5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

15 sierpnia XIX Maraton Solidarności Gdynia - Gdańsk

XIX Maraton Solidarności, którego celem jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku, odbędzie się 15 sierpnia (czwartek) startem honorowym spod Pomnika Ofiar Grudnia'70 z pętlą na Westerplatte i metą na Długim Targu w Gdańsku.- Już napłynęły poprzez Internet zgłoszenia od prawie 1000 biegaczy z 21 krajów czterech kontynentów, co jest ilością rekordową. Wśród nich jest również 110 kobiet oraz 75 biegaczy liczących powyżej 60 lat. W  rozegranych dotychczas 18. maratonach Solidarności wystartowało łącznie 9 676 biegaczy, zatem podczas najbliższej imprezy zostanie przekroczona granica 10 tysięcy uczestników - powiedział podczas konferencji prasowej w gdańskiej siedzibie Solidarności dyrektor imprezy Kazimierz Zimny.


altZimny, to brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku w biegu na 5000 metrów. Jak stwierdził, to w światowym kalendarzu maratonów są one rozgrywane głównie  wiosną albo jesienią. Teraz w sierpniu trzeba się liczyć ze sporymi upałami. I tak jest też w tym roku. Według prognozy pogody, 15 sierpnia temperatura osiągnie 27 stopni Celsjusza. Ale bywały też i większe upały, gdy zawodnikom przyszło rywalizować w skwarze wynoszącym 32 stopnie. Dlatego, aby zminimalizować skutki upału, na trasie ustawione będą zraszacze, a w punktach żywieniowych na zawodników ustawimy wiele chłodnych napoi energetycznych, zapewnił Zimny.


Osoby jeszcze chętne wzięcia udziału w maratonie, do 10 sierpnia mogą się jeszcze zgłaszać internetowo, a wpisowe wynosi 60 zł. Po tym terminie wpisowe wzrośnie o sto procent, a zgłoszenia będą też przyjmowane 15 sierpnia (do godz. 8:30) w biurze zawodów w Gdyni (niedaleko startu przy MDK). Prawo do bezpłatnego startu mają osoby powyżej 60 roku życia i członkowie „Solidarności".


Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań lekarskich do biegu. Limit czasu wynosi 5,30 godziny.
Każdy startujący otrzyma pakiet przedstartowy ufundowany przez Firmę ZIAJA. Będzie on zawierał imienną koszulkę startową oraz kosmetyki.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku. Współorganizatorzy to: Ministerstwo Sportu Warszawa, urzędy miast: GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, Pomorski Urząd Marszałkowski.


Długość trasy posiadającej atest PZLA i IAAF, wynosi 42,195 km.


Trasa oznaczona będzie co 5 km i w takich samych odległościach będą ulokowane punkty żywieniowe. Na trasie będą się też znajdowały bramki kontrolne rejestrujące czipy doczepione do butów.
Program Gdynia:
9.30 - Zbiórka zawodników przy Pomniku Ofiar Grudnia 70'
9.40 - Start honorowy
9.45 - Składanie kwiatów przy pomniku
10.00 - Start ostry

Gdańsk:
11.00 - 14.00 Bezpośrednia transmisja z biegu prowadzona przez Radio Gdańsk
12.15 - Przewidywany finisz czołówki maratonu
14.30 - Dekoracja zwycięzców maratonu
16.00 - Zakończenie imprezy.


Trasa maratonu będzie zamknięta dla ruchu kołowego do godz. 15.30. Zawodnicy nie mieszczący się w limicie czasu 5,5 godz. zobowiązani są do przerwania biegu i dojechania do mety autobusem z napisem KONIEC WYŚCIGU.


W XIX Maratonie „Solidarności” będzie prowadzona następująca klasyfikacja:
1. Open zawodników ( I - X m).
2. Kobiet ( I - VI m ).
3. Wiekowa kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74 i powyżej 75 lat.
4. Generalna dla członków NSZZ " Solidarność" - (opłacone składki) I, II, III miejsce.
5. Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta.


altUczestniczący w konferencji Ryszard Kuzimski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku (na zdjęciu drugi z prawej) przypomniał, że pierwsza impreza odbyła się w 1981 roku, a zawodnicy pokonali dystans pomiędzy dwoma pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z grudnia 1970 roku w Gdyni oraz Poległych Stoczniowców w Gdańsku. W stanie wojennym odbywały się biegi w formie konspiracyjnej. W 1995 roku po raz pierwszy przeprowadzono zawody na pełnym maratońskim dystansie i ta formuła obowiązuje do dzisiaj. - Maraton Solidarności to historyczny bieg, który ma na celu upamiętnić również wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Dlatego aspekt sportowy nie jest tak istotny, jak właśnie jego idea i przesłanie, powiedział Roman Kuzimski.


Rzecznik prasowy tej biegowej imprezy Jacek Główczyński też przypomniał historię Maratonu "Solidarności" mówiąc, że trzech biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich jego edycjach i teraz także znajdują się na liście startowej, to: Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Jan Parusiński z Gdańska oraz Mariusz Szymański z Gdyni.


Z kolei Jacek Biskup z Meritum Bank (na zdjęciu z lewej), który jest jednym z dwóch złotych partnerów sponsorskich imprezy, zapowiedział udział kilkudziesięciu pracowników banku w sztafecie maratońskiej. Uprzednio jednak zostaną oni zapoznani z tajnikami biegu maratońskiego, które przekaże im Radosław Dudycz (ur. 8 września 1974) – polski lekkoatleta, długodystansowiec, reprezentant KS Team run Gdańsk, kilkakrotny mistrz Polski w maratonie.


Zwycięzca 19. Maratonu "Solidarności" otrzyma najwyższą premię w wysokości 6. tysięcy złotych.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież