Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marsz puszczalskich przeszedł ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 01 października 2011 17:53

W sobotę ulicami Gdańska przeszedł wyjątkowy pochód. Uczestniczyły w nim same panie. Ubrane wyjątkowo prowokacyjnie wykrzykiwały hasła w obronie godności i praw kobiet, ponieważ jak same twierdzą prawo powinno chronić je, nie ich oprawców.


XXI wiek bez wątpienia jest wiekiem powierzchowności. Niezależnie od stopnia tolerancji w danym społeczeństwie, generalna ocena poznanego człowieka, w znacznej mierze zależy od tego jak ten człowiek wygląda. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się w odniesieniu do oceny płci pięknej. Kobietę ocenia się już nie tylko przez pryzmat jej urody, ale także lub raczej przede wszystkim przez pryzmat tego, co kolokwialnie „na siebie włoży”.

Marsz puszczalski, oryginalnie SLUTWALK, jest inicjatywą, która zrzeszyła i połączyła szereg kobiet na całym świecie. Ruch powstał w odpowiedzi na wypowiedź kanadyjskiego konstabla Michaela Sanguinetti. Podczas wykładu prowadzonego dla studentów prawa, stwierdził on jednoznacznie, że "kobieta która ubiera się i zachowuje jak puszczalska, jest współwinna dokonanego na niej gwałtu". Wykładowca przeprosił później za swoje słowa, jednak wypowiedź wywołała  duże oburzenie w środowiskach broniących prawa kobiet i zapoczątkowała powstanie prowokacyjnego ruchu. Inicjatywa pomimo swojego nietuzinkowego wydźwięku okazała się najbardziej udaną feministyczną akcją ostatnich dwudziestu lat.
- Żyjemy w demokratycznym i wolnym państwie. Nasz strój w żadnej mierze nie stanowi o nas samych i nie może być argumentem tłumaczącym wyrządzane nam, kobietom krzywdy – komentowała Dobrochna Świątek, jedna z organizatorek Gdańskiej odsłony SLATWALK.

Marsze puszczalskich odbywają się na całym świecie, w Polsce inicjatywa odbyła się pierwszy raz, właśnie w Gdańsku. Hasła skandowane przez uczestniczki pochodu mają na celu zwrócenie szerokiej uwagi na kwestie dotyczące tzw. ”wtórnej wiktymizacji ofiar”. – Zgwałcona kobieta przechodzi niewyobrażalne piekło, które pogłębia się jeszcze bardziej podczas konfrontacji w sądzie. Komentarze w stylu „sama się o to prosiła” są delikatnie mówiąc niedopuszczalne. Dlatego nasz marsza jest tak ważny – mówi Kinga, jedna z uczestniczek dzisiejszego pochodu.
-„Nie” w ustach kobiety znaczy „nie” i to jest przerażające, że dalej tak wielu mężczyzn tego nie rozumie – dodaje.

Marsz przede wszystkim ma wymiar prowokacyjny. Paradoksalnie, poprzez maksymalne wyeksponowanie aspektu erotycznego uczestniczki starają się powiedzieć o czymś istotnym. Jak się jednak okazuje, nie tylko panowie nie pojęli podwójnego dna inicjatywy. – Jestem kobietą i uważam, że to nie jest metoda na rozwiązanie problemu zgwałconych kobiet. Taki jest świat, a facet jest facetem i przede wszystkim wzrokowcem. Zatem prowokacyjny ubiór jak najbardziej zwiększa ryzyko napadu – powiedziała Joanna, która przyglądała się paradzie.
EB

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież