Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Perłopławy Danuty Joppek

Ocena użytkowników: / 38
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 września 2022 10:21

Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal kontynuatorką estetyki lirycznego koloryzmu zawartego w wizji ekspresji abstrakcyjnej. Może za bardzo rozszerzyłem ornamentykę jej twórczego myślenia, ale znając poprzednie wcielenia twórcze, myślę, że oddałem charakter jej kreacji. Danuta Joppek, nie musi na siłę walczyć o pamięć. Patrząc na jej stare malarstwo, nadal zachwycam się, czuję pełnię zadowolenia i zaspokojenie satysfakcji artystycznej. Kolory jej malarstwa wprowadzają wewnętrzny spokój, kremowa barwa odcieni perłopławów dawała ten wyraz ukojenia. Dopiero paryskie wystawy wprowadziły pewien nerw. Co zobaczymy teraz?


Czas powrotu aktywności artystycznej nadchodzi, właśnie ostatnio otrzymałem kilka ciekawych telefonów powiadamiających mnie o wystawach dawno niewidzianych artystów Wybrzeża. Jesień to doskonała pora roku, na odkrywanie swojej tożsamości, być może nowej. Trudno jednak spodziewać się zupełnych nowości, ale mam nadzieję, że przynajmniej niezapomniani twórcy zaprezentują dotychczasowy wysoki poziom.

alt

"Pochód Świętych I", 2011. Płótno, technika własna


Danuta Joppek nie musi potwierdzać swojego talentu. Każda wystawa jest nowym spojrzeniem i nie wymyka się solidności i rzetelności, wzbudza nowe nastroje. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie.

alt

"Paysage aerien", 2015. Płótno, technika własna


Gdańska malarka sięga do tradycji sztuki europejskiej, ale korzysta również z miejscowej kultury Kaszubów. Estetyka tworzonego malarstwa stanowi połączenie wielu myśli i szkół, ale nie jest ich połączeniem, stanowi szeroką perspektywę wyobraźni artystki. Mam wrażenie, że Joppek, poszukiwała wolności myślenia, stąd daleko idące zmiany, stąd studia w poznańskiej uczelni artystycznej, ale i gdańskiej. To było mało dla niej, rozwój myślenia o inteligentnej sztuce zawiódł gdańszczankę w dalekie rejony europejskiej twórczości.

alt

"Stolem I", 2011. Płótno, technika własna


Jej podróże do Francji, na południowe Wybrzeże, zamieszkałe przez abstrakcjonistów, wyraźnie skierowały jej sztukę w stronę znanego na świecie miejsca Saint-Paul-de-Vence w Prowansji. Miejsca życia i śmierci Marca Chagala. Jednak w tamtejszych realiach jej mentorem został André Verdet, poeta, malarz, ceramik, rzeźbiarz, kompozytor, krytyk sztuki. Wraz z nim artystka w kilku wspólnych wystawach przedstawiała swoje prace.

alt

André Verdet, Danuta Joppek i w tle na ścianie obraz Pablo Picasso


Verdet przeżył obóz koncentracyjny w Oświęcimiu i po wojnie stał się uznanym artystą. Tworzył z wieloma wybitnymi osobowościami francuskiej sztuki, przyjaźnił się z takimi artystami jak: Picasso, Léger, Braque, Matisse, Chagale. Intelektualne koncepcje malarstwa Légera przeniknęły do koncepcji sztuki Verdeta, którego osobowość na malarce z Gdańska zrobiła duże wrażenie. Jego koncepcja sztuki pochodząca od malarstwa ery przemysłowej i odstępstwa od kubizmu, malowania jednocześnie przeciwstawnych wartości linii i kolorów znalazły miejsce w malarstwie Joppek.

alt

"Ślady XV. Życie po Życiu". Płótno, technika własna


Artystka stworzyła swój niepowtarzalny styl wyrazu dzięki studiom w Poznaniu, dogłębnym studiom w Gdańsku i Prowansji. Dziś Danuta Joppek poprzez te doświadczenia nadal stanowi o atrakcyjności wybrzeżowej sztuki. Wymyka się z tradycyjnego myślenia o twórczości malarskiej. Właściwie jej sztuka nie podlega żadnym wymaganiom, jest dobra. Pochodzi z miejsca wyjątkowego niepodlegającego dyskusji, tworzyli ją wielcy artyści XX wieku.

alt

"Mój. Życie po Życiu". Płótno, technika własna


Dziś czekamy na nową wystawę Danuty Joppek, osoby która w swoim malarstwie dotyka koncepcji wielkiej twórczości. Niedawno rozmawiałem z artystką i wiem, że jej myślenie uległo przeobrażeniu, szczególnie dotyczącym koloru co miało miejsce w paryskiej pracowni Witolda Pyzika, artysty wywodzącego się z Oliwy. Wspólna wystawa artystów dokonała małej zmiany twórczości malarki z Gdańska.

alt

Danuta Joppek


Pracownia Pyzika mieści się w południowej części Paryża w Le Kremlin-Bicêtre. Obok znajdują się miejsca pamiętające czasy rewolucji francuskiej. Jego pracownia przesiąknięta tamtą historią wpisuje się klimatem w czasy działań jakobińskich. Te wydarzenia nie pozbawione krwi rewolucji francuskiej zmieniły patrzenie na sztukę artystki. Myślę, że nowa wystawa Danuty Joppek odsłoni tę nową czerwoną koncepcję jej malarstwa. Czy lepszą od poprzedniej?

Najbliższe wernisaże Danuty Joppek:
- 04.10 godz. 18.00 - Wyspa Skarbów GAK Gdańsk Sobieszewo
- 04.11 godz. 18.00 - WL4 Mleczny Piotr Stocznia Cesarska

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież