Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wszechstronna i precyzyjna diagnoza

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z doktorem Tomaszem Klimkiem, Specjalistą Radiologii i Diagnostyki Obrazowej


- Jaka jest skuteczność, dokładność badań rezonansem magnetycznym?
Tomasz Klimek: Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę niemal wszystkich struktur anatomicznych ciała człowieka w dowolnej płaszczyźnie jak również trójwymiarowo, a szczególnie dobrze ocenę ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Rezonans magnetyczny jest obecnie jedną z najbardziej wszechstronnych i precyzyjnych metod w diagnozie raka. Umożliwia odwzorowanie nawet niewielkich zmian nowotworowych w niemal każdym narządzie i tkance ciała. Co więcej, pozwala na pokazanie tych zmian i stopnia ich "złośliwości" w stosunku do organizmu. Naturalne możliwości tej metody poszerzają się dzięki zastosowaniu specjalnych środków kontrastujących podawanych dożylnie w niewielkiej ilości. Środki kontrastowe używane do badań rezonansem magnetycznym to preparaty posiadające właściwości paramagnetyczne, wychwytywane są przez miejsca, w których zachodzą różne procesy patologiczne, na przykład odczyny zapalne lub zmiany nowotworowe. W tych wypadkach środki kontrastujące wyraźnie zmieniają uzyskany obraz chorego narządu, dzięki temu zdecydowanie poprawiają jakość obrazu i wiarygodność diagnozy.


- Czy są jakieś przeciwwskazania, które wykluczają badanie rezonansem magnetycznym?
Tomasz Klimek: Jak wspomniałem badanie MR jest bezpieczne i nieszkodliwe dla pacjenta. Istnieją jednak przeciwwskazania, które bezwzględnie uniemożliwiają przeprowadzenie badania. Sytuacja taka ma miejsce gdy pacjent ma wszczepione urządzenia elektryczne i elektroniczne, a w szczególności: rozrusznik serca, pompę insulinową, wszczepiony aparat słuchowy, neurostymulatory. Pole magnetyczne może zakłócić lub przerwać pracę tych urządzeń. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest również obecność metalicznych ciał obcych (na przykład opiłków żelaza) przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych:
sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów. W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu oraz materiału z jakiego został wykonany. Badanie wykonywane jest u chorych w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych, jednak nie zaleca się wykonywania badań MR u pacjentek w I trymestrze ciąży.


- W jaki sposób interpretuje się wyniki badań?
Tomasz Klimek: Interpretacja badań MR wymaga zarówno dokładnej znajomości anatomii ciała człowieka, jak i szerokiej wiedzy na temat wszystkich możliwych chorób mogących zmieniać obraz badanego narządu. Podczas badania, w zależności od zastosowanych parametrów technicznych i wielkości badanego obszaru ciała, powstaje od kilkudziesięciu do kilkuset zdjęć. Rolą lekarza radiologa jest obejrzenie tych zdjęć i wychwycenie wszystkich istotnych odchyleń od normy oraz sformułowanie wyniku badania w postaci opisu.


- Jakie warunki trzeba spełnić żeby badanie było skuteczne?
Tomasz Klimek: Samo przygotowanie pacjenta do badania nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Aby badanie było skuteczne pacjent powinien zastosować się do kilku poleceń personelu. W szczególności powinien poinformować o wszystkich wcześniej przebytych zabiegach operacyjnych, a zwłaszcza wszczepionych urządzeniach elektronicznych oraz o posiadanych implantach metalowych lub ciałach obcych. Podczas badania, które trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut pacjent powinien leżeć w bezruchu. Jeżeli z powodu choroby pacjent nie może spokojnie leżeć (ma ruchy mimowolne) podaje się leki uspokajające. Z uwagi na hałas i konieczność pozostawania w bezruchu, u małych dzieci i niemowląt konieczne jest krótkotrwałe znieczulenie. Ponadto w niektórych przypadkach istnieją wskazania do podania dożylnie środka kontrastowego.
Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

Więcej informacji o rezonansie magnetycznym na www.starmed.med.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież