Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Skandal! Władze Gdyni chwalą "dzieło" niemieckich morderców!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 października 2023 18:04

altHistoria Gdyni ma wiele chwalebnych rozdziałów. Ale i tych mrocznych. Władze Gdyni kierowanej przez Wojciecha Szczurka postanowiły uświetnić właśnie te związane z działaniami niemieckiego okupanta w mieście z morza i marzeń.


Mieszkańcy nazywają je pieszczotliwie "trajtkami". Niewielu z nich wie jednak, że początki linii trolejbusowych w mieście to efekt działania zbrodniarzy - niemieckiego okupanta.


W tym roku przypada 80-lecie istnienia w mieście z morza i marzeń linii trolejbusowych. Jak łatwo policzyć, pierwsze "trajtki" pojawiły się na ulicach Gdyni w 1943 roku. A znając historię naszego kraju łatwo skojarzyć - to lata okupacji niemieckiej, związanej m.in. z wysiedleniem polskich mieszkańców Gdyni.


Tymczasem z tej tragicznej historii miasta jego obecne władze, których zwierzchnikiem jest prezydent Wojciech Szczurek, po prostu sobie robią ... jaja... "Komunikacja trolejbusowa w Gdyni działa już 80 lat, a to oznacza, jak zauważa z uśmiechem wiceprezydenta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, że miasto wystartowało z elektroujemnością wcześniej niż ukuto te hasło" - można przeczytać w serwisie prasowym urzędu miejskiego.


Dalej jest jeszcze lepiej... "Jak to w dziejach bywa, po najeźdźcach pozostaje często trwałe dziedzictwo. W kultowym filmie „Żywot Briana” Monty Pythona uczestnicy zebrania rewolucyjnego Ludowego Frontu Judei po potępieniu Rzymian, którzy okupują ich kraj, wymieniają, co dali w zamian za okupację: akwedukty, oczyszczanie miasta, drogi, medycynę, edukację, wino, łaźnie publiczne, bezpieczeństwo…" - śmieją się gdyńscy urzędnicy zatrudnieni przez Szczurka...


Jak w takim świetle ma wyglądać historia Gdyni?Otóż przybyli najeźdźcy w 1939 roku, czyli Niemcy. I wystarczy sięgnąć po Wikipedię: "Od września do grudnia 1939 r. przeprowadzano aresztowania wielu tysięcy mieszkańców. Pracowników urzędów, prokuratury, sądu, instytucji naukowych, duchownych oraz wszystkich, których uznano za osoby wybitne, a więc zagrażające okupantowi. Weryfikowano według listy przygotowanej przed wojną. Kto został uznany za niewygodnego dla władz, pracował niewolniczo jako więzień KL Stutthof lub innych placówek odosobnienia. Po wykonaniu prac niektórzy zostali zamknięci w wejherowskim więzieniu, po czym zginęli w Piaśnicy. Część wywieziono do Wejherowa, nie zmuszając do niewolniczej pracy. W Piaśnicy mogło zginąć około trzystu mieszkańców Gdyni".


To tylko historia pierwszych miesięcy okupacji. W czasie II wojny światowej z Gdyni wysiedlono około 50 tysięcy mieszkańców! Ale co tam mordy, co tam wysiedlenia… Dla obecnych władz Gdyni ważne jest, że Niemcy zostawili "elektromobilne" pojazdy...

r