Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Łukasz Hamadyk: Chciałbym, aby PiS był atrakcyjny w Gdańsku jako partia rządząca, a nie tylko jako wieczna opozycja

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 czerwca 2017 19:34

Z Łukaszem Hamadykiem, gdańskim radnym Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Patryk Bukowski– Jak Prawo i Sprawiedliwość w Gdańsku ma się po decyzji pani minister Anny Zalewskiej, która uchyliła decyzję pomorskiej kurator oświaty w sprawie stwierdzenia nieważności zezwolenia na prowadzenie szkoły wydanego przez prezydenta Miasta Gdańska? Jak ta decyzja została odebrana oraz czy macie Państwo zamiar dalej zajmować się tą sprawą, a jeśli tak, to w jaki sposób?
Łukasz Hamadyk: Jako członek Prawa i Sprawiedliwości od 2008 roku szanuję decyzję minister Zalewskiej ponieważ to ona jest osobą, której została powierzona taka funkcja w rządzie i jeśli ona tak uznała, to nie widzę w tym przypadku powodów do jakiejś obstrukcji, czy dokładniejszego przyglądania się tej sprawie, ponieważ to minister jest osobą nadrzędną dla lokalnej pani kurator. Jeśli o mnie chodzi to tyle, ponieważ z tą sprawą jestem związany jak każdy inny radny, ani nie jestem w komisji edukacji, ani nie jest to mój okręg wyborczy. Jeśli pani minister podjęła taką decyzję, to na pewno uczyniła to świadomie, po konsultacjach i bierze za to pełną odpowiedzialność.


– Pytam o tę sprawę, ponieważ Państwa oponenci z Platformy Obywatelskiej po tej decyzji minister Zalewskiej nie kryli zadowolenia. Państwa wyborcy oraz tak zwany płynny elektorat mogą natomiast odnieść wrażenie, że minister z Państwa partii co najmniej „podstawiła nogę” Państwu w priorytetowej z perspektywy miasta sprawie kształtu szkolnictwa w Gdańsku. Czy w związku z tym PiS jest w tym momencie atrakcyjne jako opozycja wobec PO w Gdańsku?
Łukasz Hamadyk: Przede wszystkim chciałbym, aby PiS było atrakcyjne w ogólnej perspektywie. Nie mi oceniać pracę poszczególnych radnych, to będą oceniać wyborcy. Jeśli chodzi o „podstawioną nogę”, to ja w ten sposób tego nie widzę. Nie odczułem, aby ktoś mi tę symboliczną nogę podkładał. Z kolei ta zadowolona część rządzących w Gdańsku, jeśli tak się tą decyzją hurraoptymistycznie zachłysnęła, to niech jednak pamięta, że została ona podjęta przez panią minister Zalewską z rządu PiS, a nie jest wypracowanym sukcesem rządzącej w Gdańsku PO. Natomiast pani Zalewska mogłaby się naczytać czy nasłuchać wielu niewybrednych słów, komentarzy czy opinii na Facebooku czy w przestrzeni publicznej autorstwa tych osób, które teraz otwierają szampana, a tak naprawdę w tej sprawie chodzi i zawsze powinno chodzić o dobro mieszkańców, w tym przypadku dzieci, a nie jakieś małe polityczne czy prywatne wojenki o niskich pobudkach. W tego typu sprawa powinien zostać zachowany umiar. Natomiast – odnosząc się jeszcze do atrakcyjności – ja bym chciał, aby PiS był atrakcyjny w Gdańsku jako partia rządząca, a nie tylko jako wieczna opozycja.


alt– Jest Pan autorem inicjatywy dotyczącej zniesienia opłat za parkowanie w rejonie hospicjum. Podobna inicjatywa miała mieć miejsce w przypadku opłat za parkowanie w rejonie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, aby osoby dotknięte chorobami nie musiały ponosić kolejnych, dodatkowych kosztów związanych z parkowaniem, a także, aby bezpłatne strefy parkowania objęły kolejne miejsca społecznie wrażliwe. Czy zostały podjęte w tej sprawie jakieś działania? A może PiS ma w swojej politycznej ofercie dla gdańszczan inne inicjatywy związane z wrażliwością społeczną?
Łukasz Hamadyk: Osobiście w ogóle zastanowiłbym się nad sensem funkcjonowania stref płatnego parkowania ponieważ ich koszty dotykają głównie gdańszczan. Natomiast przyjezdni, zwłaszcza w strefach nadmorskich, zawsze znajdą miejsce do zaparkowania samochodu, chociażby komuś pod oknem. Jeśli chodzi o strefę przy hospicjum, to z tego co wiem zostało to rozwiązane, zatem mogę to uznać za sukces. Strefą przy UCK zajmował się z kolei profesor Piotr Czauderna, więc nie chciałem wchodzić w tej sprawie w jego kompetencje. Mam nadzieję, że w przyszłości nie będzie potrzeby interweniowania w tego typu sprawach, ponieważ do urzędników dociera chyba, że w tego typu miejscach raczej nie wypada sięgać do portfeli mieszkańców. Ostatnią kwestią o jakiej myśli się w tych miejscach jest czas upływający od zaparkowania i uiszczenia za to opłaty. To nie są turyści czy przyjezdni, tylko mieszkańcy myślący o dużo ważniejszych sprawach. Trzeba mieć również na uwadze, że może to dotknąć każdego z nas. Co do innych inicjatyw, osobiście zajmowałem się tematem mapy zagrożeń zachorowalności na nowotwory, ponieważ Gdańsk jest w tej kwestii czarnym punktem na mapie Polski, a udajemy, że ten problem bierze się znikąd. Teoretycznie, w takim miejscu jak Gdańsk, blisko morza i otoczonym lasami, powietrze powinno być zdrowe, a jednak mieszkańcy chorują i umierają. Niestety, nie wskazujemy miejsc zapalnych, chociaż bardzo łatwo to uczynić, kiedy taki Port Service spala ziemię zanieczyszczoną HCB. Chciałbym, aby tego typu miejsca zostały zbadane, a problemy naświetlone. Jest to fizycznie możliwe, choć powiedziano mi, że barierą jest koszt rzędu 400 tysięcy złotych. Przepraszam bardzo, ale w Gdańsku na różnego rodzaju promocje miasta i mniej ważne inwestycje wydaje się wielokrotnie większe kwoty, a na walkę z trucicielami gdańszczan nie ma pieniędzy? Coś tu albo nie gra, albo brakuje dobrej woli, bo nie chce sądzić, że ktoś ma jakieś inne motywacje. Przecież każdy z nas, a zatem również osoby decyzyjne i urzędnicy, po pracy nie wylatuje na księżyc, tylko wraca do swojego domu czy mieszkania i sam jest narażony na to zanieczyszczenie powietrza.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież