Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, ZUS i organizacji skupiających niepełnosprawnych w poniedziałek spotkali się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na konsultacjach budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
- Dzisiejsze spotkanie wpisuje się w kalendarz spotkań konsultacyjno – informacyjnych dotyczących powstającego obecnie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin – powiedział na spotkaniu z mediami minister Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Spotkanie w Gdańsku odbędzie się z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi lub świadczą usługi. Będzie to więc spotkanie z ludźmi doskonale znającymi problemy, które pragniemy w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych rozwiązać. Z tego względu opinie przedstawicieli organizacji pozarządowych są dla nas bardzo ważne. W połowie maja rząd ogłosił budowę systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Będzie się on opierał na trzech filarach. Pierwszy z nich to solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Drugi filar to pakiet społecznej odpowiedzialności, a trzeci – program „Dostępność+”. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia osób niepełnosprawnych będzie zasilany z dwóch źródeł – z części składki odprowadzanej od wynagrodzeń na Fundusz Pracy oraz daniny solidarnościowej. Daninę solidarnościową będą płaciły co roku osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 milion złotych, a jej wysokość wyniesie 4% nadwyżki tej kwoty.
– Pomorski Oddział Wojewódki jak pozostałe 15 oddziałów NFZ jest realizatorem ustawy z 9 maja 2018 roku o wsparciu w zakresie rehabilitacji i innych świadczeń medycznych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności – powiedziała Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku. - Realizujemy tę ustawę od 1 lipca, ale nasze doświadczenia w zakresie współpracy z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami mają charakter ciągły i ta ustawa umożliwia tym pacjentom lepszy, łatwiejszy dostęp do świadczeń. Od zeszłego roku realizujemy ustawę "Za Życiem", która obejmuje dzieci do 3 roku życia. Ustawa z 9 maja będzie miała nowelizację, która obejmie dzieci od 3 do 16 roku, które obejmiemy również wsparciem w zakresie rehabilitacji. Teraz realizujemy ten zakres, który obejmuje pacjentów od 16 roku życia i dalej. Pomorski NFZ realizuje świadczenia w dwóch zakresach rehabilitacji: rehabilitacji ambulatoryjnej w tym rehabilitacji dziennej i domowej oraz rehabilitacji stacjonarnej. Na tę grupę świadczeń NFZ otrzymał dodatkowo do planu finansowego NFZ 12,5 milionów złotych. Żeby świadczeniodawcom ułatwić realizację tej ustawy, pomorski NFZ już przeznaczył dla nich na te świadczenia dodatkową kwotę, aby umożliwić im rozpoczęcie działalności, przyjmowanie pracowników, personelu, przygotowanie lokalu. Na świadczenia z zakresu zaopatrzenia ortopedycznego NFZ otrzymał zwiększoną kwotę 7,7 miliona złotych, które pomogą pacjentom w dostępie do świadczeń z zakresu świadczenia ortopedycznego. W pierwszych dwóch tygodniach, nie widać żadnych kłopotów z realizacja postanowień ustawy.
- Tym co wyróżnia województwo pomorskie jest duża liczba silnych organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych – powiedział Dariusz Majorek, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) Oddział Pomorski w Gdańsku. - Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych finansujemy zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej, wspierając ponad 3 000 pracodawców na Pomorzu chcących zatrudniać osoby niepełnosprawne. To wsparcie ma charakter stały, cykliczny, comiesięczny. Trzeba pamiętać, że na Pomorzu funkcjonuje 77 zakładów pracy chronionej i jest blisko 10 000 pracowników niepełnosprawnych, których zatrudnienie subsydiujemy. Pomorze wyróżnia się także liczbą warsztatów terapii zajęciowej. Jest ich 48 dla osób z rożnymi niepełnosprawnościami. 1520 osób regularnie uzyskuje wsparcie z PFRON-u. Mamy 39 organizacji, które w sposób stały zapewniają wsparcie dla osób niepełnosprawnych - dzieci i dorosłych, w tym 30 organizacji prowadzi placówki, które udzielają rehabilitacji ciągłej – przez co najmniej 10 miesięcy w roku przez 5 dni w tygodniu. Jest to oczywiście rehabilitacja społeczna i zawodowa. Największą naszą troską jednak jest aktywizacja zawodowa. Dominuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Ponad 1 000 podmiotów to osoby niepełnosprawne samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą i to nas wyróżnia.
Podczas spotkania omawiano tematy dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Zaprezentowano nowo opracowane rozwiązania o charakterze długookresowym m.in. Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych wraz z Programem Narodowego Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, reformą systemu orzekania o niepełnosprawności, zatrudnienie wspomagane.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
- 25/07/2018 20:21 - 758. Jarmark Św. Dominika
- 24/07/2018 18:23 - CBA w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym
- 22/07/2018 15:44 - Jest oświadczenie prezesa Investgda - kolejny miejski krezus
- 19/07/2018 19:37 - Kazimierz Zimny: Maraton to idea i powrót do źródeł sportu
- 19/07/2018 17:44 - Gdzie jest oświadczenie prezesa Investgda?
- 17/07/2018 11:37 - Pożar w stoczni
- 16/07/2018 18:17 - Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D
- 14/07/2018 14:51 - Święto truskawki na Złotej Górze
- 12/07/2018 09:16 - Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ
- 10/07/2018 15:10 - Sensoryczne zwiedzanie Oliwy