Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

45-lecie AWFiS Gdańsk

W obchodach 45-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku  (5-7 września) uczestniczyło ponad 500 osób na około 20 tys. absolwentów. Byli to przedstawiciele Technikum Wychowania Fizycznego (1952-1957), Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego (1957-1969), Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego (1969-1981), Akademii Wychowania Fizycznego (1981-2001) oraz od 2001 roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, jako jedynej tego typu uczelni w Polsce.


Uczelni, która może się poszczycić 22 medalistami igrzysk olimpijskich, w takich dyscyplinach, jak: lekkoatletyka (2), boks (1), gimnastyka (1), judo (3), kajakarstwo (1),  piłka ręczna (1), piłka siatkowa (1), szermierka (7), tenis stołowy (1), wioślarstwo (3) i żeglarstwo (1).

 
Obchody rozpoczęły się od wieczoru klubowego przy świecach i wspólnego grillowania oraz oglądania meczów siatkówki mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce, w tym i gdańskiej hali ERGO Arena.


alt


Zasadnicze obchody miały miejsce w sobotę 6 września w sali kongresowej, a poprzedziła je poranna msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Następnie absolwenci mieli okazję do spotkań w katedrach i zakładach z obecnymi i emerytowanymi wykładowcami i naukowcami.


alt



W sali senackiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz uczelni i zaproszonymi gośćmi. Rektor uczelni prof. Waldemar Moska powiedział, że utworzona w 1969 roku WSWF miała stanowić zaplecze dydaktyczne, naukowe i sportowe dla całego pomorskiego sportu oraz nauczania wychowania fizycznego. Swoje zadania wypełniła z nawiązką, przygotowując wykwalifikowanych nauczycieli WF oraz wielu znakomitych trenerów. Mimo wielu problemów organizacyjnych pojawiających się w ostatnich latach, gdańska AWFiS znalazła się na ścieżce dynamicznego rozwoju. Rozpoczęto modernizację i rozbudowę całej jej infrastruktury. Po kompleksowej modernizacji węzła ciepłowniczego, dokonano całkowitej modernizacji budynków byłej szkoły sportowej, pozyskanej od Miasta Gdańska w ramach wieloletniej dzierżawy, w których umiejscowiono Wydział Turystyki i Rekreacji oraz uczelnianą administrację.


Dokonano tego dzięki środkom własnym w wysokości 60 mln zł oraz pozyskanym środkom unijnym w wysokości 20 mln zł, co osobiście poświadczył komisarz unijny Janusz Lewandowski. Pozwoliło to doposażyć uczelnię w odpowiedni sprzęt i wraz z Sopotem być współorganizatorem wiosną 2014 roku lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata.


alt



Rektor Waldemar Moska (na powyższym zdjęciu) zapowiedział, że kolejne nowe inwestycje, to rozbudowa mariny w Narodowym Centrum Żeglarstwa im. Krzysztofa Zawalskiego w Górkach Zachodnich oraz budowa do 2016 roku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego i pełnowymiarowej hali gimnastycznej Leszka Blanika, olimpijczyka brązowego z Sydney 2000 i złotego z Pekinu 2008.


Rektor Moska powiedział też o tym, że wedle Gazety Prawnej AWFiS Gdańsk znalazł się wśród czwórki polskich uczelni, którym udało się w krótkim czasie wyjść z finansowego zadłużenia.


alt



Uczestnicy konferencji prasowej i zaproszeni goście pozowali do wspólnego zdjęcia. Wśród zaproszonych gości był m.in. dr Ludwik Szuba, absolwent WSWF rocznik 1969-1972, który obecnie pełni funkcję wiceprezydenta Torunia, miasta które do swojej nowej hali kupiło lekkoatletyczną bieżnię i wypożyczyło ją Sopotowi na niedawną organizację halowych mistrzostw świata. Ludwik Szyba podziękował pracownikom uczelni i jej absolwentom, dzięki którym nauczył się pracowitości i wewnętrznej dyscypliny, co znacznie pomogło mu w awansie społecznym.


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z uznaniem odniósł się do gdańskiej uczelni sportowej, gdyż kształci ona kadry tak niezbędne dla potrzeb rozwijającej się na Pomorzu turystyki oraz dla potrzeb coraz większej ilości osób starszych wymagających dodatkowej fachowej opieki.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski powiedział, że gdyby mógł, to chętnie by podjął studia na AWFiS, na specjalizacjach żeglarstwo i narciarstwo.


alt



W ramach części artystycznej student pierwszego roku Łukasz Chwediuk dał pokaz żonglerki piłką nożną, w czym zdobywa spore sukcesy na arenie światowej.


Wystąpili również członkowie uczelnianego Zespołu Tańca Ludowego „Neptun”, wskrzeszonego w 1984 roku przez Krystynę Pieczonka i Zbigniewa Szota. W zespole tym od początku tańczy, a teraz prowadzi go Dorota Nosko, która wraz z muzykami Haliną Król (skrzypce) i Józefem Stachnikiem (akordeon) z okazji 30-lecia istnienia zespołu otrzymali bukiety kwiatów z rąk rektora Waldemara Moski.


alt



Na scenie w sali kongresowej zatańczył tańce narodowe stworzony na potrzeby obchodów 45-lecia uczelni zespół wielopokoleniowy, w tym dwa zespołowe małżeństwa. I to zaledwie po tygodniu przygotowań, jak znakomicie zatańczył! Natomiast tańce regionalne wykonało osiem par obecnych młodych członków zespołu.


alt



Wzruszającym momentem było zaproszenie na scenę do wspólnego pamiątkowego zdjęcia aktualnych i byłych członków zespołu „Neptun”, wraz z ich dziećmi.


alt



Jak na uczelnię sportową przystało, odbyły się również mecze pokazowe tenisa stołowego z udziałem takich legendarnych sław tej dyscypliny sportu, jak Andrzej”Jolo” Jakubowicz, Leszek Kucharski oraz były trener i kierownik sekcji Waldemar Moska. Rektor ubrany w sportowy strój dawał sobie doskonale rady z byłymi medalistami drużynowych mistrzostw świata i Europy w tenisie stołowym z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wówczas wraz z nieodżałowanym Andrzejem Grubbą. Studentem WSWF Gdańsk i zawodnikiem ASZ Gdańsk bardzo zdolnym i ambitnym, jak powiedział prof. nadzw. dr hab. Włodzimierz Erdmann, gdyż sam zgłosił się na poprawkę egzaminu z biomechaniki i poprawił go... z czwórki na piątkę.


Do pokazowej gry został także zaproszony poseł na Sejm RP, dwukrotny medalowy gimnastyczny olimpijczyk Leszek Blanik, który miał spore problemy z odbiorem podkręcanych serwów małej białej piłeczki.


alt



Pełen życiowej energii medalista drużynowych mistrzostw świata i Europy w tenisie stołowym Andrzej Jakubowicz (na powyższym zdjęciu), powiedział nam, że po ponad 25 latach pobytu we Francji, powraca do Polski.


- Do Francji wyjechałem z rodziną pod koniec lat 80., ale zawsze kiedy mogłem, choć na parę dni, przyjeżdżałem do ojczyzny. Teraz postanowiliśmy, że wracamy na stałe do Polski. Mam nadzieję, że będę mógł wesprzeć swym doświadczeniem krajowy tenis stołowy, jako trener lub menedżer. Tu na coraz ładniejszej gdańskiej uczelni sportowej czuję się jak u siebie w domu. Pamiętam czasy jak wielką cieszyliśmy się sławą. Jak wypromowały nas i naszą niszową dyscyplinę sportu  lokalne media. Jak na przykład kierowca autobusu linii 101 zboczył z głównej trasy Gdańsk- Gdynia i podwiózł nas do domu na Przymorze. Jak z gdańskiego lotniska opóźnił się wylot samolotu. bo rozdawaliśmy autografy - powiedział  nam Andrzej Jakubowicz, który w swojej karierze wygrywał z takimi znakomitościami, jak Francuz Jean-Philippe Gatien, Belg Jean-Michel Saive czy Chińczyk Ma Wenge.


alt



Już tradycyjnie przy takich rocznicowych zjazdach, tym razem nieco mniej, bo jedynie około 500 absolwentów, (pięć lat temu było 750), na schodach przed frontem głównego gmachu uczelni wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Najwięcej absolwentów było z okresu WSWF, a najmniej z AWFiS.
Uczelniana psycholog Krystyna Maroszek, tą zmniejszającą się frekwencję upatruje głównie w ujemnym oddziaływaniu internetu. Wystarczy, że ludzie obecnie porozmawiają ze sobą poprzez telefony, internet i przez to nie czują już potrzeby bezpośrednich spotkań. A wielka tego szkoda, bo zanikają kontakty interpersonalne.


Wystarczy powiedzieć, że pięć lat temu w balu absolwentów uczestniczyło 500 osób, a w tegorocznym już tylko 350.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski (absolwent pierwszego rocznika WSWF Gdańsk)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież