Wajdeloty poczeka na rewitalizację.
Krzywe chodniki, sypiące się kamienice, młodzież nudząca się w bramach i na podwórkach, wszechobecny alkohol – tak dzisiaj wygląda ulica Wajdeloty i jej okolice we Wrzeszczu. Obok Dolnego Miasta, Nowego Portu i Letnicy znalazła się w Programie Rewitalizacji Gdańska na lata 2008 – 2015, który pochłonie około 135 mln zł.
Ulica Wajdeloty znajduje się w samym sercu Dolnego Wrzeszcza, zaraz przy dworcu kolejowym, w okolicy parku Kuźniczki i Starego Browaru. To w tej dzielnicy, pełnej zabytkowych kamienic ze strzelistymi wieżyczkami, wychował się Guenter Grass i bohater jego Blaszanego bębenka, mały Oskar. Mieszkańcy śmieją się, że właśnie po to, by zachować historyczny urok tego niezwykłego miejsca, władze miasta nie zdecydowały się go dotychczas odnowić.
Podupadła dzielnica wymaga jednak zmian i dlatego w grudniu 2006 roku zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku powstał projekt przebudowy ul. Wajdeloty. Od tego czasu plany rewitalizacyjne się konkretyzują.
- Rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza będzie kosztować 21 milionów złotych. Dofinansowanie z Funduszy unijnych ma wynieść 15 milionów złotych – tłumaczy Grzegorz Sulikowski, kierownik Referatu Rewitalizacji z Urzędu Miasta.- Dlatego nie ma obaw, że cięcia w budżecie Gdańska o rok opóźnią inwestycje.
Ulica Wajdeloty ma się zmienić w przyszłości w atrakcyjną przestrzeń publiczną, w której znajdzie się miejsce dla pieszych, a być może także na przedogródki dla istniejących i nowych kawiarni i pubów. Przebudowa i zmiana nawierzchni obejmie także fragmenty ulic Konrada Wallenroda, Grażyny i Aldony. Ma się również pojawić więcej zieleni. Bardzo cieszy mnie, że w końcu nastąpią zmiany – mówi pani Danuta Kłos, mieszkanka dzielnicy. – Dzisiaj nieprzyjemnie się spaceruje. Z mojego okna dzisiaj widać głównie tonące w błocie śmietniki. Ogromne znaczenie będzie miało również zbudowanie kanału ulgi dla tutejszej rzeki Strzyży po to, by nie powtórzyły się zalania z 2001 roku.
Z przeprowadzanych wśród mieszkańców ankiet i badań wynika, że równie dużym problemem są alkoholizm i bezrobocie, a co za tym idzie – rozwarstwienie i wykluczenie społeczne. Dlatego też ogromna część środków zostanie przeznaczona na różne kampanie społeczne. - Powstaną między innymi Klub Młodego Wrzeszczaka, a także Klub Mieszkańca - z inicjatywy Towarzystwa Pomocy imienia Świętego Brata Alberta – informuje Grzegorz Lechman z Referatu Rewitalizacji. – Placówki powinny ruszyć już w przyszłym roku.
W ramach współpracy nad projektem miasto zawarło z różnymi organizacjami lokalnymi Porozumienia na rzecz Rewitalizacji Społecznej Dolnego Wrzeszcza. Sygnatariuszami akcji są między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Prezydent Miasta czy Wspólnota Lokalna Wajdeloty. To ostatnie stowarzyszenie planuje powołanie Pogotowia Obywatelskiego, dzięki któremu mieszkańcy będą świadczyć sobie wzajemną, bezpłatną pomoc, np. naprawa kranu w zamian za upieczenie ciasta.
Swoje pomysły na to, jak w przyszłości ma wyglądać Wrzeszcz, może wyrazić każdy mieszkaniec. Dyżury przedstawicieli Referatu Rewitalizacji odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca w godzinach 16.00-18.00 w budynku II Liceum Ogólnokształcącego.
Jakub Turski
Rewitalizacja pozostałych dzielnic.
Letnica Tu prace już ruszyły. Udało się wyremontować przyszkolną bibliotekę i czytelnię, a także wymienić okna w kilku budynkach mieszkalnych. Najszersza oferta z programu społecznego będzie skierowania do młodzieży i obejmie kursy artystyczne, edukacyjne i językowe.
Dolne Miasto Priorytetem będzie przebudowa systemu odprowadzania wody, rozwiązywanie problemów mieszkańców, a także aktywizacja społeczna przy współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, położonym w samym środku dzielnicy.
Nowy Port Centralną inwestycją będzie przebudowa placu ks. Gustkowicza, tak by stał się miejscem spacerów i odpoczynku. Ma także powstać Hotel Sztuki, z ofertą edukacyjno-artystyczną dla mieszkańców.
Dyżury przedstawicieli Referatu Rewitalizacji
Dolne Miasto - spotkania odbywają się w siedzibie CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1, w każdy trzeci wtorek miesiąca, w godzinach od 15.00 do 16.30.
Letnica - w budynku Szkoły Podstawowej nr 22, przy ul. Suchej 29 w każdy czwartek, w godzinach od 16.00 do 18.00.
Nowy Port - w siedzibie Rady Osiedla Nowy Port, przy ul. Oliwskiej 53/54 w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godzinach od 17.00 do 18.00.
Ulica Wajdeloty na rewitalizację musi poczekać. Fot: Maciej Kostun
- 03/12/2009 17:33 - Woda drożeje, Rada się kłóci
- 02/12/2009 17:06 - Rozmowa z Wysockim
- 02/12/2009 16:26 - Jak walczymy z AIDS?
- 26/11/2009 10:57 - Zakorkowany Gdańsk
- 26/11/2009 10:50 - Rozmowa z A. Olechowskim
- 19/11/2009 19:08 - Desperacki budżet
- 14/11/2009 12:43 - Rada osiedla
- 14/11/2009 12:38 - Gdzie jest tablica?
- 14/11/2009 12:30 - 20 lecie GZP
- 14/11/2009 12:28 - Parking dla zuchwałych