Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uniwersytet umiera – naukowcy protestują

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2015 14:59

Śmierć Uniwersytetu – pod takim hasłem manifestowano w środę swoje niezadowolenie z polityki wobec działalności uczelni wyższych. Protestującym chodziło zwłaszcza o to co dzieje się z naukami humanistycznymi. Jak przekonywali zostały one sprowadzone na margines.Uczestnicy happeningu w większości ubrani byli w czarne stroje zawyły syreny.  Zarzucano władzom resortu edukacji, że na siłę deprecjonują wartość i znaczenie nauk humanistycznych dla rozwoju społeczeństwa. – O wszystkim nie może decydować tylko rozwój gospodarczy – argumentowano podczas protestu. Happening rozpoczął się pod budynkiem Wydziału Filologicznego UG, później protestujący przeszli pod gmach Wydziału Nauk Społecznych.


Protest zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Jednak nie uczestniczyli w nim tylko humaniści. – To nie tylko humanistyka umiera, to umiera cały uniwersytet – podkreślał prof. Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego UG.


- Od 20 lat milczymy, nagromadzamy w sobie niezadowolenie z czegoś co się pogłębia, to nie tylko zupełnie bezmyślna struktura finansowania nauk humanistycznych to  niewiarygodnie niskie nakłady na polską naukę i polskie szkolnictwo wyższe. To cud, że kształcimy i realizujemy badania naukowe na światowym poziomie, ale to nie potrwa długo jeśli czegoś nie zrobimy – powiedział obecny na happeningu dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski. Dodał, iż ufa, że rozpoczyna się właśnie coś co zaowocuje zmianą polskiej polityki wobec szkolnictwa wyższego.


Uczestnicy protesty podkreślali, że władze resortowe dążą do niebezpiecznego podziału na uczelnie wiodące i uczelnie zawodowe. W skład tych wiodących wchodziłoby 5, 6 uczelni w kraju, które otrzymywałyby większość pieniędzy na badania naukowe, reszta odgrywała by pomniejsza rolę skupiając się tylko na kształceniu zawodowym. Może dojść do sytuacji, że północna Polska zostanie pozbawiona silnego ośrodka akademickiego – przestrzegano.
- Politycy muszą brać pod uwagę nasze, czyli polskiego społeczeństwa wymagania co do rozwoju naszej kultury, naszego języka, naszej rodzimej kultury, to kto to zrobi? – pytał profesor Andrzej Ceynowa. Od pokolenia, od 20 lat biadolimy, ale sobie w biurko, nawet nie wychodzimy na zewnątrz i nic nie robimy, może teraz czas abyśmy przestali biadolić i chociaż wyszli, może ktoś nas usłyszy – kontynuował. Podkreślając, ze to może być ostatni moment na tego typu protesty.


Podczas happeningu wskazywano, że dla równomiernego rozwoju społeczeństw potrzebni są również przedstawiciele nauk humanistycznych – To intelektualiści patrzą na ręce politykom i ich kontrolują – podkreślano.  Zarzucano władzom państwowym, że od lat nauka jest niedofinansowana, że oprócz finansowania gałęzi, które przynoszą nowe patenty, nowe technologie, nowe leki potrzebne  jest także finasowanie nauk humanistycznych zaś obecna metody grantowe czy uwzględniające ilość publikacji międzynarodowych nie przystają do specyfiki niektórych nauk humanistycznych. Zwracano uwagę, że w firmach, nowoczesnych korporacjach zaczęto bagatelizować sprawę tzw. umiejętności miękkich, związanych choćby z umiejętnym zarządzaniem zespołem ludzkim stąd mnożące się przypadki oskarżeń o mobbing w instytucjach nastawionych tylko na zysk.
Protest w rozmaitej formie zorganizowano łącznie w 16 uniwersytetach w całej Polsce.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież