Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy nadciąga koniec zagranicznych właścicieli mass mediów?

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 sierpnia 2017 18:34

PiS chce rozbić monolit zagranicznego kapitału w mediach. Dekoncentracja mediów oraz reforma służb specjalnych – to kolejne reformy, które Prawo i Sprawiedliwość ma przeprowadzić tuż po wakacjach. Zapowiedział je 27 lipca br. prezes partii Jarosław Kaczyński na antenie TV Trwam, w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu, gdy prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o reformie sądownictwa.



Jarosław Kaczyński pytany o planowane kroki i projekty zmian zapowiedział:
- W krótkim czasie sprawa sądów zostanie załatwiona; to oznacza, że kolejne najważniejsze sprawy, które mamy jeszcze do załatwienia, jak dekoncentracja mediów, też będą załatwione. Z całą pewnością stoi przed nami kwestia dekoncentracji mediów. Tu też będzie zapewne bardzo silny opór.
Ta deklaracja może oznaczać, że PiS zamierza zmienić prawo tak, aby ograniczyć wpływy  komercyjnych mediów.


Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl Jednym z rozważanych przez obóz rządzący modeli dekoncentracji kapitałowej mediów jest taki, w którym żadna firma zagraniczna nie będzie miała więcej niż 30 proc. (a być może nawet 25 proc.) udziałów w prasie, radiu, telewizji lub internetowych serwisach informacyjnych. Dodatkowo wprowadzone mogą zostać rozwiązania dotyczące koncentracji krzyżowej, czyli  braku możliwości posiadania jednocześnie różnych typów mediów, np. telewizji i prasy czy telewizji i radia.
- Projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią – zapowiedział z kolei 31 lipca br. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Chodzi tu o projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach.


Sellin przy okazji dodał, że „Polska popełniła przez ostatnie ćwierć wieku poważne błędy jeśli chodzi o dopuszczenie do tak dużej koncentracji właścicielskiej, zwłaszcza kapitału zagranicznego w mediach prasowych”.
- W kapitalizmie zasada walki z monopolami jest zupełnie naturalna, są specjalne urzędy, które temu służą, żeby takie monopole rozbijać i żeby była większa konkurencja. To też dotyczy mediów, zwłaszcza mediów prasowych, regionalnych i lokalnych – argumentował Sellin.


Wiceminister zapytany, czy w wyniku takiej ustawy Polska Press Grupa, należąca do niemieckiego koncernu z Passau, największy wydawca prasy na rynku mediów regionalnych i lokalnych, właściciel większości gazet regionalnych wydawanych w miastach wojewódzkich, będzie zmuszona do odsprzedania części aktywów, zapowiedział, że jego zdaniem podmioty te „powinny się spokojnie do tego procesu przygotować”.


Bez odpowiedzi na razie jest pytanie, czy projekt ustawy będzie obejmował koncentrację kapitału przez firmy właścicielskie rozgłośni radiowych, portali internetowych i telewizyjnych.


Przypomnijmy, że PiS już przymierzał się do zmian (na razie ograniczonych do zmian personalnych) w mediach, tyle, że publicznych. Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa stać się miały mediami narodowymi, przekształconymi w „państwowe osoby prawne”.


Przypomnijmy, że Polacy mają dostęp do kilkuset kanałów telewizyjnych, ale prawie 90 proc. udziału w rynku skupia 18 podmiotów. Trzy największe (Telewizja Polska, Grupa TVN i Cyfrowy Polsat) mają aż 70 proc. rynku. Grupa TVN należy do Amerykanów.


Na rynku nadawców radiowych dominuje Grupa RMF z 28-proc. udziałem w rynku i Eurozet z 19-proc. udziałem. Są to podmioty odpowiednio w rękach niemieckich i francuskich. Za nimi są Polskie Radio (18 proc.) i Grupa Radiowa Time, właściciel „Radia Eska”, (11 proc.). Grupa Radiowa Agory i nadawcy regionalni Polskiego Radia nie przekraczają już 5 proc. w rynku. „Radio Maryja” ma 2 proc. rynku.


Wśród najpopularniejszych ogólnoinformacyjnych portali internetowych Wirtualna Polska ma w większości polski kapitał.


Wśród 19 koncernów wydających dzienniki ogólnopolskie jest dziewięć zagranicznych (Bauer, Ringier Axel Springer, Polska Press, Edipresse Polska, Burda International, Phoenix Media, Marquad Media, Egmont Polska i Bonnier Bussines Polska) i dziesięć polskich (Agora, ZPR Media, Grupa Gremi, Westa Druk Mirosław Kuliś, Fundacja Gościa Niedzielnego, Polityka, PMPG Polskie Media, Fratria i Media Service Polska). W Dzienniku Gazecie Prawnej jest większościowy udział kapitału polskiego, ale 49 proc. udziałów należy do Ringier Axel Springer.


Mimo rozmaitości tytułów i likwidacji w 1990 roku cenzury prewencyjnej (GUKPPiW) w podziale czasu antenowego oraz dostępu do prasy nie było równowagi. Obszar medialny został zdominowany przez opcję lewicowo-liberalną.


Zbiegło się to w czasie z poważnym kryzysem mediów lokalnych, głównie gazet, który nastąpił po ich przejęciu przez obcy, głównie niemiecki, kapitał, czyli niemiecko-szwajcarską Ringier Axel Springer Media AG, Verlagsgruppe Passau, holdingi Bauer Media Group i Hubert Burda Media.
Jeszcze do niedawna by „zatykać kanały artykulacji” posuwano się do atakowania czy „sekowania” na rynku reklam części mediów, zwalniając czy przenosząc dziennikarzy, rozbijając redakcje (vide: „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze”, najście na „Wprost”) lub blokując, jak Telewizji Trwam przez lata, dostęp do miejsca na multipleksie.


ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież