu spraw, które nasunęły się w trakcie przygotowywania materiałów do dyskusji. W październiku br. marszałek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami regionów francuskich, a także wziął udział w seminarium organizowanym przez te regiony dotyczącym proponowanej polityki rybackiej KE. Zdaniem marszałka Mieczysława Struka były to ważne i ciekawe spotkania, szczególnie bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami regionów. Poruszane tam sprawy i punkty widzenia były podobne do tych, jakie poruszają polscy rybacy. W ten sposób zaistniała możliwość zapoznania się z szeregiem opinii na temat proponowanych zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej, zarówno środowisk rybackich jak też i innych interesariuszy.


altMarszałek sprawozdawca poruszył kwestię planów długoterminowych i maksymalnie zrównoważonych połowów. – Myślę, że chyba nikt nie kwestionuje konieczności opracowania takich planów w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę – mówił marszałek Struk podczas posiedzenia KR. Podstawowym założeniem tych planów jest doprowadzenie poziomów eksploatacji stad, zgodnie z Deklaracją Johanessburską do poziomu MSY (maksymalnego zrównoważonego odłowu) w roku 2015. Marszałek apelował, aby zapis tej Deklaracji respektować w proponowanych poprawkach.Poruszona była także kwestia tzw. odrzutów. Odrzuty polegają na wyrzucaniu niepożądanych połowów do morza. Większość polityków i opinii publicznej. ale także i samych rybaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. Ostateczny termin jego wprowadzenia to 1 stycznia 2016 r., co zdaniem marszałka jest terminem w miarę rozsądnym i pozwalającym na przygotowanie miejsc wyładunków do zagospodarowania odrzutów. Marszalek zaznaczył także, że zakaz ten ma dotyczyć wyłącznie gatunków handlowych podlegających limitom połowowym, a nie stad handlowych jak to błędnie zostało zapisane w projekcie Komisji Europejskiej.


altMarszałek odniósł się także do zbywalnych koncesji połowowych. KE w świetle dotychczasowego nieskutecznego systemu złomowania floty z pomocą publiczną chce, aby system zbywalnych koncesji połowowych był obowiązkowy we wszystkich państwach unijnych. Zasadniczym celem takiej propozycji jest fakt, że system ten nie angażuje środków publicznych i jest skuteczny w dostosowywaniu potencjału połowowego do dostępnych możliwości połowowych oraz w poprawie efektywności ekonomicznej floty. W przypadku zapowiadanego odejścia od subsydiowania złomowania jednostek rybackich będzie on dawał rybakom odchodzącym z rybołówstwa możliwość rekompensaty, nie pochodzącej z pomocy publicznej.Zdaniem marszałka Struka każde państwo musi dostosować własny system do swojego prawodawstwa, specyfiki i charakteru swojego rybołówstwa przybrzeżnego. KE w swej propozycji określa wielkość statków stosujących określone narzędzia połowowe, które winny być objęte systemem zbywalnych koncesji połowowych, a także okres koncesji - 15 lat. O ile z propozycją, co do wielkości statków i stosowanych narzędzi należy się zgodzić, to w opinii marszałka okres 15 lat jest stanowczo za długi i proponowałby go skrócić do co najmniej 5 lat albo kwestię tę pozostawić do decyzji państw członkowskich. 


alt


    
W kwestii regionalizacji wydaje się, że najważniejszym elementem mają być długoterminowe plany zarządzania poszczególnymi gatunkami. Poza zasadniczym celem określającym dopuszczalną śmiertelność połowową zapewniającą utrzymanie maksymalnego zrównoważonego połowu określonego na poziomie Unii Europejskiej, ustalenie pozostałych szczegółów planów wieloletnich oraz niezbędnych środków technicznych pozostanie w gestii państw danego regionu.  Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, opinia, której sprawozdawcą był marszałek Mieczysław Struk została przyjęta na posiedzeniu komisji NAT większością głosów. Jej ostateczne przyjęcie nastąpi podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w lutym 2012 r. 
Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież