Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Skandal! Władze Gdyni chwalą "dzieło" niemieckich morderców!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 października 2023 18:04

altHistoria Gdyni ma wiele chwalebnych rozdziałów. Ale i tych mrocznych. Władze Gdyni kierowanej przez Wojciecha Szczurka postanowiły uświetnić właśnie te związane z działaniami niemieckiego okupanta w mieście z morza i marzeń.


Mieszkańcy nazywają je pieszczotliwie "trajtkami". Niewielu z nich wie jednak, że początki linii trolejbusowych w mieście to efekt działania zbrodniarzy - niemieckiego okupanta.


W tym roku przypada 80-lecie istnienia w mieście z morza i marzeń linii trolejbusowych. Jak łatwo policzyć, pierwsze "trajtki" pojawiły się na ulicach Gdyni w 1943 roku. A znając historię naszego kraju łatwo skojarzyć - to lata okupacji niemieckiej, związanej m.in. z wysiedleniem polskich mieszkańców Gdyni.


Tymczasem z tej tragicznej historii miasta jego obecne władze, których zwierzchnikiem jest prezydent Wojciech Szczurek, po prostu sobie robią ... jaja... "Komunikacja trolejbusowa w Gdyni działa już 80 lat, a to oznacza, jak zauważa z uśmiechem wiceprezydenta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, że miasto wystartowało z elektroujemnością wcześniej niż ukuto te hasło" - można przeczytać w serwisie prasowym urzędu miejskiego.


Dalej jest jeszcze lepiej... "Jak to w dziejach bywa, po najeźdźcach pozostaje często trwałe dziedzictwo. W kultowym filmie „Żywot Briana” Monty Pythona uczestnicy zebrania rewolucyjnego Ludowego Frontu Judei po potępieniu Rzymian, którzy okupują ich kraj, wymieniają, co dali w zamian za okupację: akwedukty, oczyszczanie miasta, drogi, medycynę, edukację, wino, łaźnie publiczne, bezpieczeństwo…" - śmieją się gdyńscy urzędnicy zatrudnieni przez Szczurka...


Jak w takim świetle ma wyglądać historia Gdyni?Otóż przybyli najeźdźcy w 1939 roku, czyli Niemcy. I wystarczy sięgnąć po Wikipedię: "Od września do grudnia 1939 r. przeprowadzano aresztowania wielu tysięcy mieszkańców. Pracowników urzędów, prokuratury, sądu, instytucji naukowych, duchownych oraz wszystkich, których uznano za osoby wybitne, a więc zagrażające okupantowi. Weryfikowano według listy przygotowanej przed wojną. Kto został uznany za niewygodnego dla władz, pracował niewolniczo jako więzień KL Stutthof lub innych placówek odosobnienia. Po wykonaniu prac niektórzy zostali zamknięci w wejherowskim więzieniu, po czym zginęli w Piaśnicy. Część wywieziono do Wejherowa, nie zmuszając do niewolniczej pracy. W Piaśnicy mogło zginąć około trzystu mieszkańców Gdyni".


To tylko historia pierwszych miesięcy okupacji. W czasie II wojny światowej z Gdyni wysiedlono około 50 tysięcy mieszkańców! Ale co tam mordy, co tam wysiedlenia… Dla obecnych władz Gdyni ważne jest, że Niemcy zostawili "elektromobilne" pojazdy...

r