Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małgorzata Tarasiewicz: Władze Sopotu interesy mieszkańców stawiają na drugim, albo nawet trzecim miejscu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 28 czerwca 2017 19:34

Małgorzata Tarasiewicz, prezeska Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, bezpartyjna kandydatka na prezydenta Sopotu w poprzednich wyborach, działaczka społeczna, polityk, aktywistka feministyczna odniosła się do decyzji władz Sopotu podjętych na ostatniej sesji Rady Miasta, m.in. przekazaniu sopockich kortów w dzierżawę oraz sprzedaży działek i nieruchomości.- Sopot jest miastem zamożnym, a jego mieszkańcy mogliby mieć spore korzyści z zamieszkiwania w kurorcie, gdyby nie błędy popełniane przez lata przez rządzącego miastem prezydenta Jacka Karnowskiego - uważa Małgorzata Tarasiewicz, prezeska Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, bezpartyjna kandydatka na prezydenta Sopotu w poprzednich wyborach, działaczka społeczna, polityk, aktywistka feministyczna.  - Władze Sopotu interesy mieszkańców stawiają na drugim, albo nawet trzecim miejscu za interesami deweloperów czy właścicieli firm zarabiających na turystyce, którzy podatki płacą poza Sopotem.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta poświęconej między innymi udzieleniu absolutorium władzom za wykonanie budżetu okazało się, że miasto zadłużone jest na ogromną kwotę blisko 84 milionów złotych (83 733 000 zł) co jest skutkiem między innymi chybionej decyzji o budowie Ergo Areny. Decyzja ta doprowadziła Sopot do konieczności pośpiesznej sprzedaży, często po zaniżonych cenach atrakcyjnych działek i nieruchomości. W ten sposób ratowany jest sopocki budżet, ale tym samym miasto pozbywa się atrakcyjnych terenów, które w tej chwili wykupowane są przez zewnętrznych inwestorów na budowę apartamentowców na wynajem czy hotele.  

Ta gwałtowna wyprzedaż dokonywana jest w sposób szybki i nieprzemyślany co doprowadza do chaosu planistycznego, zbyt gęstej zabudowy miasta i niszczenia zieleni.


altDochody Sopotu z turystyki szacowane na 35-40 milionów złotych rocznie nie są przeznaczane na potrzeby mieszkańców. Nie została wybudowana obiecywana ilość mieszkań komunalnych, co powoduje opuszczanie miasta przez młodych sopocian. Tylko 700 tysięcy złotych zostało przeznaczone na politykę zdrowotną, zbyt mało na profilaktykę zdrowotną i potrzeby seniorów.   

Zastanawia jaki w takiej sytuacji miało sens oddanie bezprzetargowo w dzierżawę na 20 lat kortów tenisowych o powierzchni ponad 3 ha w centrum miasta za 3000 zł rocznie? Szczególnie, że złożono dwie oferty dzierżawy kortów za 50 i 75 tysięcy złotych. Czy z punktu widzenia interesu mieszkańców nie należałoby przeprowadzić przetargu i nie rezygnować pochopnie z ewentualnego zysku z kortów?   Pospieszne działanie mające na celu załatanie dziur budżetowych nie zabezpiecza potrzeb sopocian tylko prezydenta poprzez  stworzenie pozorów dobrobytu w naszym mieście.

Niedługo nie będzie już czego sprzedawać, a mieszkańcy będą jak indianie w rezerwacie patrzeć przez płot na bogatych turystów i deweloperów, którzy skolonizowali ich miasto.   


SS


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież