E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lepsze wyniki Energi w czwartym kwartale 2020 roku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 16 kwietnia 2021 16:54

altCzwarty kwartał 2020 roku przyniósł poprawę wyników Energi. Wyraźnie widoczny był wzrost wyniku EBITDA (0,48 mld zł, +62% r/r) czy przychodów (3,38 mld zł, +9% r/r). W raportowanym okresie Energa wyprodukowała 977 GWh energii (+22% r/r). Linia Biznesowa Dystrybucja przez ostatnie trzy miesiące ub.r. przesłała ok. 5,65 TWh (w porównaniu do 5,60 TWh w tym samym okresie 2019 roku).


W całym 2020 r. aż 45% całej energii elektrycznej wyprodukowanej przez spółki zależne Energi z Grupy ORLEN pochodziło z OZE. O 22% zmalało też ogólne zużycie węgla jako paliwa. Na wynik netto Grupy wpływ miały zdarzenia o charakterze niegotówkowym, związane przede wszystkim z utratą wartości konwencjonalnych aktywów węglowych. Tym większe znaczenie dla Energi ma zaangażowanie w strategię ORLEN2030, opierającą rozwój Grupy ORLEN na źródłach nisko- i zeroemisyjnych, oraz w cel osiągnięcia przez nią neutralności emisyjnej do 2050 roku.


Większość pozycji wynikowych oraz wolumenów za czwarty kwartał była też wyższa w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 roku, wskazując na szybką odbudowę pozycji Grupy w trakcie pandemii COVID-19. Poprawę widać przede wszystkim w danych operacyjnych wszystkich Linii Biznesowych. Spółki Energi w ostatnim kwartale 2020 roku w porównaniu do kwartału wcześniejszego wyprodukowały 25% więcej, przesłały 4% więcej i sprzedały 6% więcej energii elektrycznej. Z kwartału na kwartał Grupa osiągnęła też zdecydowanie wyższy zysk netto, wynoszący 238 mln zł, czyli o 180% wyższy, niż w trzecim kwartale (wówczas 85 mln zł). Podobnie rzecz się ma z przychodami (wyższe o 11%) czy wynikiem z działalności operacyjnej EBIT (poprawa o 55%).
– Dla gospodarki, nie tylko sektora energii, rok 2020 stał się sprawdzianem odpowiedzialności w zarządzaniu i umiejętności podejmowania perspektywicznych decyzji biznesowych. Energa zdała ten test, zachowując stabilną pozycję. Pomimo trudnych warunków wypracowaliśmy optymalne wyniki finansowe. Wraz z nowym właścicielem, PKN ORLEN, rozpoznawaliśmy potencjał synergii i porządkowaliśmy portfel inwestycyjny pod kątem nowych kierunków rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej zgodnych ze strategią ORLEN2030 – wskazuje Jacek Goliński, prezes Zarządu Energi SA.


Rok wyzwań i zmian
Pomimo trudnego otoczenia, w całym 2020 roku Grupa Energa wypracowała EBITDA w wysokości ok. 2,04 mld zł, czyli na poziomie 2019 roku. Grupa poprawiła też o 45% r/r wynik EBIT, a EBITDA kluczowej Linii Biznesowej Dystrybucja w 2020 roku wzrosła o 142 mln zł, czyli blisko 9%, w stosunku do roku wcześniejszego. Wpływ pandemii COVID-19 na całoroczny wynik EBITDA Grupy oszacowany został na ok. 66 mln zł.


Linia Biznesowa Dystrybucja odnotowała też tradycyjnie poprawę wskaźników niezawodności sieci dystrybucyjnej, czyli SAIDI (System Average Interruption Duration Index – wskaźnik przeciętnego systemowego czasu trwania przerwy długiej i bardzo długiej) i SAIFI (System Average Interruption Frequency Index – wskaźnik przeciętnej systemowej częstości przerw długich i bardzo długich). W ub.r. oba wskaźniki poprawiły się ogólnie o 8% każdy r/r, przy czym najwyższa poprawa była dostrzegalna w przypadku przerw planowanych – SAIDI dla wyłączeń planowanych poprawił się o 28%, a SAIFI o 27% r/r. W przypadku wszystkich wyłączeń nieplanowanych (w tym katastrofalnych) poprawa wyniosła odpowiednio r/r 2% i 7%.


Energa stawia na OZE i gaz
45% produkcji brutto energii elektrycznej w aktywach Energi w ub.r. pochodziło z OZE – to o 7 p.p. więcej r/r. W rozbiciu na poszczególne źródła energetyka odnawialna wskazywała w większości przypadków tendencję wzrostową – elektrownie wodne wyprodukowały o 5% więcej energii r/r, a farmy wiatrowe 9% więcej. Dla porównania produkcja w elektrowniach węglowych była niższa o 22% w stosunku do 2019 roku. W 2020 roku o 22% zmalało też ogólne zużycie węgla jako paliwa.


Ubiegły rok to dla Grupy Energa czas historycznej zmiany – z końcem kwietnia dominującym akcjonariuszem Energi SA został PKN ORLEN, co rozpoczęło proces integracji obu grup kapitałowych w jeden koncern multienergetyczny. Energa wnosi do tworzonego koncernu wyjątkową wiedzę i doświadczenie jej pracowników związane z rozwojem OZE i inteligentnej dystrybucji. Doskonale wpisuje się to w strategię ORLEN2030, opierającą rozwój Grupy ORLEN na źródłach nisko- i zeroemisyjnych, oraz w cel osiągnięcia przez nią neutralności emisyjnej do 2050 roku.


W realizację tego kierunku wpisują się projekty i decyzje inwestycyjne. Kluczową była zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej w projekcie Elektrowni Ostrołęka C z węglowej na opartą na paliwie gazowym. Nowoczesny blok zasilany gazem ziemnym będzie ważnym aktywem wytwórczym wspierającym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jednocześnie dzięki swojej elastyczności będzie skutecznie bilansował nieregulowalną produkcję energii w odnawialnych źródłach.


Wkład Energi w neutralność emisyjną i strategię energetyczną Grupy ORLEN to też powiększenie portfolio odnawialnych źródeł energii. W ub.r. Grupa Energa uruchomiła szóstą farmę wiatrową o mocy zainstalowanej ok. 31 MW. Wybudowana ona została na terenie zrekultywowanych odkrywek kopalni węgla brunatnego Adamów w gminie Przykona (pow. turecki, woj. wielkopolskie). Pracuje na niej dziewięć turbin wiatrowych należących do grona najnowocześniejszych w kraju. Z końcem ubiegłego roku w bezpośrednim sąsiedztwie wiatraków FW Przykona rozpoczęła się budowa kolejnego odnawialnego źródła energii – farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy zainstalowanej 20 MW. Grupa jednocześnie szacuje, że na przeznaczonych pod inwestycje 300 ha po odkrywkach kopalni Adamów mogą powstać OZE o łącznej mocy zainstalowanej ok. 160 MW.

źródło energa.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież