Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Białoruski Sierpień. „Solidarność” rusza z konwojem

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 sierpnia 2020 13:50

Za naszą wschodnią granicą trwają pokojowe, masowe protesty społeczne. Sceny przypominają te z Sierpnia 1980 roku w Polsce. Robotnicy podejmują, mimo represji, próby strajków. Demonstranci trafiają do więzień i aresztów. Siły reżimu, pewne swej tymczasowej bezkarności, używały siły wobec manifestujących.Solidarność rusza z konwojem pomocowym i tworzy fundusz solidarnościowy. Jutro, 26 sierpnia, okaże się, czy konwój przekroczy granicę i zostanie wpuszczony na teren Białorusi.
W Sierpniu ’80 i w Grudniu ’81 oczekiwaliśmy politycznego i ideowego wsparcia Wolnego Świata i je w pewnym zakresie otrzymaliśmy. Teraz my śpieszymy z pomocą naszym wschodnim sąsiadom, upominającym się o sprawiedliwość, wolność i godność.
Jutro rusza ku granicy z Białorusią konwój humanitarny, organizowany przez NSZZ „Solidarność”. Związek nasz utworzy też specjalny fundusz pomocy dla rodzin represjonowanych i zwolnionych z pracy uczestników strajków.


- Nasze serca zwrócone są ku pracownikom na Białorusi, gdy trwają tam protesty społeczne po wyborach, które są u nas traktowane jako wybory sfałszowane. Dla NSZZ „Solidarność” sprawa jest jasna. Protesty wybuchły i trwają w sierpniu. W sierpniu 1980 roku w całej Polsce walczyli robotnicy by powołać wolne, niezależne od władzy związki zawodowe. 40 lat temu my potrzebowaliśmy pomocy, dzisiaj Białorusini chcą wolnej, demokratycznej Białorusi i od nas oczekują wsparcia. Tam są szykanowani, wyrzucani z pracy związkowcy – mówił Piotr Duda podczas konferencji prasowej w Sali BHP.

alt


Na czele strajków na Białorusi są m.in. działacze wolnych związków zawodowych. To im należy się wsparcie.
– Dosyć pustego gadania. Czas na konkrety. Nie wiem, czy dialog tam jest możliwy, ale związek “Solidarność” jest zobowiązany wspierać jedyny wolny związek zawodowy na Białorusi, czyli Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych. Jego przewodniczący Aleksander Jaroszuk został aresztowany. Nie pozostawimy ich, nie będą sami, jak byli robotnicy w naszym kraju w 1956 i 1970 roku. Trzeba zmusić reżim do podjęcia dialogu. Trzeba pomóc rodzinom represjonowanych – apelował Piotr Duda kierując wezwanie do pomocy Białorusinom do wszystkich polskich partii politycznych.

alt


W 1981 roku delegaci na I Krajowy Zjazd NSZZ „S” podjął uchwałę, jeden z najważniejszych dokumentów związkowych:
„Delegaci zebrani w Gdańsku na I [Krajowym] Zjeździe Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przesyłają robotnikom: Albanii, Bułgarii, Czechosło­wacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego – pozdrowienia i wyrazy poparcia. Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach, jesteśmy autentyczną 10-mlionową reprezentacją powołaną pracowników, powstałą organizacją w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą mogli się spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń”.


Odczytanie Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej 8 września 1981 r. było wyjątkowym momentem: w imię moralnych racji odrzucono real politics.


Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Leonid Breżniew określił je, jako „niebezpieczny i jątrzący dokument, zmierzający do siania zamętu we wszystkich krajach socjalistycznych i ustanowienia „piątej kolumny” w ZSRR”. Krytyczni w ocenie posłania byli również dyplomaci zachodni, gdyż według nich miało „prowokacyjny wydźwięk” (sic!).
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież