Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marszałek Struk w Brukseli o wspólnej polityce rybackiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2011 09:17

alt- Myślę, że jesteśmy zgodni, że dotychczasowa polityka rybacka Unii Europejskiej nie spełniła naszych oczekiwań i rybołówstwo unijne jest w wyraźnym kryzysie z przełowionymi zasobami, zbyt dużą flotą i niską efektywnością ekonomiczną. Taką opinię wyraził marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas posiedzenia komisji NAT (komisja ds. zasobów naturalnych) Komitetu Regionów, które odbyło się 28 listopada 2011 w Brukseli. Marszałek województwa wystąpił w roli sprawozdawcy opinii w sprawie wniosków ustawodawczych dotyczących reformy wspólnej polityki rybołówstwa.Zadaniem Marszałka Struka jako sprawozdawcy było przygotowanie wprowadzającego dokumentu do dyskusji, a następnie projektu opinii dotyczącej wniosków legislacyjnych w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa przedstawionych przez Komisją Europejską. Do tego projektu opinii zgłoszono 60 poprawek.Najważniejsze problemy wynikające z propozycji Komisji Europejskiej odnośnie reformy Wspólnej Polityki Rybackiej zostały przedyskutowane na posiedzeniu komisji NAT w dniu 30 września br. Marszałek Struk spotkał się w tym czasie również z Komisarz Marią Damanaki, a także z przedstawicielami DGMARE (Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries) celem wyjaśnienia szeregu spraw, które nasunęły się w trakcie przygotowywania materiałów do dyskusji. W październiku br. marszałek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami regionów francuskich, a także wziął udział w seminarium organizowanym przez te regiony dotyczącym proponowanej polityki rybackiej KE. Zdaniem marszałka Mieczysława Struka były to ważne i ciekawe spotkania, szczególnie bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami regionów. Poruszane tam sprawy i punkty widzenia były podobne do tych, jakie poruszają polscy rybacy. W ten sposób zaistniała możliwość zapoznania się z szeregiem opinii na temat proponowanych zmian we Wspólnej Polityce Rybackiej, zarówno środowisk rybackich jak też i innych interesariuszy.


altMarszałek sprawozdawca poruszył kwestię planów długoterminowych i maksymalnie zrównoważonych połowów. – Myślę, że chyba nikt nie kwestionuje konieczności opracowania takich planów w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę – mówił marszałek Struk podczas posiedzenia KR. Podstawowym założeniem tych planów jest doprowadzenie poziomów eksploatacji stad, zgodnie z Deklaracją Johanessburską do poziomu MSY (maksymalnego zrównoważonego odłowu) w roku 2015. Marszałek apelował, aby zapis tej Deklaracji respektować w proponowanych poprawkach.Poruszona była także kwestia tzw. odrzutów. Odrzuty polegają na wyrzucaniu niepożądanych połowów do morza. Większość polityków i opinii publicznej. ale także i samych rybaków jest za wprowadzeniem takiego zakazu. Ostateczny termin jego wprowadzenia to 1 stycznia 2016 r., co zdaniem marszałka jest terminem w miarę rozsądnym i pozwalającym na przygotowanie miejsc wyładunków do zagospodarowania odrzutów. Marszalek zaznaczył także, że zakaz ten ma dotyczyć wyłącznie gatunków handlowych podlegających limitom połowowym, a nie stad handlowych jak to błędnie zostało zapisane w projekcie Komisji Europejskiej.


altMarszałek odniósł się także do zbywalnych koncesji połowowych. KE w świetle dotychczasowego nieskutecznego systemu złomowania floty z pomocą publiczną chce, aby system zbywalnych koncesji połowowych był obowiązkowy we wszystkich państwach unijnych. Zasadniczym celem takiej propozycji jest fakt, że system ten nie angażuje środków publicznych i jest skuteczny w dostosowywaniu potencjału połowowego do dostępnych możliwości połowowych oraz w poprawie efektywności ekonomicznej floty. W przypadku zapowiadanego odejścia od subsydiowania złomowania jednostek rybackich będzie on dawał rybakom odchodzącym z rybołówstwa możliwość rekompensaty, nie pochodzącej z pomocy publicznej.Zdaniem marszałka Struka każde państwo musi dostosować własny system do swojego prawodawstwa, specyfiki i charakteru swojego rybołówstwa przybrzeżnego. KE w swej propozycji określa wielkość statków stosujących określone narzędzia połowowe, które winny być objęte systemem zbywalnych koncesji połowowych, a także okres koncesji - 15 lat. O ile z propozycją, co do wielkości statków i stosowanych narzędzi należy się zgodzić, to w opinii marszałka okres 15 lat jest stanowczo za długi i proponowałby go skrócić do co najmniej 5 lat albo kwestię tę pozostawić do decyzji państw członkowskich. 


alt


    
W kwestii regionalizacji wydaje się, że najważniejszym elementem mają być długoterminowe plany zarządzania poszczególnymi gatunkami. Poza zasadniczym celem określającym dopuszczalną śmiertelność połowową zapewniającą utrzymanie maksymalnego zrównoważonego połowu określonego na poziomie Unii Europejskiej, ustalenie pozostałych szczegółów planów wieloletnich oraz niezbędnych środków technicznych pozostanie w gestii państw danego regionu.  Jak informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, opinia, której sprawozdawcą był marszałek Mieczysław Struk została przyjęta na posiedzeniu komisji NAT większością głosów. Jej ostateczne przyjęcie nastąpi podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w lutym 2012 r. 
Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież