Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 października 2012 15:10

W Polsce do 2025 roku może powstać około 9 tysięcy nowych miejsc pracy, a to dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej. O niej przez dwa dni debatowano na zorganizowanej w Sopocie I Konferencji i Targach Offshore. W obradach uczestniczyło ponad 200 osób z kilkudziesięciu firm zajmujących się tą tematyką. Na targach zaprezentowało się 9 firm, w tym Stocznia Crist z Gdańska i Energomontaż Północ Gdynia.W ocenie prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Krzysztofa Prasałka, nasz kraj dysponuje na Bałtyku znaczącym obszarem terytorialnym oraz posiada jeden z najlepszych potencjałów technicznych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Potencjał ten szacuje się na 20 GW. Pierwsza polska farma wiatrowa może powstać nawet przed 2020 rokiem, gdzieś na wysokości Karwi oraz Białogóry. Budowa farmy wiatrowej o mocy 6 GW oznacza zainwestowanie ok. 20 mld euro. Potrzebne jest wsparcie rządowe i preferencyjne ulgi w energetykę odnawialną.
Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Bogdan Gutowski podczas konferencji prasowej wyraził opinię, że Polska ma bardzo duże zasoby wiatrowe i grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Tym bardziej, że takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy już z tego korzystają, dzięki czemu lepiej rozwija się u nich gospodarka i tworzą się nowe miejsca pracy. U nas jednak gospodarka morska nie może się jakoś przebić u decydentów w Warszawie.


Uczestnicząca w konferencji Anne-Benedicte Genachte, ekspert ds. offshore z Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej powiedziała dziennikarzom, że w Europie pod koniec czerwca 2012 roku moc morskiej energetyki wiatrowej wynosiła 4,5 GW, zaś w branży tej zatrudnionych było 35 tys. osób. Stwierdziła również, że do 2020 r. w Europie moc tej energetyki będzie wynosić ok. 40 GW, a zatrudnionych będzie ok. 170 tys. osób. W 2030 r. ma to już być 150 GW mocy i miejsc pracy dla ponad 300 tysięcy osób. Jest to też ogromna szansa dla polskich stoczni i zakładów metalurgicznych.


alt


Ekspertka od tej energetyki powiedziała również, że wszystkie dotychczasowe badania dotyczące wpływu farm wiatrowych na środowisko wykazały, że nie jest on negatywny. Wokół takich farm wzbroniony jest ruch statków i dzięki temu stają się one schronieniem dla wielu gatunków fauny i flory. Tworzy się sztuczna rafa przydatna do wzrostu populacji różnych gatunków ryb. Pierwsza taka farma wiatrowa powstała w 1991 r. w Danii, jednak dopiero od 2000 r. nastąpił wzrost budowy coraz nowocześniejszych farm, i to na skalę przemysłową.


Z kolei dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Andrzej Królikowski poinformował, że do ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wpłynęły 62 wnioski o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp do budowy konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych. Ministerstwo wydało 13 pozwoleń, z tego trzy decyzje negatywne, zaś w pozostałych przypadkach trwa postępowanie administracyjne.
Do stawiania morskich farm wiatrowych szykują się PGE (ma koncesje dla 3,5 tys. MW), kontrolowana przez Jana Kulczyka Polenergia (2,7 tys. MW) oraz Orlen (1,2 tys. MW).


Przy czym postawienie 1 MW mocy na morzu, to koszt rzędu 3 – 3,5 mln euro, tj. ponad dwa razy więcej niż w oparciu o węgiel. Tyle tylko, że morska energetyka wiatrowa jest najczystszą, nie ma pozostałości ubocznych, tak jak konwencjonalna czy jądrowa.


By jednak ruszyła u nas budowa morskich wiatraków, konieczne są zmiany w prawie, m.in. przepisów morskich oraz środowiskowych. Od niedawna obowiązuje nowa ustawa o obszarach morskich, umożliwiająca wydawanie pozwoleń dla farm wiatrowych na morzu. Kluczowy dla tych inwestycji jest ostateczny kształt ustawy o odnawialnych źródłach energetyki, nad którą prace właśnie zakończyło Ministerstwo Gospodarki.  Pojawia się jednak element ryzyka, gdyż przewidziane jest stopniowe obniżanie wsparcia, co burzy stabilność biznesu i może być istotną przeszkodą w rozpoczęciu kosztownej budowy takich elektrowni.

Wła-49

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież