Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gwiazdy rozbłysły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej – „Pokolenie dla Bazyliki”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 25 czerwca 2016 17:06

Każda osoba oraz instytucja może przyczynić się do renowacji Bazyliki Mariackiej w ramach kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Wystarczy wypełnić formularz i zapłacić za cegiełkę, która, w formie złotej gwiazdy, zawiśnie na sklepieniu zabytkowej świątyni. Ceny datków na odnowienie bazyliki wynoszą: 1 tys. zł za małą gwiazdę, 3 tys. zł za średnią oraz 10 tys. zł za dużą gwiazdę. W piątkowy wieczór w zabytkowej świątyni odbyła się uroczystość podziękowania pierwszym donatorom Bazyliki Mariackiej.


24 czerwca w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczystość, podczas której podziękowano fundatorom 22 złotych gwiazd, które zawisły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej. Gwiazdy są nie tylko  ozdobą sklepienia świątyni – stały się także unikatową formą udzielenia wsparcia finansowego zabytkowej budowli. Donatorem Bazyliki Mariackiej może zostać każdy – wystarczy wypełnić formularz i kupić jedną z trzech gwiazd-cegiełek: małą za 1 tys. zł, średnią za 3 tys. zł lub dużą za 10 tys. zł, na której można zamieścić dedykację. Zakupiona cegiełka zawiśnie na sklepieniu świątyni, a pieniądze przeznaczone zostaną na renowację bazyliki. Organizatorami kampanii „Pokolenie dla Bazyliki” są Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Piotrowski PR. Patronem honorowym akcji jest arcybiskup metropolita gdański Sławoj Lesze Głódź, zaś jej mecenasem Kasa Stefczyka.alt– Cieszę się ogromne, że to wspólne dzieło, które leży nam wszystkim na sercu jest tak powszechnie rozwijane. Pragnę przywitać i cieszę się ogromne, że jest z nami metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przyjął patronat honorowy nad tą kampanią, która ma uświadomić nam wszystkim, że Bazylika Mariacka to jest owoc kultury, owoc wiary, ale to również dzieło, które było tworzone przez pokolenia, i że my wszyscy, którzy stanowimy dziś te współczesne pokolenie, mamy powinność i obowiązek otoczyć tę najwspanialszą i największą w Europie świątynię z cegły swoją troską – powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.


– Patronem honorowym jest być najłatwiej – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – Wiemy, że Kościół jest mecenasem sztuki, ale istotą posłannictwa Kościoła jest misja zbawcza. Ale tak się składa, że trzeba brać też obowiązek noszenia na plecach zabytków, utrwalania ich, odnawiania, a Gdańsk należy do tych miast, które są bogate w zabytki i ja współczuję Panu konserwatorowi wojewódzkiemu, bo on ma ogromnie utrudnione zadanie w relacji nawet do konserwatora wojewódzkiego stolicy, Warszawy. Tam przetoczyły się wojny, gdzie ta tkanka zabytkowa jest niewspółmiernie mała w porównaniu z Gdańskiem. Stąd też ta perła Gdańska, jaką jest Bazylika Mariacka będzie jeszcze przez pokolenia odnawiana i na tym pokoleniu, do którego my teraz należymy, się to nie zakończy.altArcybiskup Sławoj Leszek Głódź wręczył certyfikaty pierwszym donatorom zabytkowej świątyni, których gwiazdy-cegiełki zawisły już na sklepieniu. Pojawiły się dwie gwiazdy specjalne – ufundowana przez Staroszkocką Kapitułę Kolegiacką gwiazda nr 2, która zadedykowana została arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi dla upamiętnienia 25 rocznicy jego sakry biskupiej oraz gwiazda nr 1 dedykowana św. Janowi Pawłowi II, którą zakupili parafianie Bazyliki Mariackiej. O godzinie 21:37 specjalna gwiazda dla papieża-Polaka, która zawieszona została nad krzyżem, została podświetlona, by uczcić godzinę śmierci Ojca Świętego.


Podczas uroczystości metropolita gdański przekazał osobisty datek na renowację Bazyliki Mariackiej, a także podziękował mediom za nagłośnienie kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Arcybiskup Głódź wyraził również wdzięczność wobec ks. prałata Ireneusza Bradtke za jego dokonania dla bazyliki oraz dla wspólnoty Kościoła.altNa stronie internetowej akcji „Pokolenie dla Bazyliki” można nie tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy, ale również obejrzeć plan sklepienia świątyni, zobaczyć jakie gwiazdy już wiszą w danych sektorach, a także poznać nazwiska fundatorów gwiazd-cegiełek i przeczytać zamieszczone na nich dedykacje.


Uroczystość podziękowania uświetnił koncert kwartetu smyczkowego 4 One oraz głos solistki Anity Rywalskiej-Sosnowskiej.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież