Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Alcatel-Lucent i Indra zbudują system monitorowania żeglugi morskiej dla Urzędu Morskiego w Gdyni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 05 października 2011 13:23

Tworzony przez firmy Alcatel-Lucent i Indra system system monitorowania żeglugi morskiej ułatwi monitorowanie sytuacji na morzu, wczesne ostrzeganie o niekorzystnych warunkach żeglugowych i zagrożeniach ekologicznych oraz prowadzenie akcji ratunkowych.



Alcatel-Lucent, występując w konsorcjum wraz z największą hiszpańską firmą informatyczną Indra, jednym z liderów rynku IT w Europie, wygrał organizowany przez Urząd Morski w Gdyni przetarg na system służący poprawie bezpieczeństwa i usprawnieniu żeglugi morskiej w otoczeniu polskich portów bałtyckich. Nowy system umożliwi wczesne ostrzeganie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i środowiska w polskich portach i obszarach morskich, przez które przechodzi 80 mln ton ładunku rocznie. Będzie on także w pełni zintegrowany z funkcjami pomocniczymi, w tym m.in. centrum zarządzania kryzysowego, aby ułatwić prowadzenie akcji ratunkowych.



Nowy krajowy system bezpieczeństwa morskiego będzie się składał ze zintegrowanej sieci sensorów morskich oraz bezpiecznych i niezawodnych łączy komunikacyjnych. Operatorzy systemu VTS (Vessel Traffic Services) będą w stanie monitorować w czasie rzeczywistym warunki morskie oraz meteorologiczne, a także wykrywać położenie statków przy użyciu będących już w użytku systemów sensorów, takich jak radary oraz system automatycznej identyfikacji statków (AIS). Na podstawie tych danych operatorzy systemu VTS będą informowali władze i statki o potencjalnych zagrożeniach, aby zapobiegać wypadkom takim, jak zderzenia.



W razie wypadku władze będą miały dostęp do danych pochodzących z systemu w centrum zarządzania kryzysowego, a także będą mogły korzystać ze zintegrowanej infrastruktury komunikacyjnej. Ułatwi to szybkie informowanie o zanieczyszczeniach, zwalczanie ich i wykrywanie sprawców, a także dochodzenie powypadkowe. Służby poszukiwawcze i ratownicze będą wyposażone w nowy system komunikacji radiowej, zgodny z obowiązującymi procedurami systemu GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).



— Założenia do budowy systemu bezpieczeństwa morskiego w polskich obszarach morskich były tworzone przez Urząd Morski w Gdyni przez kilka ostatnich lat. Powstawały kolejne analizy i ekspertyzy naukowe, które ostatecznie zostały przełożone na założenia techniczne podczas spotkań z potencjalnymi wykonawcami w ramach prowadzonego postępowania przetargowego. Nowy system usprawni pozyskiwanie i wymianę informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo morskie. Pozwoli to na efektywniejsze zapobieganie zdarzeniom niepożądanym, takim jak zderzenia statków oraz szkody środowiskowe z tym związane, poprzez usprawnienie bieżącej analizy sytuacji i ułatwienie podejmowania właściwych decyzji. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z funduszy  strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umożliwi on utworzenie jednolitego systemu zarządzania bezpieczeństwem morskim dla całej administracji morskiej, włączając w to Ministerstwo Infrastruktury będące odpowiedzialnym za gospodarkę morską w Polsce i służby poszukiwania i ratownictwa - powiedział Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

— Połączyliśmy fachową wiedzę firmy Alcatel-Lucent z dziedziny komunikacji i integracji systemów z doświadczeniem firmy Indra w zakresie dostarczania najnowocześniejszych sensorów morskich. Budowany przez nas system będzie idealnie współpracować z istniejącymi, pozwalając polskiej administracji morskiej znacznie lepiej widzieć potencjalne zagrożenia lub nietypowe sytuacje, które mogłyby zaszkodzić żegludze w polskim obszarze morskim - powiedział Andrzej Dulka, Prezes Zarządu Alcatela-Lucenta Polska.

- Rozwiązania firmy opierają się na serii zaawansowanych produktów zaprojektowanych pod kątem pełnej obsługi komunikacji pomiędzy portami a krajowymi systemami VTS. Dzięki modułowej architekturze bazującej na platformach oprogramowania i sprzęcie COTS oraz zastosowaniu otwartych standardów nasz system jest niezwykle elastyczny w zakresie funkcjonalności, skalowalności i utrzymania. Nasza współpraca z firmą Alcatel-Lucent ułatwi nam poprawę bezpieczeństwa i efektywności transportu morskiego w polskim rejonie Bałtyku - stwierdził Manuel López Sastre, dyrektor ds. żeglugi morskiej w firmie Indra.

Na mocy umowy firma Alcatel-Lucent dostarczy sieć komunikacyjną składającą się z mikrofalowych radiolinii pakietowych, routerów i przełączników IP, sensorów morskich (CCTV, stacje meteorologiczne i radionamierniki) oraz systemu radiokomunikacyjnego VHF, dla łączności operacyjnej placówek i personelu. Ponadto firma Alcatel-Lucent wykona prace budowlane i dostarczy wyposażenie placówek, a także będzie odpowiedzialna za integrację, montaż i uruchomienie systemów oraz szkolenia i projekt.

Indra dostarczy zaś swoje rozwiązania platformy morskiej, w tym radary i oprogramowanie. Platforma ta jest główną częścią projektu i pozwala na zintegrowanie wszystkich zdalnych sensorów, umożliwiając władzom ocenę sytuacji na morzu i potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym. Indra zaprojektuje kluczowe rozwiązania dla urzędów w Gdyni, Szczecinie i Słupsku, umożliwiając ich pracownikom wgląd w ruch jednostek wzdłuż całego polskiego wybrzeża dzięki zbieraniu danych z różnych polskich urzędów i instytucji. W celu spełnienia założeń projektowych firma Indra wykorzysta ostatnie doświadczenia zdobyte podczas wdrażania podobnych rozwiązań w Portugalii, Maroku, Hiszpanii, Rumunii, Hong Kongu oraz na Łotwie.

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież