Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dariusz Adamowicz: Chcę by Polska, tak jak Japonia, szła metodą drobnych kroków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 października 2011 14:27

Z Dariuszem Adamowiczem, kandydatem PSL do Senatu na Kociewiu i Powiślu rozmawia Artur S. Górski- Co przedsiębiorca z dużego miasta robi w PSL?

Dariusz Adamowicz: PSL to jedyna partia rzeczywiście dbająca o interesy polskich małych i średnich przedsiębiorców. W pytaniu pobrzmiewa, rodem  z PRL, przekonanie, że ludowy znaczy wiejski. Lokowanie PSL tylko w jednym wiejskim wymiarze jest wygodne dla konkurentów na politycznej scenie. Starają się oni zamknąć PSL w wygodne dla siebie ramki partii klasowej, wiejskiej. A to nie jest prawdą.


- Cóż więc tą polityczną prawdą jest?   
Dariusz Adamowicz: To myślnie PSL o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy nie wyciągają ręki po wsparcie państwa, ale chcę mądrego  rządzenia. Tu przypomina się tzw., chłopski rozum. Nie trzeba filozofować, układać politycznych puzzli, ale trzeba, i tego oczekują Polacy, realnie działać. 


- Wierzy pan w sukces wyborczy? Sondaże są nieubłagane…

Dariusz Adamowicz: Sondaże to tylko sondaże. Zawierają zwykle kilka procent błędu. Oby wyborcy przy urnie nie posługiwali się wynikami sondaży. W Trójmieście Stronnictwo nie ma wysokich notowań, ale jest jeszcze Kociewie, Kaszuby.


- Od kiedy związał się pan z PSL?
Dariusz Adamowicz: Formalnie jestem bezpartyjny, ale to PSL otworzyło się na nowych w politycznym układzie ludzi. Jestem spoza politycznego, trwającego z górą dwadzieścia lat stanu stagnacji. Moi konkurenci są w politycznej grze dłużej niż III RP. Jestem też przedsiębiorcą przez dwadzieścia lat zahartowanym w boju. Trzeba bowiem mieć wiele wytrwałości by co roku przeżywać zmiany przepisów, stawek podatkowych, VAT, zmagać się z biurokracją. Naszą szansą jest gospodarka rolna, produkcja żywności oraz nowoczesne technologie, wypracowywane przez specjalistów w małych i średnich firmach. 


- Senat to dzisiaj recenzent pracy Sejmu. W procesie legislacyjnym grają rolę głównie senackie poprawki. Czego się pan spodziewa po senatorskim fotelu?
Dariusz Adamowicz: Chcę by Polska, tak jak Japonia, szła metodą drobnych kroków. PSL taką strategię realizuje. Jestem zwolennikiem łączenia tradycji z nowoczesnością. 


- A konkretnie na czym chce się pan skoncentrować?
Dariusz Adamowicz: Na tym, by państwo nie gasiło gospodarności i inwencji Polaków, by nie uciekali do szarej strefy. Po pierwsze infrastruktura. Zwolnienie z pobierania opłat za przejazd autostradą na trasie Pelplin – Rusocin. To element rozwoju tej części Pomorza. Po drugie walka z lichwą. Ustawa antylichwiarska w Polsce nie działa. Podobnie krzywdzące i nierealne są przepisy o upadłości konsumenckiej. Edukacja. Nie można traktować edukacji jako działalność rynkowa. Podręczniki, często jednorazowe, to wielkie obciążenie dla rodzinnych budżetów. Przecież dzieci za kilka, kilkanaście lat będą płaciły podatki, wypracowywały PKB i emerytury. Chcę skończyć z fikcją bezpłatnego szkolnictwa i dostępu do nauki. Kolej, edukacja, służba zdrowia nie mogą być przedmiotem gry na wolnym rynku. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież