Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karol Nawrocki do Komitetu Doradczego Muzeum realizowanego przez Victims of Communism Memorial Foundation w Waszyngtonie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 maja 2021 19:10

Dr Karol Nawrocki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został powołany do Komitetu Doradczego Muzeum realizowanego przez Victims of Communism Memorial Foundation (VOC) – organizację powołaną do życia w 1993 roku na mocy jednogłośnie przyjętej ustawy Kongresu Amerykańskiego. Celem priorytetowym Fundacji jest stworzenie w Waszyngtonie muzeum opowiadającego historię około 40 narodów, doświadczonych w trakcie ostatnich 100 lat dyktaturą komunistyczną. Tworzone muzeum będzie zawierać m.in. relacje świadków oraz oryginalne eksponaty, jak i wykorzystywać nowoczesne technologie oraz narzędzia multimedialne do opowiedzenia na temat przyczyn i skutków komunizmu na przestrzeni dziejów.


Rolą Komitetu Doradczego, składającego się m.in. z międzynarodowych ekspertów i naukowców, członków Rady Akademickiej i Doradczej Muzeum, jak i członków Zarządu Muzeum, jest czuwanie nad treściami merytorycznymi tworzonej instytucji muzealnej, tak by rzetelnie odzwierciedlały one prawdziwe oblicze komunizmu.


Victims of Communism Memorial Foundation jest organizacją non profit prowadzącą międzynarodowe programy edukacyjne i badawcze, jak i zajmującą się prawami człowieka. Misją fundacji jest edukowanie obecnego i przyszłych pokoleń o ideologii, historii oraz spuściźnie komunizmu, w tym upamiętnienie ponad 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie , ale również dążenie do wolności tych, którzy nadal żyją pod rządami reżimów totalitarnych. Realizowane przez Fundację Muzeum w Waszyngtonie będzie pierwszym na świecie muzeum poświęconym kompleksowej historii komunizmu. Pierwsza faza interdyscyplinarnego projektu muzealnego zostanie otwarta w 2021 r. w centrum Waszyngtonu.


Tragedii milionów ofiar reżimu komunistycznego poświęcony został także odsłonięty 12 czerwca 2007 r. w Waszyngtonie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha Pomnik Ofiar Komunizmu – dokładnie w 20. rocznicę słynnego przemówienia prezydenta Ronalda Reagana pod Bramą Brandenburską, podczas którego powiedział on: „Mr. Gorbachev, tear down this wall!” ("Panie Gorbaczow, zburz ten mur!"). Dwa lata po przemówieniu Reagana upadł mur berliński, a kolejne dwa lata po nim rozpadło się imperium sowieckie. Na przednim cokole Memoriału widnieje napis: „To the more than one hundred million victims of communism and to those who love liberty” („Ponad stu milionom ofiar komunizmu i tym, którzy kochają wolność"). Na tylnym cokole widnieje napis: „To the freedom and independence of all captive nations and peoples” („Za wolność i niepodległość wszystkich zniewolonych narodów i ludów”).

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież