Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ponad 40-procentowy wzrost wartości Energi w pierwszym roku notowań na GPW

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 10 grudnia 2014 14:23

altEnerga SA obchodzi rocznicę debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Inwestorzy mają powody do zadowolenia - w tym czasie wartość Spółki wzrosła o ponad 40 proc., a Zarząd konsekwentnie realizuje deklaracje z okresu IPO, w tym politykę dywidendową.Debiut Energa SA, który miał miejsce 11 grudnia 2013 roku, poprzedzony był największą od ponad trzech lat ofertą publiczną o wartości 2,4 mld zł. Oferta zakończyła się sukcesem, a do nowych akcjonariuszy trafiło 34,18 proc. akcji spółki. Kapitalizacja Energi w pierwszym dniu notowań wynosiła 7 mld zł, rok później to niemal 10 mld zł, czyli o ponad 40 proc. więcej. W ciągu tego roku spółka awansowała do najważniejszych indeksów – początkowo do WIG40, by po chwili znaleźć się w gronie „blue chips” z WIG30, gromadzącym największe spółki z warszawskiej giełdy. Potem przyszedł czas na międzynarodowe indeksy: MSCI Poland oraz FTSE All World.

Wchodząc na parkiet warszawskiej giełdy Energa postawiła na defensywny model biznesowy, jak i najwyższą rentowność, efektywność i oszczędny plan inwestycyjny. Strategia Grupy koncentruje się na regulowanym segmencie dystrybucji, produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz podnoszeniu jakości obsługi klienta.

Nadrzędny cel –  tworzenie wartości dla akcjonariuszy – spółka realizuje poprzez utrzymanie  profilu działalności o niskim ryzyku biznesowym i bezpiecznej strukturze kapitału, Na systematyczną poprawę wyników wpływ ma też coraz większa efektywność funkcjonowania spółki i całej Grupy. Jej kilkuletnia, głęboka restrukturyzacja oraz uporządkowanie według segmentów produkcyjnego, handlowego i usługowego, pozwoliło zmniejszyć liczbę spółek, zoptymalizować zatrudnienie, sposób i koszty funkcjonowania. Stabilną pozycję finansową spółki potwierdzają oceny ratingowe agencji Fitch i Moody’s, na poziomie odpowiednio BBB oraz Baa1.

- Źródłem naszego dotychczasowego powodzenia wśród inwestorów jest spokojny, przewidywalny model biznesowy, który pozwala nam na generowanie zysku przy niskim poziomie ryzyka. Inwestorzy cenią stabilność i przewidywalność. Dobrze też zarządzamy aktywami, w ostatnich kwartałach wykazaliśmy wysoką rentowność i kolejną poprawę efektywności biznesowej. Duże znaczenie ma także fakt, że konsekwentnie wywiązujemy się z deklaracji, jakie składaliśmy przed giełdowym debiutem, zwłaszcza w zakresie polityki dywidendowej - ocenia Mirosław Bieliński, Prezes Zarządu Energa SA.


altZdolność do wypłaty wysokiej dywidendy jest jedną z najistotniejszych wartości spółki. 10 czerwca ENERGA po raz pierwszy jako spółka giełdowa podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem. Stabilna pozycja finansowa i dobre wyniki pozwoliły przekazać akcjonariuszom 414 mln zł, czyli 1 zł na akcję. Jednostkowe wyniki wypracowane po 3 kwartałach tego roku potwierdzają zdolność wypłaty wysokiej dywidendy także za rok. Zgodnie z polityką opisaną w prospekcie emisyjnym, Zarząd zamierza rekomendować wypłatę zysku na poziomie 500 mln, a w kolejnych latach kwotę wypłaconą za 2014 rok, zindeksowaną o poziom równy bądź wyższy niż stopa inflacji.

- Patrząc na wyniki Energi, jestem przekonany że jej wejście na giełdę otworzyło nowy rozdział w historii spółki i stworzyło szanse dalszego rozwoju. Mamy nadzieję, że Energa, która tak dobrze jest przyjmowana przez inwestorów, dalej będzie korzystać przy realizacji swoich planów inwestycyjnych właśnie z Giełdy Papierów Wartościowych jako atrakcyjnego źródła pozyskania kapitału na inwestycje – mówi Paweł Tamborski, Prezes Zarządu GPW.

W ciągu roku obecności na giełdzie Energa odnotowała pierwsze sukcesy: znalazła się w gronie Liderów Rynku Kapitałowego i nagrodzona została przez Giełdę Papierów Wartościowych za największą wartość oferty publicznej w 2013 r. W 15. edycji konkursu Giełdowa Spółka Roku spółka wyróżniona została przez redakcję Pulsu Biznesu, a w badaniu relacji inwestorskich spółek z WIG30 prowadzonym przez Gazetę Giełdy Parkiet, ENERGA zajęła miejsce tuż za podium, co zważywszy na krótki staż  giełdowy jest dużym osiągnięciem. We wrześniu spółka otrzymała także logo „Odpowiada inwestorom” - tytuł przyznawany przez redakcję Pulsu Biznesu spółkom, które regularnie komunikują się z inwestorami indywidualnymi w ramach prowadzonej przez dziennik „Akcji Inwestor”.

Energa  na Giełdzie:
Indeksy: WIG30, WIG Enegia, WIG, MSCI Poland, FTSE All World
Roczne maksimum: 25,27 zł
Roczne minimum:14.52 zł
Raporty analityczne: 32, w tym 16 z rekomendacją kupuj
Ratingi: Moody’s Baa1 – perspektywa stabilna, Fitch BBB – perspektywa stabilnaGrupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości około 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.

Ponadto, Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.
źródło energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież