Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zmienia decyzję urzędniczą. Władze Gdańska jeszcze w piątek 17 lipca nie godziły się na organizację wystawy "TU rodziła się Solidarność" na placu Solidarności. Po serii protestów i krytycznych komentarzy prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz zmieniła urzędniczą decyzję i wszystko wskazuje na to, że ekspozycja będzie prezentowana na tak ważnym dla Polaków i naszej historii najnowszej, miejscu.
Wcześniej magistrat uznał: "po przeanalizowaniu różnych czynników Biuro Prezydenta ds. Kultury opiniuje negatywnie zamiar ekspozycji wystawy planszowej w przestrzeni Placu Solidarności. Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami. Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu."
Potrzebna była jednak presja. IPN wydał w czwartek 16 lipca br. oświadczenie w sprawie zblokowania wystawy "TU rodziła się Solidarność" na Placu Solidarności.
– Na pierwszą decyzję władz miasta nałożyły się frustracja po wyborach prezydenckich, przegranych przez kandydata popieranego przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, a także głęboka niechęć do IPN i obecnego rządu. Nie ma też sympatii pani prezydent do NSZZ "Solidarność". Dobrze się stało, że nadszedł czas refleksji u pani prezydent. To efekt też presji medialnej i różnych wystąpień – zauważył Krzysztof Dośla na antenie Radia Gdańsk.
W końcu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jak poinformował rzecznik prezydent, Daniel Stenzel, „uznaje za uzasadnione argumenty, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w sprawie umiejscowienia plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej na placu Solidarności i zmienia wcześniejszą decyzję swoich współpracowników".
Wcześniej urzędnicze zapędy na wystawę "TU rodziła się Solidarność" krytykowali prezes IPN dr Jarosław Szarek i przewodniczący KK "Solidarność" Piotr Duda.
– Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazana 16 lipca przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy "TU rodziła się Solidarność". Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zaprotestowanie przeciwko decyzji, która uniemożliwia nie tylko realizację założeń związanych z uczczeniem czterdziestej rocznicy Sierpnia 1980 r., ale także próbuje ograniczać i wykorzystywać dziedzictwo Solidarności, które powinno być jednym z elementów narodowej tożsamości, wspólnie budowanej i podtrzymywanej, niezależnie od bieżących sporów i podziałów – napisali we wspólnym oświadczeniu prezes Szarek i przewodniczący Duda.
Po zmianie decyzji władz Gdańska wystawa "TU rodziła się Solidarność" będzie otwarta 14 sierpnia br., czyli czterdzieści lat od rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
Wystawa otwierana jest w wielu miejscowościach w Polsce pod hasłem "Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność". Wystawa opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu Solidarności, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 24/07/2020 17:40 - Oświadczenie Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dotyczącej uroczystości związanych z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej
- 24/07/2020 17:02 - Krzysztof Wyszkowski: Dulkiewicz zaprzecza dziedzictwu opozycji
- 24/07/2020 16:46 - W duchu Słowian - Delfina Rytlewska
- 23/07/2020 18:09 - 90 mln zysku Grupy GPEC w 2019. Gdańsk wzbogaca Lipsk - Lipsk tnie etaty w Gdańsku
- 20/07/2020 10:52 - Złote dziecko Platformy Sławomir N., były minister transportu, zatrzymany przez CBA
- 13/07/2020 07:03 - Duda - Trzaskowski 51,03:48,97
- 12/07/2020 19:02 - Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich
- 10/07/2020 17:49 - Barwy kampanii A. Dudy
- 10/07/2020 17:46 - Pellowski - piekarz niepokorny
- 10/07/2020 17:31 - Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję...