Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kenijczycy dominowali w XX Biegu św. Dominika

W XX Biegu św. Dominika, dwaj Kenijczycy Samuel Rutto i David Metto oraz Polak Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecinek), to pierwsza medalowa trójka w biegu elity na dystansie 10 km.


W tej jubileuszowej edycji, w stawce 41 zawodników wystartowali przedstawiciele: Białorusi, Kenii, Meksyku i Ukrainy. Zdecydowaną większość stanowili Polacy, dla których start w Gdańsku był jednocześnie mistrzostwami kraju w biegu ulicznym na 10 kilometrów.


altDzięki szybszemu finiszowi Samuela Rutto, było to już  jedenaste zwycięstwo biegacza z Kenii w 20. imprezie organizowanej przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk. Polacy zwyciężali dotychczas 10-krotnie, bo w 1998 roku na metę wpadli razem Grzegorz Gajdus i Piotr Gładki, uzyskując ten sam czas 27,00 min. Rekord trasy należy do Abela Kirui z Kenii, który triumfował w 2005 roku, a rok później, przy sprzyjającej pogodzie, uzyskał rekordowy rezultat 26 min 43 sek. To właśnie w Gdańsku narodziła się jego wielka kariera, bo mający obecnie 31 lat Abel Kirui, zdobył następnie dwa tytuły mistrza świata w maratonie (2009, 2011) oraz wicemistrzostwo olimpijskie (Londyn 2012).


alt


W Dominiku w latach 2009 i 2010 dwukrotnie pod rząd wygrywał Marcin Chabowski. W 2013 roku był trzeci, ale został mistrzem Polski na 10 kilometrów, zaś srebrnym medalistą Radosław Kłeczek (Sporting Międzyzdroje), a brązowym  Arkadiusz Gardzielewski (Śląsk Wrocław). 
Chabowski, jako niedoszły olimpijczyk z Londynu, gdzie nie wystartował z powodu kontuzji, najdłużej starał się dotrzymywać kroku Kenijczykom. Na mecie użalał się, że nie może wygrywać z Kenijczykami, bo nie ma żadnego wsparcia od sponsorów oraz PZLA. Jest poza szkoleniem centralnym i dlatego trenuje za własne pieniądze. Jednakże bez kosztownych zgrupowań wysokogórskich, wielkiej formy biegowej się nie uzyska.


alt


Najliczniej obsadzoną konkurencją, z czterech które rozegrano w sobotę 3 sierpnia na ulicach Głównego Miasta, był dystans 5 kilometrów. Wystartowało ponad 800 zawodniczek i zawodników. Spośród mężczyzn zwyciężył Daniel Pek, wicemistrz ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Londynie.


altPobiegła też, ale w Biegu VIP-ów, mistrzyni świata z 1991 roku w maratonie, Wanda Panfil (na zdjęciu z prawej), która zwyciężyła wśród pań. Od miesiąca trenuje ona w Spale sprawując pieczę nad Jose Antonio Marino Uribe. Jest to jedyny biegacz meksykański, który uzyskał minimum na najbliższe mistrzostwa świata w maratonie. W ocenie Panfil podczas tych mistrzostw, rozpoczynających się już 17 sierpnia w Moskwie, zawodnik ten jest w stanie złamać barierę 2:10 godz. Udział w Biegu Dominika w Gdańsku i zajęcie jedenastego miejsca z czasem 30:32,, był dla niego etapem przygotowań właśnie do startu w stolicy Rosji.


alt


Dla wszystkich zawodników, o czym mówiono podczas konferencji prasowej, było zbyt ciepło i duszno w trakcie biegu elit. Jego trudy dały się też we znaki Kenijczykom, którzy nie utrzymali początkowo obiecującego tempa na rekord trasy. Dobrze, że cień rzucały na biegaczy gdańskie kamieniczki wzdłuż ulic Długiej i Ogarnej, bo temperatura w słońcu przekraczała 30 stopni Celsjusza.


altW takim upale i tak najszybciej pobiegli Kenijczycy. Zwycięzca 19-letni Samuel Kemboi Rutto, do ubiegłego roku biegał głównie przełaje włącznie w swoim kraju. Dopiero u nas w Polsce uczy się biegów ulicznych. Już potrafi narzucić, a następnie utrzymać równe tempo, dlatego w kilku polskich maratonach biegał już jako playmaker. Startem w Gdańsku potwierdził, że na 10 km obecnie w Polsce jest najlepszym biegaczem. Niewykluczone, że wystąpi o polskie obywatelstwo, bo czuje się w naszym kraju dobrze i zwyciężał już w ubiegłorocznych zawodach na 10 km w Świebodzinie, Twardogórze, a także w Pradze. Swój debiut w maratonie planuje na 2015 rok.


altGdyby któryś z Kenijczyków poprawił rekord trasy, to do czeku na 6 tysięcy złotych należnego zwycięzcy, organizatorzy biegu musieli by dołożyć jeszcze 2 tysiące. Nie stało się tak, gdyż początkowe ostre tempo nie zostało utrzymane. Pomiędzy Kenijczykami brakowało współpracy. Niemal cały bieg poprowadził wyższy wzrostem David Metto. Biegnący za nim Rutto od połowy dystansu zachowywał się tak, jakby miał kłopoty zdrowotne. To prostował lewą rękę, to znów trzymał się nią za lewy bok na wysokości nerek. Na finiszu jednak prześcignął o cztery lata starszego rodaka, który na swoim koncie sukcesów ma m.in. zwycięstwo w maratonie w Dębnie w 2012 roku (wynikiem 2:12:53).


alt


- Dwaj Kenijczycy zaatakowali już na drugim okrążeniu i narzucili swoje tempo. Od piątej rundy było ono już naprawdę mocne i dość liczna grupa porwała się praktycznie na pojedynczych zawodników. Przy takim gorącu i mojej niedawnej kuracji antybiotykowej, nie mogłem dać z siebie więcej - powiedział nam na mecie Radosław Dudycz z KS Team run Gdańsk. Ten pięciokrotny medalista Polski w maratonie był najlepszym z zawodników trójmiejskich klubów. W Dominiku z wynikiem 30:44 zajął 17. miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz był 11. w mistrzostwach Polski.


Dla Dudycza był to już 13. start w Biegu św. Dominika. Po raz pierwszy pojawił się na tej trasie w 1997 roku, a w najlepszym swoim starcie w 2010 roku zajął 6. miejsce.


Broniący tytułu sprzed roku, specjalista od walki na końcówkach, Artur Kozłowski (MOS Sieradz) tym razem zajął miejsce czwarte, tuz za podium, z czasem o blisko minutę słabszym niż wtedy gdy sięgał po złoto.


altZe względów organizacyjnych oraz ograniczonej pojemności na ulicach Głównego Miasta, bieg otwarty dla kobiet i mężczyzn na 5 km zdecydowano się ograniczyć do tysiąca osób. Mimo obowiązującego startowego w wysokości 39 zł, internetowa lista startowa, wraz z grupą, która zapisała się na pozycje rezerwowe, wypełniła się w ciągu trzech tygodni. Wszyscy otrzymali numer startowy ze swoim nazwiskiem. W biegu tym były 23 kategorie, aa w każdej z nich w formie nagród były wypłaty dla trzech najlepszych, odpowiednio po 200, 150 i 100 zł. W biegu elity, oprócz pucharów i upominków, premie finansowe wypłacono 25 najlepszym.


altStanisław Lange, dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk, który od 20 lat organizuje tę imprezę, wysoko ocenił jej jubileuszową edycję. Podczas towarzyskiego wieczoru w Hotelu Hevelius zebrani gromko odśpiewali mu "Sto lat!". Docenili jego trud i wytrwałe starania w promowaniu Gdańska poprzez zawody biegowe w centrum starówki. Na deser pojawił się okazały tort o smaku truskawkowym z wypisaną dedykacją 20 lat!


altNajlepsi w 20. Biegu św. Dominika na 10 km - Mistrzostwa Polski w biegu ulicznym
Miejsce w biegu (miejsce w MP) imię nazwisko, państwo, czas.
 1. (-) Samuel Rutto                       Kenia         29:01
 2. (-) David Metto                         Kenia         29:07
 3. (1) Marcin Chabowski              Polska        29:19
 4. (2) Radosław Kłeczek               Polska        29:46
 5. (3) Arkadiusz Gardzielewski     Polska        29:50
 6. (-) Roman Romanenko             Ukraina       30:04
 7. (4) Artur Kozłowski                  Polska        30:15
 8. (-) Bogdan Semenowicz           Ukraina       30:19
 9. (5) Marcin Błaziński                 Polska        30:24
10. (6) Yared Shegumo                   Polska        30:24

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież