Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karol Nawrocki do Komitetu Doradczego Muzeum realizowanego przez Victims of Communism Memorial Foundation w Waszyngtonie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 maja 2021 19:10

Dr Karol Nawrocki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został powołany do Komitetu Doradczego Muzeum realizowanego przez Victims of Communism Memorial Foundation (VOC) – organizację powołaną do życia w 1993 roku na mocy jednogłośnie przyjętej ustawy Kongresu Amerykańskiego. Celem priorytetowym Fundacji jest stworzenie w Waszyngtonie muzeum opowiadającego historię około 40 narodów, doświadczonych w trakcie ostatnich 100 lat dyktaturą komunistyczną. Tworzone muzeum będzie zawierać m.in. relacje świadków oraz oryginalne eksponaty, jak i wykorzystywać nowoczesne technologie oraz narzędzia multimedialne do opowiedzenia na temat przyczyn i skutków komunizmu na przestrzeni dziejów.


Rolą Komitetu Doradczego, składającego się m.in. z międzynarodowych ekspertów i naukowców, członków Rady Akademickiej i Doradczej Muzeum, jak i członków Zarządu Muzeum, jest czuwanie nad treściami merytorycznymi tworzonej instytucji muzealnej, tak by rzetelnie odzwierciedlały one prawdziwe oblicze komunizmu.


Victims of Communism Memorial Foundation jest organizacją non profit prowadzącą międzynarodowe programy edukacyjne i badawcze, jak i zajmującą się prawami człowieka. Misją fundacji jest edukowanie obecnego i przyszłych pokoleń o ideologii, historii oraz spuściźnie komunizmu, w tym upamiętnienie ponad 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie , ale również dążenie do wolności tych, którzy nadal żyją pod rządami reżimów totalitarnych. Realizowane przez Fundację Muzeum w Waszyngtonie będzie pierwszym na świecie muzeum poświęconym kompleksowej historii komunizmu. Pierwsza faza interdyscyplinarnego projektu muzealnego zostanie otwarta w 2021 r. w centrum Waszyngtonu.


Tragedii milionów ofiar reżimu komunistycznego poświęcony został także odsłonięty 12 czerwca 2007 r. w Waszyngtonie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha Pomnik Ofiar Komunizmu – dokładnie w 20. rocznicę słynnego przemówienia prezydenta Ronalda Reagana pod Bramą Brandenburską, podczas którego powiedział on: „Mr. Gorbachev, tear down this wall!” ("Panie Gorbaczow, zburz ten mur!"). Dwa lata po przemówieniu Reagana upadł mur berliński, a kolejne dwa lata po nim rozpadło się imperium sowieckie. Na przednim cokole Memoriału widnieje napis: „To the more than one hundred million victims of communism and to those who love liberty” („Ponad stu milionom ofiar komunizmu i tym, którzy kochają wolność"). Na tylnym cokole widnieje napis: „To the freedom and independence of all captive nations and peoples” („Za wolność i niepodległość wszystkich zniewolonych narodów i ludów”).

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież