Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piotr Zajęcki w cyklu „Ocalić od zapomnienia”

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 listopada 2013 17:11

W XI edycji cyklu wystaw pod nazwą  „Ocalić od zapomnienia” organizowanego jak dotąd samodzielnie przez Gdański Okręg ZPAP, przypomniano twórczość niedawno zmarłego pedagoga ASP w Gdańsku prof. Piotra Zajęckiego.


Wydarzenie to stało się pretekstem do godnego odnotowania zbliżenia tak naturalnie bliskich instytucji jakimi są ZPAP i ASP. Gdańska Akademia, w tym roku po obopólnych ustaleniach przystąpiła do przedsięwzięcia. Uczelnia udostępniła na organizację wystawy niedawno odremontowaną  aulę. Jak powiedzieli podczas wernisażu w swoich wystąpieniach rektor Akademii prof. Ludmiła Ostrogórska oraz prorektor prof. Krzysztof Gliszczyński może to być dobry kierunek w nawiązaniu bliższej współpracy między instytucjami. Prezes ZPAP Janusz Janowski potwierdził wolę  współpracy przy tym jakże ciekawym i ważnym dla gdańskiej kultury cyklu.


alt

Piotr Mikołaj Zajęcki, syn artysty, Rektor ASP w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska, Prorektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Gliszczyński, Prezes ZPAP-Gdańsk Janusz Janowski


Sama w sobie uczelniana aula prezentuje się wspaniale i jest wymarzonym miejscem do organizacji tego typu wystaw. Wypełniona pracami nieodżałowanego prof. Piotra Zajęckiego, stała się jeszcze piękniejsza i wywarła na licznie przybyłej publiczności duże wrażenie i niekłamany zachwyt. Natomiast prace profesora pochodzące z prywatnej kolekcji rodziny, w tym nowym otoczeniu nabrały blasku i wywołały nawet w osobach znających wcześniej artystę i jego sztukę, duże emocje.


alt

Piotr Zajęcki, Walka byków, lata 90, olej, płótno


Swoistym znakiem rozpoznawczym, kluczem do tajemnicy jego twórczości jest malarstwo figuratywne wpisujące się w nurt sztuki będącej  trochę na uboczu mody lat 60 i 70 XX wieku, a której głównym atrybutem jest renesansowa ikonografia. Z podobnych znaków semantycznych do dziś korzysta Kiejstut Bereźnicki.


alt

Piotr Zajecki, Uliczny koncert, lata 90, olej, płótno


Na wystawie zobaczyć możemy również wiele prac graficznych z początkowego okresu twórczości artysty. Na estetykę przestrzeni, w której poruszał się Zajęcki wydaje się, że duży wpływ miało również malarstwo Bruegel’ów, Goi i Rembrandta. Profesor do końca pozostał wierny trudnej sztuce figuratywnej, ale też miał dobrych nauczycieli. Jego osobowość artystyczna ukształtowała się pod skrzydłami Stanisława Borysowskiego przedstawiciela w prostej linii, koloryzmu polskiego Józefa Pankiewicza, a później już po studiach, podczas asystentury w pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. 


alt

Piotr Zajęcki, Parada cyrkowców, ok. 1995, olej, płótno


W starannie przygotowanym katalogu do wystawy prof. Andrzej Śramkiewicz tak wspomina malarza „…Człowiek ciepły, pracowity, z poczuciem humoru… Cenił piękno, także to przyjmujące postać nieoczywistą- trudnej  harmonijności. … Żył i pracował ciesząc się tym, co zdarza się tu i teraz, jednocześnie będąc napełnionym tęsknotom za obcowaniem z poetyką obrazowania czasów minionych. …” Natomiast Janusz Janowski w eseju otwierającym katalog zatytułowanym „Mroczna bezczasowość malarstwa Piotra Zajeckiego”, tak podsumowuje jego osobowość „ … Przez lata służył artystycznym  doświadczeniem i wrażliwością młodemu pokoleniu, jednak, jak się wydaje nie wykształcił - poza swoim synem Piotrem Mikołajem Zajęckim, którego malarstwo jest swoistym continuum jego twórczości- uczniów podążających malarsko wytyczoną przez niego drogą. Ten fakt nie zmienia jednak doniosłości jego własnej twórczości dla sztuki Wybrzeża i malarskiej tradycji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którą był związany do końca swoich dni.”


alt

Piotr Zajecki, Portret arlekina, lata 90, olej, płótno


Na zakończenie chciałbym rekomendować trzy obrazy, które na mnie zrobiły największe wrażenie. Wszystkie trzy są jakby poza głównym nurtem twórczości artysty, choć do końca pewnie nie mam racji. Myślę o pejzażu „Zamek w Sandomierzu” oraz o obrazach „Walka byków” i  „Arlekin” z lat 90.


alt

Piotr Zajęcki, Zamek w Sandomierzu 1996, olej, płótno


Wystawę Piotra Zajeckiego „Ocali od zapomnienia”, trzeba koniecznie zobaczyć, bowiem ta wystawa wywołuje silne emocje i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl



Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież