Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Perłopławy Danuty Joppek

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 września 2022 10:21

Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal kontynuatorką estetyki lirycznego koloryzmu zawartego w wizji ekspresji abstrakcyjnej. Może za bardzo rozszerzyłem ornamentykę jej twórczego myślenia, ale znając poprzednie wcielenia twórcze, myślę, że oddałem charakter jej kreacji. Danuta Joppek, nie musi na siłę walczyć o pamięć. Patrząc na jej stare malarstwo, nadal zachwycam się, czuję pełnię zadowolenia i zaspokojenie satysfakcji artystycznej. Kolory jej malarstwa wprowadzają wewnętrzny spokój, kremowa barwa odcieni perłopławów dawała ten wyraz ukojenia. Dopiero paryskie wystawy wprowadziły pewien nerw. Co zobaczymy teraz?


Czas powrotu aktywności artystycznej nadchodzi, właśnie ostatnio otrzymałem kilka ciekawych telefonów powiadamiających mnie o wystawach dawno niewidzianych artystów Wybrzeża. Jesień to doskonała pora roku, na odkrywanie swojej tożsamości, być może nowej. Trudno jednak spodziewać się zupełnych nowości, ale mam nadzieję, że przynajmniej niezapomniani twórcy zaprezentują dotychczasowy wysoki poziom.

alt

"Pochód Świętych I", 2011. Płótno, technika własna


Danuta Joppek nie musi potwierdzać swojego talentu. Każda wystawa jest nowym spojrzeniem i nie wymyka się solidności i rzetelności, wzbudza nowe nastroje. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie.

alt

"Paysage aerien", 2015. Płótno, technika własna


Gdańska malarka sięga do tradycji sztuki europejskiej, ale korzysta również z miejscowej kultury Kaszubów. Estetyka tworzonego malarstwa stanowi połączenie wielu myśli i szkół, ale nie jest ich połączeniem, stanowi szeroką perspektywę wyobraźni artystki. Mam wrażenie, że Joppek, poszukiwała wolności myślenia, stąd daleko idące zmiany, stąd studia w poznańskiej uczelni artystycznej, ale i gdańskiej. To było mało dla niej, rozwój myślenia o inteligentnej sztuce zawiódł gdańszczankę w dalekie rejony europejskiej twórczości.

alt

"Stolem I", 2011. Płótno, technika własna


Jej podróże do Francji, na południowe Wybrzeże, zamieszkałe przez abstrakcjonistów, wyraźnie skierowały jej sztukę w stronę znanego na świecie miejsca Saint-Paul-de-Vence w Prowansji. Miejsca życia i śmierci Marca Chagala. Jednak w tamtejszych realiach jej mentorem został André Verdet, poeta, malarz, ceramik, rzeźbiarz, kompozytor, krytyk sztuki. Wraz z nim artystka w kilku wspólnych wystawach przedstawiała swoje prace.

alt

André Verdet, Danuta Joppek i w tle na ścianie obraz Pablo Picasso


Verdet przeżył obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i po wojnie stał się uznanym artystą. Tworzył z wieloma wybitnymi osobowościami francuskiej sztuki, przyjaźnił się z takimi artystami jak: Picasso, Léger, Braque, Matisse, Chagale. Intelektualne koncepcje malarstwa Légera przeniknęły do koncepcji sztuki Verdeta, którego osobowość na malarce z Gdańska zrobiła duże wrażenie. Jego koncepcja sztuki pochodząca od malarstwa ery przemysłowej i odstępstwa od kubizmu, malowania jednocześnie przeciwstawnych wartości linii i kolorów znalazły miejsce w malarstwie Joppek.

alt

"Ślady XV. Życie po Życiu". Płótno, technika własna


Artystka stworzyła swój niepowtarzalny styl wyrazu dzięki studiom w Poznaniu, dogłębnym studiom w Gdańsku i Prowansji. Dziś Danuta Joppek poprzez te doświadczenia nadal stanowi o atrakcyjności wybrzeżowej sztuki. Wymyka się z tradycyjnego myślenia o twórczości malarskiej. Właściwie jej sztuka nie podlega żadnym wymaganiom, jest dobra. Pochodzi z miejsca wyjątkowego niepodlegającego dyskusji, tworzyli ją wielcy artyści XX wieku.

alt

"Mój. Życie po Życiu". Płótno, technika własna


Dziś czekamy na nową wystawę Danuty Joppek, osoby która w swoim malarstwie dotyka koncepcji wielkiej twórczości. Niedawno rozmawiałem z artystką i wiem, że jej myślenie uległo przeobrażeniu, szczególnie dotyczącym koloru co miało miejsce w paryskiej pracowni Witolda Pyzika, artysty wywodzącego się z Oliwy. Wspólna wystawa artystów dokonała małej zmiany twórczości malarki z Gdańska.

alt

Danuta Joppek


Pracownia Pyzika mieści się w południowej części Paryża w Le Kremlin-Bicêtre. Obok znajdują się miejsca pamiętające czasy rewolucji francuskiej. Jego pracownia przesiąknięta tamtą historią wpisuje się klimatem w czasy działań jakobińskich. Te wydarzenia nie pozbawione krwi rewolucji francuskiej zmieniły patrzenie na sztukę artystki. Myślę, że nowa wystawa Danuty Joppek odsłoni tę nową czerwoną koncepcję jej malarstwa. Czy lepszą od poprzedniej?

Najbliższe wernisaże Danuty Joppek:
- 04.10 godz. 18.00 - Wyspa Skarbów GAK Gdańsk Sobieszewo
- 04.11 godz. 18.00 - WL4 Mleczny Piotr Stocznia Cesarska

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież