Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XX Międzynarodowy Bieg św. Dominika i I Pomorski Bieg Mediów

Już po raz dwudziesty w ramach 753 Jarmarku Dominikańskiego zostanie rozegrany Międzynarodowy Bieg św. Dominika. Od początku biegowi szefuje Stanisław Lange, dyrektor sekcji lekkoatletycznej Klubu Sportowego Lechia Gdańsk. 


- Jak to się stało, że do programu jarmarku udało się włączyć sportową imprezę rozgrywaną w centrum Gdańskiej Starówki?
Stanisław Lange (na zdjęciu drugi z lewej): Po reformach Leszka Balcerowicza, sport został wyłączony z państwowego finansowania, przechodząc na własny garnuszek. W sekcji lekkoatletycznej KS Lechia Gdańsk po wyjątkowo krótkiej naradzie wybrano mnie na klubowego menedżera. Uczestnicy tej narady, doświadczeni w bojach biegacze, jak Bogdan Dulleck, Roman Berlik i Stanisław Umławski, uznali, że nadaję się na tą funkcję, bo jestem absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego po geografii ekonomicznej. Fakt, trochę pojeździłem po świecie jako student i biegacz lekkoatletyczny, mając możliwości podpatrzenia jak upowszechnia się sport wyczynowy i masowy gdzie indziej. Zaproponowałem, że tak jak w innych miastach europejskich należy w centrum Gdańskiej Starówki organizować biegi uliczne. Postawiłem jeszcze takie warunki, że muszą być pieniądze na nagrody dla zawodników i muszą być włączone media w nagłaśnianie takiej imprezy.


alt


- To było 20 lat temu, i chyba było bardzo trudno przekonać do tego pomysłu władze lokalne?
Stanisław Lange: O tak, bardzo trudno, bo nikt w Polsce nie organizował wtedy w centrum miasta takich biegowych imprez. Sprzeciwiała się temu nowo utworzona Straż Miejska, policja i różne inne służby. No, ale jak znaleźli się sponsorzy i były pieniądze na przeprowadzenie takich zawodów oraz na ufundowanie pieniężnych nagród, i jak nagłośniły to media, to władze miasta niejako zostały zobligowane do wydania zgody.  


 
- Od początku wraz z biegiem elit, na 940-metrowej pętli ulicami Długa i równoległą Ogarna, odbywał się bieg VIP-ów.
Stanisław Lange: - To był strzał w dziesiątkę. Już w pierwszych zawodach pobiegli przedstawiciele władz Gdańska, Gdyni i Sopotu, co poprzez sport oddziaływało integracyjne na Trójmiasto. Na starcie zaczęli się też pojawiać przedstawiciele województwa, różnych partii i posłowie. I co charakterystyczne, ilekroć na jesień przypadały wybory parlamentarne czy samorządowe, to frekwencja VIP-ów rosła. Coraz częściej zaczęli się zgłaszać do nas ludzie biznesu, szefowie coraz prężniej działających firm.


alt


- Te osoby, przy sporym zainteresowaniu mediów, z pewnością robią sobie, swoim partiom i firmom doskonałą reklamę. 
Stanisław Lange: - Pamiętam takich przedstawicieli polityki i władz lokalnych, jak wojewodów Jerzego Jędykiewicza czy Henryka Wojciechowskiego. Wiele szumu wokół swojej osoby, jednocześnie przysparzając nam większej reklamy, zrobiła obecnie europosłanka Joanna Senyszyn. Kilka razy pobiegła dyrektor gdańskiego hotelu Hevelius Danuta Kotłowska, dzięki której tuż po zawodach mieliśmy możliwość integrowania się u niej w hotelu podczas oficjalnych przyjęć.


- Przypomnijmy też, że były to pierwsze w Polsce zawody, na których zaczęto przyznawać zawodnikom nagrody pieniężne.
Stanisław Lange: Taką od początku przyjęliśmy formułę dzięki której na start stawiają się światowej marki biegacze. Z upływem lat zawody były też organizowane coraz sprawniej technicznie. O Biegu św. Dominika zaczęło być coraz głośniej w świecie. Zaczęli na niego przyjeżdżać zawodnicy czarnoskórzy, głównie z Kenii. Pod namową różnych osób postanowiliśmy rozszerzyć formułę biegu o amatorów i o wyścigi na wózkach inwalidzkich.


- Obecnie Bieg Dominika rozgrywany w ramach Jarmarku św. Dominika jest w Gdańsku wielkim wydarzeniem sportowym.
Stanisław Lange: Od tego roku postanowiliśmy rozszerzyć tą imprezę o Pierwszy Pomorski Bieg Dziennikarzy. Zgłosiło się do niego 15 osób, które będą miały do pokonania dystans 5 km.


altCo do biegu VIP-ów, do którego zgłosiło się 30 osób, to będą go promować rozmiłowana w sporcie gdańska posłanka PO Agnieszka Pomaska (na zdjęciu powyżej) oraz Wojciech Ratkowski, prof. AWFiS Gdańsk, były maratończyk, nadal czynny propagator biegania. Swój udział zgłosiły również radna miasta Lębork Bożena Pobłocka i Dorota Nadolska, reprezentująca gdańskie Studio Reklamy Grafito. Z pośród panów mamy zgłoszenia pracowników grupy Energa ds. finansowych i handlowych Krzysztofa Bednarka i Radosława Saja. Zgłosiła się też 3-osobowa ekipa z Meritum Bank oraz radny Krakowa Adam Migdał. Zgłosił się również Serge Bosca, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Zarządu Saur Neptun Gdańsk S.A. Z powodu kontuzji nie pobiegnie były I sekretarz KW PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach, ale – jak zapowiedział - na bieg jako kibic przybędzie.
Przypomnijmy, że spośród VIP-ów tytułów zwycięzców z ubr. bronią Iwona Bonszkowska z Forum Pomorza oraz Jan Huruk, czwarty maratończyk na mistrzostwach świata w Tokio w 1991 roku. Dla wszystkich VIP-owców nagrody ufundowała Grupa Energa.

Rozmawiał: Włodzimierz Amerski
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież