100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obywatelski cyrk w Gdyni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 października 2023 18:08

altKomu służy gdyński budżet obywatelski? Jak się okazuje, w dużej mierze radnym, ale także firmom, które chcą zarobić... Potrzebne są zmiany.


O ciekawą analizę tego, kim są projektodawcy gdyńskiego budżetu obywatelskiego pokusił się radny dzielnicy Dąbrowa Norbert Anisowicz. Jej wyniki publikuje stowarzyszenie Bryza:
„Poświęciłem sporo czasu i sprawdziłem wszystkie osoby, które złożyły w tym roku projekty, które przeszły pozytywnie weryfikację. Wyniki są dość zatrważające. Niewiele ponad 1/3 całości 37,04 procent stanowili tzw. zwykli mieszkańcy, którzy nie pełnią żadnych oficjalnych funkcji i nie byli anonimowi.Na drugim miejscu 32,59 procent uplasowała się grupa radnych dzielnic. W tym przypadku zdarzały się osoby, które potrafiły złożyć nawet kilkanaście projektów naraz! Podium zamyka grupa postaci bez danych osobowych, czyli tzw. anonimowi autorzy projektów aż 24,44 procent. Często były to takie pseudonimy jak ‘bogdynia’, ‘bogdynia2022’ czy inne osobliwe pseudonimy. I jeszcze niewiele ponad 5 procent stanowiły osoby, które są zatrudnione w gminie, jako szeroko pojęci urzędnicy".


Autor analizy uważa, że jedną z pilniejszych zmian w BO jest wprowadzenie zakazu zgłaszania projektów anonimowo, gdyż nie wiemy kto się ukrywa pod takim pseudonimem.
- W przeszłości zdarzały się osoby, które nielegalnie promowały swoje projekty, a jeśli robią to pod pseudonimem to jeszcze trudniej wykryć ich oszustwa. Kolejną zmianą powinno być wprowadzenie adnotacji w projekcie, że został on zgłoszony przez Radnego Dzielnicy lub przez firmę, która chce realizować takie zadanie. Jest wiele takich przypadków, kiedy np. firma świadcząca usługi X zgłasza projekt, który ma polegać na zakupie ich usług, a potem sama go realizuje - wyjaśnia radny dzielnicowy.


- Anonimowe projekty powinny być odrzucane. Dlaczego? Choćby dlatego, że np. radny Miasta, Lechosław Dzierżak z Samorządności, zgłasza anonimowo projekty. Kiedy go zapytać zaprzeczy, ale Marek Łucyk już potwierdza, że to projekty radnego. Cyrk! - komentuje Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza.

r

Related news items:
Newer news items:
Older news items: