Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gwiazdy rozbłysły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej – „Pokolenie dla Bazyliki”

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 25 czerwca 2016 17:06

Każda osoba oraz instytucja może przyczynić się do renowacji Bazyliki Mariackiej w ramach kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Wystarczy wypełnić formularz i zapłacić za cegiełkę, która, w formie złotej gwiazdy, zawiśnie na sklepieniu zabytkowej świątyni. Ceny datków na odnowienie bazyliki wynoszą: 1 tys. zł za małą gwiazdę, 3 tys. zł za średnią oraz 10 tys. zł za dużą gwiazdę. W piątkowy wieczór w zabytkowej świątyni odbyła się uroczystość podziękowania pierwszym donatorom Bazyliki Mariackiej.


24 czerwca w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczystość, podczas której podziękowano fundatorom 22 złotych gwiazd, które zawisły na sklepieniu Bazyliki Mariackiej. Gwiazdy są nie tylko  ozdobą sklepienia świątyni – stały się także unikatową formą udzielenia wsparcia finansowego zabytkowej budowli. Donatorem Bazyliki Mariackiej może zostać każdy – wystarczy wypełnić formularz i kupić jedną z trzech gwiazd-cegiełek: małą za 1 tys. zł, średnią za 3 tys. zł lub dużą za 10 tys. zł, na której można zamieścić dedykację. Zakupiona cegiełka zawiśnie na sklepieniu świątyni, a pieniądze przeznaczone zostaną na renowację bazyliki. Organizatorami kampanii „Pokolenie dla Bazyliki” są Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Piotrowski PR. Patronem honorowym akcji jest arcybiskup metropolita gdański Sławoj Lesze Głódź, zaś jej mecenasem Kasa Stefczyka.alt– Cieszę się ogromne, że to wspólne dzieło, które leży nam wszystkim na sercu jest tak powszechnie rozwijane. Pragnę przywitać i cieszę się ogromne, że jest z nami metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przyjął patronat honorowy nad tą kampanią, która ma uświadomić nam wszystkim, że Bazylika Mariacka to jest owoc kultury, owoc wiary, ale to również dzieło, które było tworzone przez pokolenia, i że my wszyscy, którzy stanowimy dziś te współczesne pokolenie, mamy powinność i obowiązek otoczyć tę najwspanialszą i największą w Europie świątynię z cegły swoją troską – powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.


– Patronem honorowym jest być najłatwiej – powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. – Wiemy, że Kościół jest mecenasem sztuki, ale istotą posłannictwa Kościoła jest misja zbawcza. Ale tak się składa, że trzeba brać też obowiązek noszenia na plecach zabytków, utrwalania ich, odnawiania, a Gdańsk należy do tych miast, które są bogate w zabytki i ja współczuję Panu konserwatorowi wojewódzkiemu, bo on ma ogromnie utrudnione zadanie w relacji nawet do konserwatora wojewódzkiego stolicy, Warszawy. Tam przetoczyły się wojny, gdzie ta tkanka zabytkowa jest niewspółmiernie mała w porównaniu z Gdańskiem. Stąd też ta perła Gdańska, jaką jest Bazylika Mariacka będzie jeszcze przez pokolenia odnawiana i na tym pokoleniu, do którego my teraz należymy, się to nie zakończy.altArcybiskup Sławoj Leszek Głódź wręczył certyfikaty pierwszym donatorom zabytkowej świątyni, których gwiazdy-cegiełki zawisły już na sklepieniu. Pojawiły się dwie gwiazdy specjalne – ufundowana przez Staroszkocką Kapitułę Kolegiacką gwiazda nr 2, która zadedykowana została arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi dla upamiętnienia 25 rocznicy jego sakry biskupiej oraz gwiazda nr 1 dedykowana św. Janowi Pawłowi II, którą zakupili parafianie Bazyliki Mariackiej. O godzinie 21:37 specjalna gwiazda dla papieża-Polaka, która zawieszona została nad krzyżem, została podświetlona, by uczcić godzinę śmierci Ojca Świętego.


Podczas uroczystości metropolita gdański przekazał osobisty datek na renowację Bazyliki Mariackiej, a także podziękował mediom za nagłośnienie kampanii „Pokolenie dla Bazyliki”. Arcybiskup Głódź wyraził również wdzięczność wobec ks. prałata Ireneusza Bradtke za jego dokonania dla bazyliki oraz dla wspólnoty Kościoła.altNa stronie internetowej akcji „Pokolenie dla Bazyliki” można nie tylko wypełnić formularz zgłoszeniowy, ale również obejrzeć plan sklepienia świątyni, zobaczyć jakie gwiazdy już wiszą w danych sektorach, a także poznać nazwiska fundatorów gwiazd-cegiełek i przeczytać zamieszczone na nich dedykacje.


Uroczystość podziękowania uświetnił koncert kwartetu smyczkowego 4 One oraz głos solistki Anity Rywalskiej-Sosnowskiej.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież