Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co z tymi placówkami oświaty...

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2016 21:37

– Będzie na pewno ciąg dalszy – powiedział „Gazecie Gdańskiej” radny Piotr Gierszewski w sprawie szkoły w Kokoszkach. Niemniej jednak nie jest to jedyny problem, który pojawił się w ramach placówek oświaty w Gdańsku. Wiceprezydent Kowalczuk zaproponował, aby przy dobrych gdańskich liceach utworzyć trzy nowe gimnazja dwujęzyczne, choć nie wiadomo jeszcze, czy obecny rząd nie zdecyduje się na likwidację gimnazjów w ogóle.


Jeśli chodzi o „Pozytywną Szkołę Podstawową” w Gdańsku-Kokoszkach i prawomocny wyrok sądu, sprawa nie jest zakończona.

–  My jako radni Prawa i Sprawiedliwości oraz jako klub Prawa i Sprawiedliwości nie zamiatamy sprawy pod dywan. Będzie na pewno ciąg dalszy. Zastanawiamy się wraz z grupą radców prawnych nad przedsięwzięciem następnych kroków, dotyczących egzekucji wyroku sądowego w tej sprawie – powiedział „Gazecie Gdańskiej” radny Piotr Gierszewski.

Być może kolejne kroki w tej sprawie podejmie również Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, aczkolwiek komisja na razie nie chce komentować tych doniesień.


Kolejną kontrowersyjną kwestią okazuje się być pomysł utworzenia trzech dwujęzycznych gimnazjów, które mają powstać i stać się elementem zespołów szkół przy trzech wiodących liceach w mieście Gdańsku. Powstanie nowych gimnazjów ma być jutro poddane głosowaniu na sesji Rady Miasta Gdańska.

– Pan prezydent Kowalczuk forsuje rozwiązanie dotyczące utworzenia trzech nowych gimnazjów, które będą się mieściły w budynkach przy, patrz, III Liceum Ogólnokształcącym, przy I Liceum Ogólnokształcącym i przy XX Liceum Ogólnokształcącym. Mało tego, będą to gimnazja nie rejonowe, tylko to będą gimnazja poza rejonowe. Co to znaczy?  To znaczy, że będą zbierać dzieci z całego miasta Gdańska i nie tylko. To jest taki pierwszy ruch, który powoduje, że pan prezydent Kowalczuk zaczyna tworzyć pewną grupę, jeśli tak można powiedzieć, ekskluzywnych gimnazjów przy bardzo dobrych Liceach Ogólnokształcących. Są to gimnazja dwujęzyczne, żeby było jasne – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Radni PiS-u są przeciwni temu pomysłowi. Przeciwko są również niektórzy dyrektorzy gimnazjów, niektórzy rodzice oraz związki zawodowe. Co ciekawe sprzeciw wobec utworzeniu dwóch z trzech gimnazjów wyraziła również Gdańska Rada Oświatowa.

– Jestem przeciwnikiem tworzenia takich bytów jak chociażby Gdańska Rada Oświatowa, chociaż jest tam 30 naprawdę dobrych znawców problematyki oświatowej w mieście Gdańsku, natomiast nigdy nie uznawałem tego gremium, jako obiektywnego gremium doradczego Rady Miasta Gdańska. Ja uważam, że takie gremium powinno być doradcze prezydentowi miasta Gdańska, a nie Radzie Miasta Gdańska, ponieważ Rada Miasta Gdańska ma swoją Komisję Edukacji – powiedział radny Piotr Gierszewski. – Przez dziesięć lat wydawali oni dziesiątki, a nawet setki opinii i były one zgodne z intencją prezydenta. A teraz pierwszy raz zdarzyło się coś, co spowodowało, że Gdańska Rada Oświatowa wydała w stosunku do właśnie tych mających powstać gimnazjów opinię po części negatywną. W przypadku XX Liceum Ogólnokształcącego i w przypadku I Liceum Ogólnokształcącego, wydała negatywną opinię. Pozytywną wydała przy III Liceum Ogólnokształcącym. Niestety nie znam uzasadnienia, ale bardzo mnie to zaciekawiło, że po raz pierwszy odważyli się powiedzieć panu prezydentowi, że to jest zły pomysł.


Najważniejszym argumentem przeciwko utworzeniu trzech nowych gimnazjów dwujęzycznych jest prawdopodobieństwo zmiany ustroju szkolnego przez rząd.

– Dopiero w czerwcu Ministerstwo Edukacji Narodowej określi jaki będzie od przyszłego roku obowiązywał w Polsce ustrój szkolny. To jest niedorzeczne, żeby na półtora miesiąca przed ogłoszeniem ustroju szkolnego tworzyć nowe szkoły –  powiedział radny Piotr Gierszewski. – Bo przecież są ostatnio dwa poważne projekty. Jeden projekt: cztery lata podstawówki, cztery lata gimnazjum i cztery lata szkoły ponadgimnazjalnej i jest teraz nowy projekt, który krąży w Warszawie, to jest pięć lat podstawówki, trzy lata gimnazjum i cztery lata szkoły ponadgimnazjalnej. PiS-owi nie zależy na likwidacji gimnazjów, natomiast zależy na utworzeniu czteroletnich szkół ponadgimnazjalnych. To jest clou całej tej sprawy. W tym momencie, na półtora miesiąca przed ogłoszeniem nowego ustroju szkolnego, tworzenie nowych szkół jest, uważam, kompletnym niezrozumieniem polityki rządu, czy polityki krajowej przez samorządy.


Utworzenie nowych szkół w takim momencie wiąże się z konsekwencjami, które odczują uczniowie oraz ich rodzice.

– My możemy zrobić krzywdę tym dzieciom i ich rodzicom, bo co się okaże jak za rok trzeba będzie je likwidować, czy przekształcać? Doprowadzimy do sytuacji takiej, że te szkoły, do których my teraz dopchamy uczniów, gdyż te licea już są wypełnione młodzieżą, bo to są trzy dobre gdańskie licea, do których młodzież naprawdę pcha się przysłowiowymi drzwiami i oknami, i jeszcze teraz dodając tam 2-oddziałowe gimnazja doprowadzimy do sytuacji takiej, że w każdej z tych szkół wprowadzimy dodatkowo 180 uczniów – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Takie posunięcie w poważny sposób wpłynie na „proporcjonalny” podział uczniów gdańskich gimnazjów, a być może także zabierze wielu osobom miejsca pracy.

– Ze względu na te trzy gimnazja, w ciągu trzech lat, zabierzemy z całej mapy Gdańska około 540 uczniów. A znaczy to tyle, że za dwa lata radni będą musieli dwa, a nawet trzy gimnazja jednorodne zlikwidować. A co za tym idzie? 150 miejsc pracy również zostanie zlikwidowane. To jest nieodpowiedzialna polityka kreowana przez pana prezydenta Kowalczuka – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Ponadto nie wiadomo co stałoby się z uczniami nowych gimnazjów, którzy nie uzyskaliby promocji do następnej klasy. Jednocześnie cały czas nie wiadomo, czy obecny rząd nie podejmie decyzji o likwidacji gimnazjów.

– Jest jeszcze jedna sprawa, której nam nie przedstawiono w projekcie, a mianowicie co będzie z dziećmi, młodzieżą, która na przykład w tych nowych szkołach nie uzyska promocji do następnej klasy, co będzie wtedy z takim dzieckiem. Czy będzie musiał nadrabiać jakieś różnice programowe przechodząc do innego gimnazjum? A jeśli się okaże, że za rok zlikwidujemy gimnazja, to co się z nimi stanie i co się stanie z pracownikami nowych szkół – powiedział radny Gierszewski.


Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby nowych szkół jednak nie tworzyć są rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, dotyczące tworzenia szkół dwujęzycznych oraz szkół z oddziałami, w których są klasy dwujęzyczne.

– Istnieją dwa rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczące stworzenia gimnazjów dwujęzycznych i gimnazjów o oddziałach, w którym są klasy dwujęzyczne. Jest podany wręcz termin, do którego należy formalnie przeprowadzić uchwałę powołującą te oddziały, a mianowicie w pierwszym przypadku podany termin to koniec stycznia, a w drugim przypadku koniec lutego i pan prezydent Kowalczuk tego nie dotrzyma. Co prawda prawnicy miejscy twierdzą, że jest tam jakiś wyjątek, ale nie mogli nam tego wyjątku podać – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Nie tylko te trzy gdańskie licea wystąpiły o utworzenie przy sobie gimnazjów.

– Dwie szkoły techniczne też chcą stworzyć u siebie gimnazja. Doprowadzimy w ten sposób do sytuacji kuriozalnej – zaczniemy tworzyć jakieś zespoły gimnazjalno-ponadgimnazjalne, nie wiedząc jak ten ustrój szkolny będzie wyglądał. Uważam, że takie sztuczne, ręczne sterownie wprowadzi jeszcze większy bałagan, jeśli chodzi o sieć szkolnictwa w mieście Gdańsku. Właśnie dlatego będziemy głosować całym klubem przeciwko utworzeniu wszystkich trzech szkół – powiedział radny Piotr Gierszewski.


Jednocześnie radny Gierszewski widzi rozwiązanie całej sytuacji.

– Jest rozwiązanie na to, mianowicie mamy od wielu lat szkołę, Gimnazjum nr 25 na ulicy Kościuszki we Wrzeszczu, w której od wielu lat jest już gimnazjum z oddziałami klas dwujęzycznych. Radni otrzymali dwa dni temu uchwałę Rady Pedagogicznej, dyrekcji szkoły oraz rodziców z tejże szkoły, w której wystąpiono do władz miasta Gdańska o utworzenie gimnazjum poza rejonowego z klasami dwujęzycznymi – powiedział radny Piotr Gierszewski. – Ta szkoła ma ogromne doświadczenie w tej materii, bo od lat takie klasy prowadzi na swoim terenie. Ze względu na dobre położenie trzech okolicznych gimnazjów, zmiana sieci nie sprawiałaby kłopotów, ponieważ do każdego z tych trzech gimnazjów jest mniej, niż ustawowe 3 kilometry dojścia dziecka do szkoły, dlatego to gimnazjum mogłoby być gimnazjum poza rejonowym, a stworzenie tej szkoły miasto Gdańsk nie kosztowałoby nic. Ponadto nie zburzyłoby systemu naboru do innych gimnazjów. Szczególność tej szkoły polegałaby na tym, że to byłoby jedyne gimnazjum właśnie takie dwujęzyczne z tymi klasami, a na każdym poziomie byłyby nie dwie klasy, tak jak dzisiaj jest, tylko sześć. I to stworzyłoby w przyszłości  18-oddziałowe, piękne gimnazjum w centrum miasta Gdańska, z dobrym dojazdem. Jeżeli rodzic miałby ambicje, by jego dziecko uczęszczało do dobrego gimnazjum dwujęzycznego, to musiałby się liczyć z kosztami dojazdu, ale właśnie na tym polegałaby jego bez rejonowa pozycja w całym Gdańsku.


O tym jak zagłosuje Rada Miasta Gdańska w sprawie utworzenia trzech nowych gimnazjów dwujęzycznych dowiemy się jutro podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta Gdańska.


GG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież