85. rocznica zbrodni pomorskiej » Leśna przecinka prowadząca do tego miejsca zawsze wywołuje podobne wrażenie: ponury, złowrogi, ciemn... Nie żyje Longin Pastusiak - poseł, senator, marszałek » Zmarł Longin Pastusiak (89 l.). Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politolo... "Gryf Pomorski" popiera kandydaturę dr Karola Nawrockiego » Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie Im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w Szymbarku wyd... Most Siennicki czekał, a miliony szły na przejścia naziemne w Gdańsku » Patrzę na to, co dzieje się w Gdańsku, i nie mogę zrozumieć, dlaczego władze miasta podejmują decyzj... Studio Prasowe 5 stycznia 2025 » W niedzielę, 5 stycznia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowsk... Spotkanie Nawrockiego w Gdańsku. Spuentował Trzaskowskiego » Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP dr Karol Nawrocki zadeklarował dziś w swoi... List "Godności" do Dulkiewicz: upamiętnić w Gdańsku prezydenta Kaczyńs... » List otwarty do Prezydent Gdańska Aleksandry DulkiewiczSzanowna Pani Prezydent!13 grudnia 2024, w 43... Stowarzyszenie Godność: Przeciw psuciu Polski! » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność”My, represjonowani stanu wojennego oraz działacze podziemnej „S... Oświadczenie Macieja Brzostka » Dziwne smrody dobiegają na gdańskie ulice z okolic wysypisk śmieci. To już nie tylko usłużne wiewiór... Collegium Humanum część 3. Czy Piotr Grzelak zwróci 200 tys. zł? » Wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak, kontynuuje pracę w radach nadzorczych miejskich spółek, którą ...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańscy malarze w okowach NSDAP
sobota, 09 listopada 2024 19:13
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Jednym tchem mogę wymienić przynajmniej kilku malarzy XIX-wiecznego

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 lipca 2018 09:16

Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej.


- Tym razem eksponatem miesiąca jest obiekt inny niż dotychczas - powiedział dr Marcin Westphal, kierownik działu zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. - Nie jest to eksponat historyczny, nie jest to eksponat, który powstał w okresie II wojny światowej, ale jest to eksponat, tak jak wszystkie inne wiąże się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Tym razem wspominamy tragedię rzezi wołyńskiej, ale poprzez wyjątkowy obiekt. Poprzez dyptyk autorstwa Monik Duliasz zatytułowany "Wołyń".

alt


- Praca, którą można oglądać jest moją artystyczną wypowiedzią na temat trudnego historycznego tematu jakim jest Wołyń. Jest jednocześnie wypowiedzią bazującą na skrajnych emocjach, które towarzyszyły podczas badań tego tematu, podczas przygotowań do tej instalacji - powiedziała mgr sztuki Monika Duliasz, artysta grafik, autorka dyptyku. - Hasło Wołyń to dla nas teraz przede wszystkim historia potwornej rzezi. Potwornej w swoim rozmiarze, potwornej w swoim wyrafinowaniu. Praca jest hołdem złożonym ogromnej rzeszy ofiar ludobójstwa na terenie Wołynia dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Odwołuje się również do pięknej historii tego obszaru. Pierwszym motywem, który była dla mnie punktem odniesienia była jedna z przedwojennych prac Zofii Stryjeńskiej z jej cyklu rysunkowego, gdzie pokazała scenę weselną z Wołynia. Jakże inne mamy teraz konotacje wołyńskie, tragiczne, pogrążone w żalu niż radości. Stąd też motyw wianka weselnego zaczerpnięty z pracy Zofii Stryjeńskiej, ale wykonany z zupełnie innych elementów. Nie kwiaty grają główne role, a porcelanki nagrobne, których jest 99. 99 nie bez powodu, ponieważ przywołuję pamięć wydarzeń 11 lipca 1943 roku, tak zwanej "Krwawej niedzieli", gdy 99 polskich miejscowości zostało zaatakowanych przez ukraińskich nacjonalistów. 99 porcelanek symbolizuje te miejscowości. Nie znajdziemy na nich jak na typowych porcelankach podobizn zmarłych, ponieważ pamięć o nich zatarła się, jest niemożliwa do odtworzenia, bo była skutecznie zacierana. Pojawiają się na nich symbolicznie hafty występujące na tym terenie. Również wstążki, które u Stryjeńskiej są barwnymi i radosnymi wstążkami tutaj są w czerni żałobnej. Dopełnieniem dyptyku są widły, które są oczywistym skojarzeniem z jednym z narzędzi hekatomby, narzędzi powszechnego stosowania w gospodarstwie, o zupełnie innym przeznaczeniu, a jakże innego wymiaru nabierającego w kontekście wydarzeń 1943 roku.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież