Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor... Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl... Sumienie infułata » Po wielu latach starań środowisk patriotycznych udało się wreszcie w sposób należny uhonorować jedne...
Reklama
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: Będzie trzecia kadencja

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 września 2022 07:51

W najnowszym numerze „Sieci” wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym Prezes Rady Ministrów w ostrych słowach recenzuje polską scenę polityczną. Nie ma w Europie innej opozycji, która tylko w jakimś nieszczęściu swoich rodaków, w jakiejś nędzy kraju, katastrofie widzi możliwość zwycięstwa, która tak cynicznie trzyma za to kciuki – wyjaśnia szef polskiego rządu. W wywiadzie „Będzie trzecia kadencja” udzielonym Michałowi Karnowskiemu premier mówi też o szansach PiS na trzecią kadencję.


– Moskwa chce destabilizacji – my musimy chronić naszą stabilność. Putin chce klęski obozu propolskiego – my musimy zapewnić temu obozowi kolejną kadencję rządów. To jest dziś polska racja stanu. I chcę powiedzieć jasno, chcę by to wybrzmiało: my kolejne wybory wygramy, dalej będziemy prowadzili dobrym kursem polskie sprawy. Szanse na trzecią kadencję są bardzo duże. […] zmieniliśmy Polskę, wzmocniliśmy fundamenty jej rozwoju i bezpieczeństwa. Jeśli uzyskamy zgodę Polaków na kolejne cztery lata, to perspektywa 12 lat daje pewność domknięcia kluczowych projektów. – Zauważa, że podczas wyborów będziemy decydować… – między projektem rozwoju, który reprezentuje nasz obóz, a stagnacją połączoną z potulnością wobec sił zewnętrznych znaną Polakom z przeszłości. Nasi oponenci polityczni krytykują duże projekty rozwojowe […]. Ich podejście jest szokująco archaiczne, nienowoczesne – mówi premier.

Morawiecki podkreśla, że…
– Polska zasługuje na więcej niż miałkość i miernota, w którą próbuje nas wepchnąć opozycja. Projekty, które realizujemy, mamy w planach, podnoszą nas na zupełnie nowy poziom cywilizacyjnego rozwoju. Ich przerwanie przez kompletną zmianę rządu byłoby dla Polski prawdziwym nieszczęściem. Dlatego musimy walczyć, musimy zwyciężyć. I to zwycięstwo jest w zasięgu ręki.

Premier odnosi się też do obecnej sytuacji Europy, także w kontekście wojny.
– Jesteśmy w punkcie zwrotnym historii Europy. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat Europa wpadała w uzależnienie energetyczne od Rosji, to zaczęło się jeszcze za czasów Związku Sowieckiego. Z tak silnego nałogu bardzo trudno wyjść. Ale pozostanie w nim jest – mam nadzieję – niemożliwe, bo będzie oznaczać kolejne wojny w Europie. Dla Rosji energia jest bronią, taką samą jak rakiety czy broń atomowa […]. Europa musi zrozumieć: teraz albo nigdy. Wyzwolimy się z tego lub jak wystraszony piesek położymy się na plecach, wyciągniemy łapki i wtedy grzecznie dostaniemy tani gaz. Ale za kilka lat zapłacimy za niego straszliwie wysoką cenę.


W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Kampus pozorów” komentują wydarzenia na Campus Polska Przyszłości. Zauważają, że istotnym elementem elektoratu lewicy jest młodzież, która nie bez powodu stanowiła najważniejszą część społeczności uczestniczącej w tym wydarzeniu. Nie dziwi zatem, że to właśnie oni – starannie wyselekcjonowani, często mający już styczność z polityką, działalnością samorządową czy organizacjami wspierającymi szeroko rozumiane postulaty lewicowe – dostali złoty bilet wstępu.

Na Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zaproszono 1,3 tys. uczestników (chętnych było ponad 6 tys.) w przedziale 18–35 lat. Wypełnienie ankiety zajmowało ok. 45 min, najważniejszą jej częścią był opis własnej aktywności obywatelskiej, czasem społecznej, niekoniecznie politycznej. [..] Na młodzież trzeba mieć pomysł i to na kampusie widać. Ciekawa grafika plakatów, ładnie zaaranżowane namioty do dyskusji, uczestnicy z dumą mieniący się wielokolorowymi koszulkami czy bluzami z logo kampusu. Każdy tutaj może poczuć się dobrze, wręcz elitarnie, choć to słowo jest akurat zakazane. Ma być wspólnota. – Przyjeżdżają ludzie z małych ośrodków, z prowincji. Ładują akumulatory, nasiąkają argumentami, by móc później na obiedzie u cioci dyskutować z wąsatym wujkiem, który mówi, że Kaczyński jest super, a Tusk to sprzedawczyk – mówi nam Paweł Poncyljusz, jeden z prelegentów, kiedyś w PiS, potem w PJN, teraz w Koalicji Obywatelskiej. Nie jest prawdą, że uczestnicy to tylko ludzie z prowincji. Są z całej Polski i częściowo z zagranicy. Spora reprezentacja młodych Ukraińców, Białorusinów, nawet Rosjan. Symboliczny udział przedstawicieli Zachodu, który żyje jednak innymi problemami niż nasz region – piszą Pyza i Wikło.


Jakub Augustyn Maciejewski w artykule „Hałaśliwy straszak nuklearny” opisuje, jak duża elektrownia na terenie Ukrainy stała się elementem wojny propagandowej i została wpisana w rosyjską narrację nastawioną na sianie paniki związanej z zagrożeniem nuklearnym. Kremlowskie media usilnie powtarzają, że niebezpieczny ostrzał elektrowni jest dokonywany z amerykańskiej broni (np. artylerii kaliber 155 mm). Ma to być argument, przekazywany w różnych formach, że dozbrajanie Ukrainy jest niebezpieczne dla świata, jednak ta presja Moskwy na Zachód ewidentnie nie podziałała. Tymczasem Rosatom, który przejął zarządzanie nad elektrownią, informuje o regularnych i nieprzerwanych dostawach prądu z Enerhodaru. Stoi to w sprzeczności z panicznymi doniesieniami o zagrożeniu jądrowym. Fakty mówią więc o normalnym funkcjonowaniu kompleksu atomowego, medialna histeria – o nadchodzącym „drugim Czarnobylu”.

Dziennikarz zwraca także uwagę na ciekawe stanowisko jednego z brytyjskich polityków. Tobias Elwood, przewodniczący komisji obrony w Izbie Gmin ostrzegł, że zachodnie państwa odpowiedzą na jakiekolwiek prowokacje ze strony Rosji. Stwierdził on: „Postawmy teraz sprawę jasno: jakiekolwiek(!) celowe uszkodzenie powodujące potencjalny wyciek promieniowania z ukraińskiego reaktora jądrowego byłoby naruszeniem art. 5 NATO”. Brytyjczyk założył więc, że ewentualne skażenie, które dotknęłoby w jakikolwiek sposób obywateli państw NATO, daje prawo Zachodowi do militarnej interwencji.


W nowym numerze „Sieci” również warta uwagi jest rozmowa Jacka Karnowskiego z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości („Dzisiejsza UE to unia strachu”) oraz Doroty Łosiewicz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Godne polecenia są także artykuły: Wojciecha Biedronia „Jak wyliczono winę Niemców na ponad 6 bln zł?”, Stanisława Janeckiego „Cena Hołowni”, Konrada Kołodziejskiego „Kto pokona zimę?” czy Grzegorza Górnego „Michaił Gorbaczow: polityk tragiczny”.


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztof Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jana Pospieszalskiego, Jerzego Jachowicza, Katarzyny i Andrzeja Zybertowiczów.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.


Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież