100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Reklama
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kolorysta z „Grupy kazimierskiej”

Ocena użytkowników: / 44
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 października 2022 10:07

Jan Szopiński na Wybrzeżu osiadł dopiero po drugiej wojnie światowej. Podobnie jak Ignacy Klukowski, nie przebił się do grupy artystów nadających ton gdańskiej sztuce.


Klukowski pochodził z wykształconej rodziny ziemiańskiej, Szopiński w okresie międzywojennym pracował w Paryżu, w korpusie dyplomatycznym. Walczył w legionach i w wojnie polsko-bolszewickiej, został odznaczony orderem Virtuti Militari. Studia artystyczne odbył w prywatnej paryskiej Akademii de la Grande Chaumière. W Paryżu wystawiał między innymi z Olgą Boznańską.

alt

Jan Szopiński, Gdynia, olej, płótno


Często bywał w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie dość regularnie spędzał wakacje w gronie rodziny. Po wojnie uczestniczył w plenerze zorganizowanym przez kazimierskiego artystę Edmunda Johna. Kolejne wyjazdy do Kazimierza zaowocowały zaproszeniem przez Zenona Kononowicza do uczestnictwa w organizowanej przez niego grupie kazimierskich artystów. W 1956 roku powstała niezależna Grupa Kazimierska, skupiająca takich malarzy, jak: Jan Karmański, Tadeusz Słupski, Zenon i Romuald Kononowiczowie i Jan Szopiński. W większości byli to koloryści. Artysta mieszkał wówczas w Gdyni i malował w domowym zaciszu.

alt

Jan Szopiński, Cyganka


Przyjaźń dwóch kazimierskich artystów Jana Karmańakiego i Zenona Kononowicza zaowocowała założeniem grupy artystycznej i programem twórczym ogłoszonym w manifeście deklarującym „rozwijanie twórczości artystycznej w oparciu o krajobraz Kazimierza”. Niestety lata schyłku malarstwa pejzażowego dość mocno wówczas zależnego od realizmu socjalistycznego dobiegały końca. Dlatego grupa nie przebiła się do szerszej świadomości.


Jako prawy obywatel w wielu pracach, szczególnie pochodzących z początku lat 50., przyjął socrealistyczną manierę. Kolor stanowił jednak nadal o walorach jego postimpresjonistycznego malarstwa. Forma i barwa niezmiennie przesądzały o wysokim poziomie jego prac.

alt

Jan Szopiński, Procesja Bożego Ciała w Gniewie, rysunek


Warto zauważyć jeszcze, że Szopiński doskonale szkicował. Umiejętności szybkiego rysunku nabrał w paryskiej akademii, gdzie wykładowcy do szybkiego rysunku przykładali dużo uwagi.


Losy Grupy Kazimierskiej są mało znane, ale schyłek pejzażu oraz malarstwa kolorystycznego i wątków realizmu miały duży wpływ na zapomnienie o niewątpliwie bardzo zdolnych artystach z Kazimierza.

alt

Jan Szopiński, Brama, olej, płótno


Od 1950 roku malarz należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Trudno jednak na podstawie dostępnych paru jego prac wyciągnąć daleko idące wnioski. Skromna kolekcja prac Szopińskiego pochodzi ze zbioru gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa.
Widziałem wiele obrazów Szopińskiego pochodzących z innej kolekcji artysty i wydaje się, że kolor prac malowanych w okresie realizmu socjalistycznego był o wiele łagodniejszy, był jaśniejszy, a do tego malarz mimo wszystko był pochłonięty formą pracy. Robotnikami spełniającymi swój obowiązek.


Pamiętam mały obrazek prezentujący miejskich kamieniarzy układających chodnik. Szopiński wyraźnie zaznaczył w scenie swoją dominującą rolę nad tematem. W 1961 roku uczestniczył w warszawskiej wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym, a rok później w Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego.

alt

Jan Szopiński, Żuraw, olej, płótno


Nadal pozostaje słabo znanym twórcą polskiej sztuki. Prace Szopińskiego posiada Muzeum Miasta Gdyni. Powoli jego nazwisko przebija się do szerszej świadomości. Czas PRL-u mimo wszystko nie sprzyjał wielowątkowej sztuce artysty z Gdyni.

Jan Szopiński (1892?‒1971, Gdynia)

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież