Od wielu lat na łamach „Gazety Gdańskiej” obserwujemy niestrudzone działania gdańskiej malarki Danuty Joppek. Osoby mocno zaangażowanej w pracę na rzecz miejscowego środowiska artystycznego. Pomysłodawczyni przynajmniej dwóch autorskich cykli malarskich : „W drodze” i „Grunt to rodzinka”.
Danuta Joppek ukończyła dwie uczelnie artystyczne w Poznaniu i w Gdańsku, poza wystawami na Wybrzeżu i na terenie całego kraju udziela się jeszcze na Południu Francji w Prowansji gdzie mieszka jej córka i wnuczka. Szerokie kontakty z innymi środowiskami malarskimi na całym świecie owocują wieloma wystawami, które organizuje w Gdańsku i okolicach. Jest niespokojnym duchem gdańskiego świata malarskiego, na swoje wystawy zaprasza przyjaciół i osoby o dużym potencjale twórczym.
Danuta Joppek
Prawdę mówiąc problemy na które trafia i przezwyciężanie ich często stanowią zaporę nie do przebycia, jednak nikt nie mówił, że będzie łatwo. Czasami znajdują się ludzie o dobrym sercu i pomagają, ale tak naprawdę przezwyciężanie trudności odbiera siły. Pomimo to oba cykle organizowane już od blisko 15 lat, dzięki solidnej pracy mają się dość dobrze i co jakiś czas pojawiają się w galeriach na terenie całego Pomorza. To duży wysiłek organizacyjny i nie zawsze w sposób właściwy doceniony. Niestety dobre słowo na wernisażach coraz rzadziej jest słyszalne, jakaś choroba wkrada się do środowiska, które do tej pory było bardzo sympatyczne wobec swoich działań.
Danuta Joppek
Natomiast na ostatnim wernisażu w tczewskiej Fabryce Sztuki było bardzo miło i rodzinnie. Artystka zaprezentowała czwartą edycje wystawy „Grunt to rodzinka”. Pokaz składa się z dwóch części. W pierwszej Joppek przedstawia swoje ostatnie prace cyklu zatytułowanego „Przeważnie”. Tytuł odnosi się bezpośrednio do zawartości cyklu, bowiem „Przeważnie” to większość ostatnio namalowanych prac różniących się dość znacząco od poprzednich ujęć, które również prezentuje.
Danuta Joppek
Obrazy różnią się przede wszystkim kolorem wprowadzającym pewne poruszenie czy może nawet niepokój, ale także techniką wykonania, co na pierwszy rzut oka jest mniej zauważalne, nie wprowadza jednak to zamieszania formy, stanowi spójną materię z poprzednią narracją i widać, że całość wyszła spod jednej ręki. W przekazie jest nieco inna wywołuje mocniejsze wrażenie, pozbawiona jest jednak poprzedniej liryki. To ciekawe malarstwo, poważnie poszerzające możliwości artystyczne Danuty Joppek.
Druga część wystawy, to już zaproszeni goście, niezwykle młodzi artyści, dzieci, przeważnie wywodzące się z rodzin zaprzyjaźnionych z malarką. Babcie, Dziadkowie, Mamy, Ojcowie i Ciocie zadbały o dostarczenie dzieł małych artystów. Niezwykle oryginalne i bardzo interesujące, bowiem wiadomo, że aktywność twórczego instynktu przejawia się w dzieciństwie ze szczególną żywiołowością jak pisał w swojej książce wybitny polski malarz i pedagog prof. Władysław Lam. …” W obrazach dzieci, nie skażonych obcymi wpływami, dzięki atawistycznym predyspozycjom ujawniają się echa twórczości pierwotnego człowieka. …Istnieją międzynarodowe pokazy oraz muzea dziecięcej twórczości, które wyraźnie mówią o wadze tego zagadnienia, niestety jeszcze ciągle nie wykorzystanego w edukacji, a mającego doniosłe znaczenie dla rozwoju twórczej inteligencji człowieka.” …
Na szczęście również w Polsce tego typu zagadnienia są zauważalne, zgromadzeni goście dziękowali Danucie Joppek za wspaniałą wystawę, a dzieciom za ich kreatywność, wzruszenia, spontaniczność i szczerość ekspresji oraz ich serce na dłoni.
W wystawie biorą udział: Cysewska Anna, Duzowska Martyna, Duzowski Oskar, Joppek Danuta, Kobyra Matylda, Maccari-Joppek Elfie-Lila-Cerise, Serzysko Amelia, Serzysko Dominik, Serzysko Kornelusz, Serzysko Szymon, Szczęch Mikołaj, Szczęch Nina, Szczęch Roch.
Stanisław Seyfried
Wystawa potrwa do 8.09.2019 r. Tczew ul. 30 stycznia 4
- 23/09/2019 15:17 - Granice wyobraźni - Janina Gajska Bruzdowicz
- 16/09/2019 17:42 - Ocalić od zapomnienia – Stanisław Wójcik
- 31/08/2019 18:29 - Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
- 25/08/2019 09:08 - Abstrakcja ekspresyjna Anny Kaczor
- 17/08/2019 11:36 - Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
- 05/08/2019 10:19 - Martwe natury prof. Mieczysława „Mieto” Olszewskiego
- 29/07/2019 18:58 - Wystawa malarstwa prof. Mieczysława „Mieto” Olszewskiego
- 29/07/2019 09:22 - Przed XV edycją wystawy „Ocalić od zapomnienia”
- 22/07/2019 17:09 - W świecie Lidii Małyszko-Ramik
- 16/07/2019 19:53 - Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia