Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dariusz Adamowicz: Chcę by Polska, tak jak Japonia, szła metodą drobnych kroków

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 07 października 2011 14:27

Z Dariuszem Adamowiczem, kandydatem PSL do Senatu na Kociewiu i Powiślu rozmawia Artur S. Górski- Co przedsiębiorca z dużego miasta robi w PSL?

Dariusz Adamowicz: PSL to jedyna partia rzeczywiście dbająca o interesy polskich małych i średnich przedsiębiorców. W pytaniu pobrzmiewa, rodem  z PRL, przekonanie, że ludowy znaczy wiejski. Lokowanie PSL tylko w jednym wiejskim wymiarze jest wygodne dla konkurentów na politycznej scenie. Starają się oni zamknąć PSL w wygodne dla siebie ramki partii klasowej, wiejskiej. A to nie jest prawdą.


- Cóż więc tą polityczną prawdą jest?   
Dariusz Adamowicz: To myślnie PSL o małych i średnich przedsiębiorcach, którzy nie wyciągają ręki po wsparcie państwa, ale chcę mądrego  rządzenia. Tu przypomina się tzw., chłopski rozum. Nie trzeba filozofować, układać politycznych puzzli, ale trzeba, i tego oczekują Polacy, realnie działać. 


- Wierzy pan w sukces wyborczy? Sondaże są nieubłagane…

Dariusz Adamowicz: Sondaże to tylko sondaże. Zawierają zwykle kilka procent błędu. Oby wyborcy przy urnie nie posługiwali się wynikami sondaży. W Trójmieście Stronnictwo nie ma wysokich notowań, ale jest jeszcze Kociewie, Kaszuby.


- Od kiedy związał się pan z PSL?
Dariusz Adamowicz: Formalnie jestem bezpartyjny, ale to PSL otworzyło się na nowych w politycznym układzie ludzi. Jestem spoza politycznego, trwającego z górą dwadzieścia lat stanu stagnacji. Moi konkurenci są w politycznej grze dłużej niż III RP. Jestem też przedsiębiorcą przez dwadzieścia lat zahartowanym w boju. Trzeba bowiem mieć wiele wytrwałości by co roku przeżywać zmiany przepisów, stawek podatkowych, VAT, zmagać się z biurokracją. Naszą szansą jest gospodarka rolna, produkcja żywności oraz nowoczesne technologie, wypracowywane przez specjalistów w małych i średnich firmach. 


- Senat to dzisiaj recenzent pracy Sejmu. W procesie legislacyjnym grają rolę głównie senackie poprawki. Czego się pan spodziewa po senatorskim fotelu?
Dariusz Adamowicz: Chcę by Polska, tak jak Japonia, szła metodą drobnych kroków. PSL taką strategię realizuje. Jestem zwolennikiem łączenia tradycji z nowoczesnością. 


- A konkretnie na czym chce się pan skoncentrować?
Dariusz Adamowicz: Na tym, by państwo nie gasiło gospodarności i inwencji Polaków, by nie uciekali do szarej strefy. Po pierwsze infrastruktura. Zwolnienie z pobierania opłat za przejazd autostradą na trasie Pelplin – Rusocin. To element rozwoju tej części Pomorza. Po drugie walka z lichwą. Ustawa antylichwiarska w Polsce nie działa. Podobnie krzywdzące i nierealne są przepisy o upadłości konsumenckiej. Edukacja. Nie można traktować edukacji jako działalność rynkowa. Podręczniki, często jednorazowe, to wielkie obciążenie dla rodzinnych budżetów. Przecież dzieci za kilka, kilkanaście lat będą płaciły podatki, wypracowywały PKB i emerytury. Chcę skończyć z fikcją bezpłatnego szkolnictwa i dostępu do nauki. Kolej, edukacja, służba zdrowia nie mogą być przedmiotem gry na wolnym rynku. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież