Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

15 sierpnia XIX Maraton Solidarności Gdynia - Gdańsk

XIX Maraton Solidarności, którego celem jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku, odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) startem honorowym spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 z pętlą na Westerplatte i metą na Długim Targu w Gdańsku.- Już napłynęły poprzez Internet zgłoszenia od prawie 1000 biegaczy z 21 krajów czterech kontynentów, co jest ilością rekordową. Wśród nich jest również 110 kobiet oraz 75 biegaczy liczących powyżej 60 lat. W  rozegranych dotychczas 18. maratonach Solidarności wystartowało łącznie 9 676 biegaczy, zatem podczas najbliższej imprezy zostanie przekroczona granica 10 tysięcy uczestników - powiedział podczas konferencji prasowej w gdańskiej siedzibie Solidarności dyrektor imprezy Kazimierz Zimny.


altZimny, to brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 5000 metrów. Jak stwierdził, to w światowym kalendarzu maratonów są one rozgrywane głównie  wiosną albo jesienią. Teraz w sierpniu trzeba się liczyć ze sporymi upałami. I tak jest też w tym roku. Według prognozy pogody, 15 sierpnia temperatura osiągnie 27 stopni Celsjusza. Ale bywały też i większe upały, gdy zawodnikom przyszło rywalizować w skwarze wynoszącym 32 stopnie. Dlatego, aby zminimalizować skutki upału, na trasie ustawione będą zraszacze, a w punktach żywieniowych na zawodników ustawimy wiele chłodnych napoi energetycznych, zapewnił Zimny.


Osoby jeszcze chętne wzięcia udziału w maratonie, do 10 sierpnia mogą się jeszcze zgłaszać internetowo, a wpisowe wynosi 60 zł. Po tym terminie wpisowe wzrośnie o sto procent, a zgłoszenia będą też przyjmowane 15 sierpnia (do godz. 8:30) w biurze zawodów w Gdyni (niedaleko startu przy MDK). Prawo do bezpłatnego startu mają osoby powyżej 60 roku życia i członkowie „Solidarności".


Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań lekarskich do biegu. Limit czasu wynosi 5,30 godziny.
Każdy startujący otrzyma pakiet przedstartowy ufundowany przez Firmę ZIAJA. Będzie on zawierał imienną koszulkę startową oraz kosmetyki.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku. Współorganizatorzy to: Ministerstwo Sportu Warszawa, urzędy miast: GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, Pomorski Urząd Marszałkowski.


Długość trasy posiadającej atest PZLA i IAAF, wynosi 42,195 km.


Trasa oznaczona będzie co 5 km i w takich samych odległościach będą ulokowane punkty żywieniowe. Na trasie będą się też znajdowały bramki kontrolne rejestrujące czipy doczepione do butów.
Program Gdynia:
9.30 - Zbiórka zawodników przy Pomniku Ofiar Grudnia 70'
9.40 - Start honorowy
9.45 - Składanie kwiatów przy pomniku
10.00 - Start ostry

Gdańsk:
11.00 - 14.00 Bezpośrednia transmisja z biegu prowadzona przez Radio Gdańsk
12.15 - Przewidywany finisz czołówki maratonu
14.30 - Dekoracja zwycięzców maratonu
16.00 - Zakończenie imprezy.


Trasa maratonu będzie zamknięta dla ruchu kołowego do godz. 15.30. Zawodnicy nie mieszczący się w limicie czasu 5,5 godz. zobowiązani są do przerwania biegu i dojechania do mety autobusem z napisem KONIEC WYŚCIGU.


W XIX Maratonie „Solidarności” będzie prowadzona następująca klasyfikacja:
1. Open zawodników ( I - X m).
2. Kobiet ( I - VI m ).
3. Wiekowa kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74 i powyżej 75 lat.
4. Generalna dla członków NSZZ " Solidarność" - (opłacone składki) I, II, III miejsce.
5. Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta.


altUczestniczący w konferencji Ryszard Kuzimski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku (na zdjęciu drugi z prawej) przypomniał, że pierwsza impreza odbyła się w 1981 roku, a zawodnicy pokonali dystans pomiędzy dwoma pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z grudnia 1970 roku w Gdyni oraz Poległych Stoczniowców w Gdańsku. W stanie wojennym odbywały się biegi w formie konspiracyjnej. W 1995 roku po raz pierwszy przeprowadzono zawody na pełnym maratońskim dystansie i ta formuła obowiązuje do dzisiaj. - Maraton Solidarności to historyczny bieg, który ma na celu upamiętnić również wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Dlatego aspekt sportowy nie jest tak istotny, jak właśnie jego idea i przesłanie, powiedział Roman Kuzimski.


Rzecznik prasowy tej biegowej imprezy Jacek Główczyński też przypomniał historię Maratonu "Solidarności" mówiąc, że trzech biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich jego edycjach i teraz także znajdują się na liście startowej, to: Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska oraz Mariusz Szymański z Gdyni.


Z kolei Jacek Biskup z Meritum Bank (na zdjęciu z lewej), który jest jednym z dwóch złotych partnerów sponsorskich imprezy, zapowiedział udział kilkudziesięciu pracowników banku w sztafecie maratońskiej. Uprzednio jednak zostaną oni zapoznani z tajnikami biegu maratońskiego, które przekaże im Radosław Dudycz (ur. 8 września 1974) – polski lekkoatleta, długodystansowiec, reprezentant KS Team run Gdańsk, kilkakrotny mistrz Polski w maratonie.


Zwycięzca 19. Maratonu "Solidarności" otrzyma najwyższą premię w wysokości 6. tysięcy złotych.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież