Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Konstytucja: sąd zamiast trybunału

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 kwietnia 2016 20:08

Monteskiuszowski podział władz sformułowany w dziele „O duchu praw” jako model  organizacji funkcjonowania państwa dzielący władzę suwerena  między 3 różne, niezależne, wzajemnie dopełniające, hamujące i kontrolujące się podmioty funkcjonuje z powodzeniem ponad 2 wieki i nikt do tej pory lepszego sposobu przeciwdziałania nadużywaniu i łamaniu praw obywatelskich nie wymyślił.


Tylko trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą  zapewnia prawidłowe funkcjonowanie państwa demokratycznego i zachowanie wolności politycznej jego obywateli. Zasadę tę w art. 10 uwzględnia Konstytucja RP podkreślając dodatkowo „równowagę” tych władz.
Skoro tak to mylą się znawcy /podobno/ prawa i jego komentatorzy, że o politykach nie wspomnę, którzy uporem podkreślają : m.in. że, funkcjonowanie trybunału i sposób powoływania sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest  całkowicie niezależny od innych organów władzy.
To błędne założenie jest jak mi się wydaje kluczem do rozwiązania obecnego konfliktu, zwanego przez niektórych kryzysem konstytucyjnym. Samodzielność Trybunału jest fikcją. Jak można mówić i pisać o niezależności filara władzy sądowniczej jakim jest Trybunał Konstytucyjny, skoro jego sędziowie są wybierani przez… władzę ustawodawczą.


O prawdziwej niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego będzie można mówić wyłącznie wtedy kiedy jego członków wybiorą przedstawiciele trzeciej władzy a nikt inny. Nazwę Trybunał zastąpiłbym Sądem Konstytucyjnym. Trybunały w historii ludzkości nie zawsze niosły ze sobą prawo i sprawiedliwość, że o łamaniu praw obywatelskich nie wspomnę.  


Takim organem wybierającym sędziów Sądu Konstytucyjnego mogłaby być Krajowa Rada Sądownictwa, a kandydatami na sędziów Sądu  wyłącznie sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, dla których już sam fakt nominowania byłby zwieńczeniem ich kariery zawodowej i wyrazem nobilitacji środowiska. A że byliby to wybitni prawnicy i zapewne w większym stopniu apolityczni niż wybierani dotychczas to także argument za zmianą. Trybunał ulega rozwiązaniu. Mandaty sędziów wygasają. Mandaty SK przyjmuje strukturę organizacyjną TK i sprawy do rozpatrzenia a pracowników administracyjnych TK zatrudnia się w SK. Obecni sędziowie TK  mogą kandydować do SK. Rozwiązanie konfliktu zadowoli też Komisję Wenecką i Radę Europy.


Wystarczą 2 zasadnicze zmiany: Konstytucji i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uchwalenie ustawy o Sądzie Konstytucyjnym kształtującej jego ustrój, funkcjonowanie i sposób powoływania sędziów. Reszta zmian to ”kosmetyka” istniejących regulacji. Dla wprawnego prawnika kilka dni pracy i projekty ustaw można procedować.     


Przepisy o tym kto ma prawo zgłaszać kandydatów pozostawiłbym bez zmian gdyż i tak o wyborze zagłosowaliby głównie sędziowie. Dla mnie to proste i oczywiste rozwiązanie istniejącego impasu w pełni realizujące zasadę trójpodziału władzy. I ma jeszcze jedną zaletę. Każdy kto za takim rozwiązaniem się opowie będzie współautorem rozwiązania kryzysu i nie będzie przegranych w tym bezsensownym sporze uwłaczającym Polakom. Kto będzie przeciw da wyraz swoim rzeczywistym intencjom w tej sprawie. Elito polityczna. Może warto się nad tym pomysłem pochylić. Założenie, że Suweren wszystko zaakceptuje może okazać się błędne, a skutki bolesne szczególnie dla rządzących i porządku prawnego w kraju.   

Nadesłane przez czytelnika, nazwisko znane redakcji


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież