Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gwiazdy rozbłysły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej – „Pokolenie dla Bazyliki”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 25 czerwca 2016 17:06

Każda osoba oraz instytucja może przyczynić się do renowacji Bazyliki Mariackiej w ramach kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Wystarczy wypełnić formularz i zapłacić za cegiełkę, która, w formie złotej gwiazdy, zawiśnie na sklepieniu zabytkowej świątyni. Ceny datków na odnowienie bazyliki wynoszą: 1 tys. zł za małą gwiazdę, 3 tys. zł za średnią oraz 10 tys. zł za dużą gwiazdę. W piątkowy wieczór w zabytkowej świątyni odbyła się uroczystość podziękowania pierwszym donatorom Bazyliki Mariackiej.


24 czerwca w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczystość, podczas której podziękowano fundatorom 22 złotych gwiazd, które zawisły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej. Gwiazdy są nie tylko  ozdobą sklepienia świątyni – stały się także unikatową formą udzielenia wsparcia finansowego zabytkowej budowli. Donatorem Bazyliki Mariackiej może zostać każdy – wystarczy wypełnić formularz i kupić jedną z trzech gwiazd-cegiełek: małą za 1 tys. zł, średnią za 3 tys. zł lub dużą za 10 tys. zł, na której można zamieścić dedykację. Zakupiona cegiełka zawiśnie na sklepieniu świątyni, a pieniądze przeznaczone zostaną na renowację bazyliki. Organizatorami kampanii „Pokolenie dla Bazyliki” są Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Piotrowski PR. Patronem honorowym akcji jest arcybiskup metropolita gdański Sławoj Lesze Głódź, zaś jej mecenasem Kasa Stefczyka.alt– Cieszę się ogromne, że to wspólne dzieło, które leży nam wszystkim na sercu jest tak powszechnie rozwijane. Pragnę przywitać i cieszę się ogromne, że jest z nami metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przyjął patronat honorowy nad tą kampanią, która ma uświadomić nam wszystkim, że Bazylika Mariacka to jest owoc kultury, owoc wiary, ale to również dzieło, które było tworzone przez pokolenia, i że my wszyscy, którzy stanowimy dziś te współczesne pokolenie, mamy powinność i obowiązek otoczyć tę najwspanialszą i największą w Europie świątynię z cegły swoją troską – powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.


– Patronem honorowym jest być najłatwiej – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – Wiemy, że Kościół jest mecenasem sztuki, ale istotą posłannictwa Kościoła jest misja zbawcza. Ale tak się składa, że trzeba brać też obowiązek noszenia na plecach zabytków, utrwalania ich, odnawiania, a Gdańsk należy do tych miast, które są bogate w zabytki i ja współczuję Panu konserwatorowi wojewódzkiemu, bo on ma ogromnie utrudnione zadanie w relacji nawet do konserwatora wojewódzkiego stolicy, Warszawy. Tam przetoczyły się wojny, gdzie ta tkanka zabytkowa jest niewspółmiernie mała w porównaniu z Gdańskiem. Stąd też ta perła Gdańska, jaką jest Bazylika Mariacka będzie jeszcze przez pokolenia odnawiana i na tym pokoleniu, do którego my teraz należymy, się to nie zakończy.altArcybiskup Sławoj Leszek Głódź wręczył certyfikaty pierwszym donatorom zabytkowej świątyni, których gwiazdy-cegiełki zawisły już na sklepieniu. Pojawiły się dwie gwiazdy specjalne – ufundowana przez Staroszkocką Kapitułę Kolegiacką gwiazda nr 2, która zadedykowana została arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi dla upamiętnienia 25 rocznicy jego sakry biskupiej oraz gwiazda nr 1 dedykowana św. Janowi Pawłowi II, którą zakupili parafianie Bazyliki Mariackiej. O godzinie 21:37 specjalna gwiazda dla papieża-Polaka, która zawieszona została nad krzyżem, została podświetlona, by uczcić godzinę śmierci Ojca Świętego.


Podczas uroczystości metropolita gdański przekazał osobisty datek na renowację Bazyliki Mariackiej, a także podziękował mediom za nagłośnienie kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Arcybiskup Głódź wyraził również wdzięczność wobec ks. prałata Ireneusza Bradtke za jego dokonania dla bazyliki oraz dla wspólnoty Kościoła.altNa stronie internetowej akcji „Pokolenie dla Bazyliki” można nie tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy, ale również obejrzeć plan sklepienia świątyni, zobaczyć jakie gwiazdy już wiszą w danych sektorach, a także poznać nazwiska fundatorów gwiazd-cegiełek i przeczytać zamieszczone na nich dedykacje.


Uroczystość podziękowania uświetnił koncert kwartetu smyczkowego 4 One oraz głos solistki Anity Rywalskiej-Sosnowskiej.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież