300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

83. rocznica wybuchu wojny

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 02 września 2022 16:32

1 września od wczesnych godzin rannych w Gdańsku trwały obchody bandyckiego ataku Niemców na Polskę.


W Gdańsku agresja na Polskę miała swój początek. Najpierw z samego rana nastąpił atak na polską składnicę tranzytową na Westerplatte. Już w środę, 31 sierpnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się trumna z prochami majora Henryka Sucharskiego, hołd zmarłemu oddały Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Mija 76 lat od śmierci majora Henryka Sucharskiego, ostatniego dowódcy Wojskowej Składnicy na Westerplatte. Teraz Jego doczesne szczątki spoczywają w gdańskiej Bazylice i pod opieką proboszcza ks. Ludwika Kowalskiego czekają na ostateczny pogrzeb na przebudowanym cmentarzu na Westerplatte.

1 września przed 5. rano główne uroczystości rozpoczęły się u stóp Pomnika Bohaterów Westerplatte. Gospodarzem tej uroczystości był minister Obrony Narodowej. Obecne były najważniejsze osoby w państwie. Prezydent RP, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz posłowie i senatorzy RP, ministrowie oraz prezydent miasta Gdańska i miejscy radni.

alt


alt


alt


alt


alt


W samo południe rozpoczęły się miejskie obchody upamiętnienia wojennych zmagań polskich obywateli w Wolnym Mieści Gdańsku. Pod pomnikiem Obrońców Poczty Gdańskiej goście zostali przywitani przez marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego i Prezydent Miasta - Aleksandrę Dulkiewicz. Liczne delegacje i poczty sztandarowe zakładów pracy, związków zawodowych i szkół złożyły wieńce oddając hołd rozstrzelanym przez Niemców pracownikom Poczty Polskiej.


alt


alt


Na koniec bp Wiesław Szlachetka poprowadził uroczystą mszę św. z asystą 8 kapłanów. Co warte podkreślenia we mszy czynnie uczestniczyła prezydent Miasta w przeciwieństwie do innych działaczy i polityków lokalnych i krajowych, którzy przed rozpoczęciem religijnej części uroczystości opuścili Plac Obrońców Poczty Polskiej.
m.p.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież