Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Reklama
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małgorzata Tarasiewicz: Władze Sopotu interesy mieszkańców stawiają na drugim, albo nawet trzecim miejscu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 28 czerwca 2017 19:34

Małgorzata Tarasiewicz, prezeska Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, bezpartyjna kandydatka na prezydenta Sopotu w poprzednich wyborach, działaczka społeczna, polityk, aktywistka feministyczna odniosła się do decyzji władz Sopotu podjętych na ostatniej sesji Rady Miasta, m.in. przekazaniu sopockich kortów w dzierżawę oraz sprzedaży działek i nieruchomości.- Sopot jest miastem zamożnym, a jego mieszkańcy mogliby mieć spore korzyści z zamieszkiwania w kurorcie, gdyby nie błędy popełniane przez lata przez rządzącego miastem prezydenta Jacka Karnowskiego - uważa Małgorzata Tarasiewicz, prezeska Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, bezpartyjna kandydatka na prezydenta Sopotu w poprzednich wyborach, działaczka społeczna, polityk, aktywistka feministyczna.  - Władze Sopotu interesy mieszkańców stawiają na drugim, albo nawet trzecim miejscu za interesami deweloperów czy właścicieli firm zarabiających na turystyce, którzy podatki płacą poza Sopotem.

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta poświęconej między innymi udzieleniu absolutorium władzom za wykonanie budżetu okazało się, że miasto zadłużone jest na ogromną kwotę blisko 84 milionów złotych (83 733 000 zł) co jest skutkiem między innymi chybionej decyzji o budowie Ergo Areny. Decyzja ta doprowadziła Sopot do konieczności pośpiesznej sprzedaży, często po zaniżonych cenach atrakcyjnych działek i nieruchomości. W ten sposób ratowany jest sopocki budżet, ale tym samym miasto pozbywa się atrakcyjnych terenów, które w tej chwili wykupowane są przez zewnętrznych inwestorów na budowę apartamentowców na wynajem czy hotele.  

Ta gwałtowna wyprzedaż dokonywana jest w sposób szybki i nieprzemyślany co doprowadza do chaosu planistycznego, zbyt gęstej zabudowy miasta i niszczenia zieleni.


altDochody Sopotu z turystyki szacowane na 35-40 milionów złotych rocznie nie są przeznaczane na potrzeby mieszkańców. Nie została wybudowana obiecywana ilość mieszkań komunalnych, co powoduje opuszczanie miasta przez młodych sopocian. Tylko 700 tysięcy złotych zostało przeznaczone na politykę zdrowotną, zbyt mało na profilaktykę zdrowotną i potrzeby seniorów.   

Zastanawia jaki w takiej sytuacji miało sens oddanie bezprzetargowo w dzierżawę na 20 lat kortów tenisowych o powierzchni ponad 3 ha w centrum miasta za 3000 zł rocznie? Szczególnie, że złożono dwie oferty dzierżawy kortów za 50 i 75 tysięcy złotych. Czy z punktu widzenia interesu mieszkańców nie należałoby przeprowadzić przetargu i nie rezygnować pochopnie z ewentualnego zysku z kortów?   Pospieszne działanie mające na celu załatanie dziur budżetowych nie zabezpiecza potrzeb sopocian tylko prezydenta poprzez  stworzenie pozorów dobrobytu w naszym mieście.

Niedługo nie będzie już czego sprzedawać, a mieszkańcy będą jak indianie w rezerwacie patrzeć przez płot na bogatych turystów i deweloperów, którzy skolonizowali ich miasto.   


SS


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież