Ostatnie oświadczenie firmy Robyg było powodem zwołania przez mec. Kacpra Płażyńskiego konferencji prasowej dotyczącej dalszych losów historycznego dla Gdańska terenu we Wrzeszczu umiejscowionego przy zbiegu ulic Kościuszki i alei Legionów. Miejscu spotkań Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, miejscu uświęconym krwią gedanistów we wrześniu 1939 roku, miejscu gdzie w rocznicę 50-lecia powstania klubu Gedania w roku 1972 wmurowano pamiątkową tablicę w hołdzie 75 zamordowanym członkom klubu w czasie II wojny światowej.
Kacper Płażyński: Wieczystym użytkownikiem tego terenu została firma Robyg, od początku deweloper nie ukrywał, że na tym terenie zamierza wybudować osiedle mieszkaniowe, mimo że obecne przepisy prawa nie pozwalają na to, gwarantują temu miejscu funkcje sportowe i pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej wraz z trybunami. My jako mieszkańcy Gdańska nie godzimy się na budowę osiedla mieszkaniowego w tym miejscu i jesteśmy to winni tym gedanistom, którzy złożyli daninę krwi za polski Gdańsk. Nasze protesty, które trwają od miesięcy, petycja pod którą podpisało się ponad 2200 osób wydaje się, że przynoszą oczekiwane efekty. W zeszłym tygodniu deweloper wydał oświadczenie, zgodnie z którym zamierza respektować obowiązujące przepisy prawa i zamierza wybudować pełnowymiarowe boisko wraz z trybunami. To cieszy, ale pamiętamy o tym, że deweloper kupił ten teren za 16,5 miliona złotych i nie jest instytucją charytatywną. W związku z tym wraz za słowami mogą pójść czyny i do tego czasu będziemy bacznie przypatrywać się temu, co deweloper będzie tutaj robił i jak do tego podejdą władze miasta. Będziemy pilnować aby faktycznie oświadczenie firmy znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a nie tylko na papierze. Jesteśmy to winni gedanistom, którzy za tę sprawę polegli, ale także i ich rodzinom. Także wszystkim gdańszczanom, którzy oczekują, że takie obiekty jak historyczny stadion Gedanii, o niezwykłej tożsamości znajdzie swoje miejsce w panteonie ważnych instytucji miejskich, a o bohaterach tamtych dni będziemy pamiętać.
Mec. Kacper Płażyński
Głos zabrał również Henryk Piekarczyk, długoletni zawodnik i trener klubu KKS Gedania: W niedzielę wpuszczono nas starych działaczy związanych z klubem na teren stadionu, złożyliśmy kwiaty przy tym zdewastowanym pomniku. Tu na tym boisku wychowało się bardzo wielu znanych dziś zawodników grających w ekstraklasie, tu trenowało pół Wrzeszcza, młodych chłopców spędzających po szkole czas. Uważam, że powinniśmy ratować to boisko, nad którym pieczę powinno trzymać Miasto Gdańsk. Prosiłbym, aby pan prezydent Adamowicz zainteresował się tym obiektem, jako obiektem sportowym. Nie widzę dziś ludzi z Rady Dzielnicy, która powinna nas mieszkańców reprezentować.
Henryk Piekarczyk, były zawodnik i trener KKS Gedania
- Pomnik, który tu mamy za sobą powinien być przywrócony do poprzedniego stanu i udostępniony, a nie za tą zabezpieczoną łańcuchami bramą - mówi Katarzyna Lisiecka, IPN w Gdańsku. - Instytut Pamięci Narodowej też może włączyć się w ratowanie tego pomnika. To miejsce ma wielkie historyczne znaczenie, to było jedno z niewielu miejsc w Gdańsku gdzie Polacy mogli czuć się swobodnie. Pamiątkowa tablica powinna być odnowiona i przywrócona do dawnego stanu.
Tablica pamiątkowa na stadionie KKS Gedania
Stanisław Seyfried
- 22/09/2017 13:11 - Gdański magistrat szczodry dla byłej "gwiazdy" TVN
- 20/09/2017 16:32 - Projekt "Pełnoprawny niepełnosprawny" informuje i rozwija
- 19/09/2017 20:28 - "Szybkojezdne" stojaki dla Oddziału Hematologii
- 19/09/2017 07:46 - Andrzej Jaworski: PZU Zdrowie w Gdańsku z "Linią życia"
- 18/09/2017 21:23 - 2000 podpisów do referendum w Sopocie
- 18/09/2017 17:47 - Artyści przed Urzędem Marszałkowskim: Stop niszczeniu Opery Bałtyckiej
- 16/09/2017 20:16 - Krystian Kłos: prawdziwe intencje firmy Robyg będą znane po sesji Rady Dzielnicy
- 16/09/2017 18:31 - "Żegnaj Przyjacielu, żegnaj Nauczycielu, żegnaj Mistrzu" - W Sopocie pogrzeb Prof. Młynarczyka
- 16/09/2017 16:58 - Teresa Krystman: Żal mleczarstwa i tylu lat wysiłków, budowania marki
- 16/09/2017 16:55 - Prezes o środowisku i osiedlach