Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gwiazdy rozbłysły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej – „Pokolenie dla Bazyliki”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 25 czerwca 2016 17:06

Każda osoba oraz instytucja może przyczynić się do renowacji Bazyliki Mariackiej w ramach kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Wystarczy wypełnić formularz i zapłacić za cegiełkę, która, w formie złotej gwiazdy, zawiśnie na sklepieniu zabytkowej świątyni. Ceny datków na odnowienie bazyliki wynoszą: 1 tys. zł za małą gwiazdę, 3 tys. zł za średnią oraz 10 tys. zł za dużą gwiazdę. W piątkowy wieczór w zabytkowej świątyni odbyła się uroczystość podziękowania pierwszym donatorom Bazyliki Mariackiej.


24 czerwca w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczystość, podczas której podziękowano fundatorom 22 złotych gwiazd, które zawisły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej. Gwiazdy są nie tylko  ozdobą sklepienia świątyni – stały się także unikatową formą udzielenia wsparcia finansowego zabytkowej budowli. Donatorem Bazyliki Mariackiej może zostać każdy – wystarczy wypełnić formularz i kupić jedną z trzech gwiazd-cegiełek: małą za 1 tys. zł, średnią za 3 tys. zł lub dużą za 10 tys. zł, na której można zamieścić dedykację. Zakupiona cegiełka zawiśnie na sklepieniu świątyni, a pieniądze przeznaczone zostaną na renowację bazyliki. Organizatorami kampanii „Pokolenie dla Bazyliki” są Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Piotrowski PR. Patronem honorowym akcji jest arcybiskup metropolita gdański Sławoj Lesze Głódź, zaś jej mecenasem Kasa Stefczyka.alt– Cieszę się ogromne, że to wspólne dzieło, które leży nam wszystkim na sercu jest tak powszechnie rozwijane. Pragnę przywitać i cieszę się ogromne, że jest z nami metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przyjął patronat honorowy nad tą kampanią, która ma uświadomić nam wszystkim, że Bazylika Mariacka to jest owoc kultury, owoc wiary, ale to również dzieło, które było tworzone przez pokolenia, i że my wszyscy, którzy stanowimy dziś te współczesne pokolenie, mamy powinność i obowiązek otoczyć tę najwspanialszą i największą w Europie świątynię z cegły swoją troską – powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.


– Patronem honorowym jest być najłatwiej – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – Wiemy, że Kościół jest mecenasem sztuki, ale istotą posłannictwa Kościoła jest misja zbawcza. Ale tak się składa, że trzeba brać też obowiązek noszenia na plecach zabytków, utrwalania ich, odnawiania, a Gdańsk należy do tych miast, które są bogate w zabytki i ja współczuję Panu konserwatorowi wojewódzkiemu, bo on ma ogromnie utrudnione zadanie w relacji nawet do konserwatora wojewódzkiego stolicy, Warszawy. Tam przetoczyły się wojny, gdzie ta tkanka zabytkowa jest niewspółmiernie mała w porównaniu z Gdańskiem. Stąd też ta perła Gdańska, jaką jest Bazylika Mariacka będzie jeszcze przez pokolenia odnawiana i na tym pokoleniu, do którego my teraz należymy, się to nie zakończy.altArcybiskup Sławoj Leszek Głódź wręczył certyfikaty pierwszym donatorom zabytkowej świątyni, których gwiazdy-cegiełki zawisły już na sklepieniu. Pojawiły się dwie gwiazdy specjalne – ufundowana przez Staroszkocką Kapitułę Kolegiacką gwiazda nr 2, która zadedykowana została arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi dla upamiętnienia 25 rocznicy jego sakry biskupiej oraz gwiazda nr 1 dedykowana św. Janowi Pawłowi II, którą zakupili parafianie Bazyliki Mariackiej. O godzinie 21:37 specjalna gwiazda dla papieża-Polaka, która zawieszona została nad krzyżem, została podświetlona, by uczcić godzinę śmierci Ojca Świętego.


Podczas uroczystości metropolita gdański przekazał osobisty datek na renowację Bazyliki Mariackiej, a także podziękował mediom za nagłośnienie kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Arcybiskup Głódź wyraził również wdzięczność wobec ks. prałata Ireneusza Bradtke za jego dokonania dla bazyliki oraz dla wspólnoty Kościoła.altNa stronie internetowej akcji „Pokolenie dla Bazyliki” można nie tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy, ale również obejrzeć plan sklepienia świątyni, zobaczyć jakie gwiazdy już wiszą w danych sektorach, a także poznać nazwiska fundatorów gwiazd-cegiełek i przeczytać zamieszczone na nich dedykacje.


Uroczystość podziękowania uświetnił koncert kwartetu smyczkowego 4 One oraz głos solistki Anity Rywalskiej-Sosnowskiej.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież