Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Behemoth zatrzymany w Rosji, ale już wrócił do kraju - aktualizacja

Zespół Behemoth, który miał zagrać koncert w Jekaterynburgu, został zatrzymany przez rosyjskie władze. Na szczęście, dwa dni po tym zdarzeniu, muzycy bezpiecznie wrócili do Polski.


Nic nie zapowiadało problemów zespołu podczas trasy „Russian Satanist 2014”, gdy pojawił się pewien szkopuł. Jak informuje oficjalny profil zespołu na Facebooku, cytując wiadomość od Adama „Nergala” Darskiego - polscy muzycy zostali zatrzymani pod pretekstem „złych wiz”. Sytuacja jest o tyle dziwna, że formacja koncertuje w Rosji już jakiś czas, bo od 10 maja i do tej pory nie było żadnych problemów.


Oto treść wiadomości (pisownia oryginalna): „zostaliśmy zatrzymani przez służby imigracyjne pod pretekstem złych wiz. Kiedy powiedziałem, ze nie ruszymy sie z klubu bez obecności kogos z polskiej ambasady zagrozili ze wywiozą nas siła. Zabrali nas busem w towarzystwie ok 10 funkcjonariuszy do gmachu FMS (federal migration service). Próbowaliśmy sie dodzwonić do polskiej ambasady w ekaterinburgu ale nikt nie odbiera. Jeśli można prosze skopiować ta wiadomość i podzielić sie nia wszędzie gdzie sie da. Teraz czeka nas pewnie wielogodzinne przesłuchanie. Koncert sie na pewno nie odbędzie. Teraz juz tylko chcemy spokojnie wrócić do hotelu i w dalszej kolejności do Polski... Głowa tego muru nie rozbijemy. Pozdr. Nergal”.


Adam Darski niedługo później przekazał kolejną wiadomość. Muzycy najprawdopodobniej spędzą noc w areszcie: „Wygląda na to, że to będzie normalny areszt. Zaraz odbiorą nam telefony. O 9 rano mamy mieć sąd, potem wyrok i być może deportacja”.


Trasa koncertowa zaplanowana jest do 28 maja, choć dwa ostatnie koncerty mają się odbyć już poza Rosją - w Mińsku i Kijowie. W tej chwili nie wiadomo czy pozostałe koncerty w Rosji dojdą do skutku.


* * *

Aktualizacja, 22 maja, godz. 10


To było do przewidzenia. Sąd w Jekaterynburgu nakazał deportację. Ośmiu muzyków ma jak najszybciej opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej. Każdy z nich musi też zapłacić grzywnę w wysokości dwóch tysięcy rubli, czyli równowartość około 190 złotych. Rano, w Polsat News, Nergal zapowiedział, że zespół przerywa rosyjską trasę. - Trafiliśmy chyba na bardzo łaskawą sędzinę tak naprawdę, i chyba też mądrą, bo kierowała się ludzkim odruchem, jakim jest współczucie. To było widać i czuć. Dostaliśmy najniższą grzywnę i dyskretną sugestię, żebyśmy jak najszybciej opuścili Rosję - mówił po rozprawie.


Adam Darski zapytany o dalsze plany odnośnie rosyjskiej trasy, odpowiedział: - My, z 13 zaplanowanych koncertów, zagraliśmy cztery. I to z wielkim trudem. Dwa razy byliśmy zatrzymani przez urzędników. Koncert w Nowosybirsku został spacyfikowany przez kilkudziesięciu bojówkarzy jakiegoś ortodoksa cerkiewnego i nawet policja, która tam przyjechała, nie była w stanie interweniować, bo oni zablokowali wejście, pobili trzech ochroniarzy klubu. My po tego typu incydentach nie chcemy narażać ani siebie, ani ludzi, którzy już zainwestowali w tę trasę i są jej częścią, czyli promotorów. Poza tym jesteśmy po nieprzespanej nocy w celi, w areszcie, i tak naprawdę zwoje też wolno pracują i chcemy się wyspać, chcemy jak najszybciej wrócić do domu.


* * *

Aktualizacja, 23 maja, godz. 16, godz. 23


Nergal, na swoim facebookowym profilu, poinformował, że zespół jest już w drodze do domu i jednocześnie wyraził smutek i ubolewanie nad tym, że cała trasa nie mogła dojść do skutku. - Od rosyjskiego urzędnika w Warszawie dostaliśmy wizy, za które zatrzymano nas w Jekaterynburgu. To jakiś absurd - mówił Darski już na Okęciu. - Dalej nie wiemy, jakiej wizy potrzebowaliśmy. Chcemy konfrontacji z panią konsul - stwierdził. Muzyk nie ukrywał też, że mogło to być zagranie natury politycznej, bo nigdy wcześniej nie mieli problemu z koncertowaniem w Federacji.


- Jeden z funkcjonariuszy, który nas przesłuchiwał, kazał nam rozebrać się do naga i robić przysiady. Któryś z kolegów zapytał go: "człowieku, czy ty jesteś zdrowy?". Chcieli nas poniżyć, a może zabawić się naszym kosztem? Sugerowaliśmy, że po złożeniu wyjaśnień pojedziemy do hotelu i tam poczekamy na posiedzenie sądu, ale powiedziano nam, że nie ma takiej możliwości. Nie pozwolili nam zabrać leków - opowiadał w TVN24.


Ponadto - jak się okazuje - zespół, wraz z nakazem deportacji, dostał także pięcioletni zakaz wjazdu do Rosji. Najbardziej na tym wszystkim ucierpią przede wszystkim fani, których w tym kraju Behemoth ma multum.


goch

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież