Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 lipca 2018 09:16

Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej.


- Tym razem eksponatem miesiąca jest obiekt inny niż dotychczas - powiedział dr Marcin Westphal, kierownik działu zbiorów Muzeum II Wojny Światowej. - Nie jest to eksponat historyczny, nie jest to eksponat, który powstał w okresie II wojny światowej, ale jest to eksponat, tak jak wszystkie inne wiąże się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Tym razem wspominamy tragedię rzezi wołyńskiej, ale poprzez wyjątkowy obiekt. Poprzez dyptyk autorstwa Monik Duliasz zatytułowany "Wołyń".

alt


- Praca, którą można oglądać jest moją artystyczną wypowiedzią na temat trudnego historycznego tematu jakim jest Wołyń. Jest jednocześnie wypowiedzią bazującą na skrajnych emocjach, które towarzyszyły podczas badań tego tematu, podczas przygotowań do tej instalacji - powiedziała mgr sztuki Monika Duliasz, artysta grafik, autorka dyptyku. - Hasło Wołyń to dla nas teraz przede wszystkim historia potwornej rzezi. Potwornej w swoim rozmiarze, potwornej w swoim wyrafinowaniu. Praca jest hołdem złożonym ogromnej rzeszy ofiar ludobójstwa na terenie Wołynia dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Odwołuje się również do pięknej historii tego obszaru. Pierwszym motywem, który była dla mnie punktem odniesienia była jedna z przedwojennych prac Zofii Stryjeńskiej z jej cyklu rysunkowego, gdzie pokazała scenę weselną z Wołynia. Jakże inne mamy teraz konotacje wołyńskie, tragiczne, pogrążone w żalu niż radości. Stąd też motyw wianka weselnego zaczerpnięty z pracy Zofii Stryjeńskiej, ale wykonany z zupełnie innych elementów. Nie kwiaty grają główne role, a porcelanki nagrobne, których jest 99. 99 nie bez powodu, ponieważ przywołuję pamięć wydarzeń 11 lipca 1943 roku, tak zwanej "Krwawej niedzieli", gdy 99 polskich miejscowości zostało zaatakowanych przez ukraińskich nacjonalistów. 99 porcelanek symbolizuje te miejscowości. Nie znajdziemy na nich jak na typowych porcelankach podobizn zmarłych, ponieważ pamięć o nich zatarła się, jest niemożliwa do odtworzenia, bo była skutecznie zacierana. Pojawiają się na nich symbolicznie hafty występujące na tym terenie. Również wstążki, które u Stryjeńskiej są barwnymi i radosnymi wstążkami tutaj są w czerni żałobnej. Dopełnieniem dyptyku są widły, które są oczywistym skojarzeniem z jednym z narzędzi hekatomby, narzędzi powszechnego stosowania w gospodarstwie, o zupełnie innym przeznaczeniu, a jakże innego wymiaru nabierającego w kontekście wydarzeń 1943 roku.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież