Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uwaga kierowcy: Mandaty za zbyt szybki przejazd A1

altAutostrada A1 jest najlepszym odcinkiem drogi w całym województwie pomorskim. Na prostym i szerokim odcinku drogi kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość 130 km/h. Do walki z piratami drogowymi już ruszyły nieoznakowane radiowozy. Być może już niedługo mandaty będą wystawiane na podstawie czasu przejazdu autostradą.


Autostrada A1 jest jedną z najlepszych dróg w całej Polsce. Mimo tego dochodzi na niej do wielu wypadków, również śmiertelnych. W ciągu ostatnich dwóch lat na A1 zginęły 4 osoby – w tym trzy w czerwcu i lipcu tego roku. Coraz częściej dochodzi również do groźnych kolizji i stłuczek. Winę za taki stan rzeczy powoduję przede wszystkim nadmierna prędkość . Według badań konsorcjum Gdańsk Transport Company, operatora autostrady w 2009 roku prędkość o 10 do 50 km/k przekracza aż jedna trzecia użytkowników drogi. Przy ograniczeniu prędkości do 130 km/h obowiązującym na autostradzie, łamiący przepisy kierowcy osiągają więc nawet 180 km/h. Zdarzają się również przypadki jazdy powyżej 200 km/h. Jak walczyć z piratami drogowymi?


- W tej chwili sześć dni w tygodniu na autostradzie A1 jest zawsze przynajmniej jeden patrol policji. Nie jeździ on o stałej porze. W większości przypadków funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Tczewie poruszają się nieoznakowanymi radiowozami, wyposażonymi w wideorejestratory. Wyłapują oni tych kierujących, którzy dużo za szybko poruszają się po tej drodze - mówi Robert Nowicki z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku.


Walkę z piratami na A1 ma również ułatwić system poboru opłat. Na każdym pobieranym przez kierowców bilecie jest wydrukowana godzina wjazdu na autostradę. Zjeżdżając z drogi rejestrowany jest czas jej opuszczenia przez dany samochód. Na podstawie całkowitego czasu przejazdu i długości pokonanej trasy obliczana jest średnia prędkość pojazdu. Póki co system nie może być jednak wykorzystany do wystawiania mandatów ponieważ urządzenie nie posiada odpowiedniej legalizacji.


- Urządzenia do poboru opłat nie są nasze, nie możemy ich więc używać do karania kierowców. Dobrze by było żeby takie urządzenia były legalizowane, bo póki co informacja o prędkości pojazdów jest zarezerwowana tylko dla operatora autostrady. W Holandii działają podobne systemy odcinkowego mierzenia prędkości i na tej podstawie wystawiane są mandaty. U nas niestety podobne systemy nie funkcjonują i póki co szanse na ich zastosowanie są bardzo małe – tłumaczy Robert Nowicki.


Próba zastosowania systemu mierzącego czas przejazdu nie jest w naszym województwie nowa. Podobny pomysł miał być zastosowany po remoncie drogi krajowej nr 7.
- Pomysł z rejestratorami mierzącymi czas przejazdu i na tej podstawie wystawiającymi mandat miał być kiedyś wprowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy pracach odnawiających drogę krajową nr 7 od Kiezmarka do Przejazdowa. Niestety koszty wprowadzenia systemu były bardzo duże i ostatecznie nie zdecydowano się na jego zakup – dodaje Robert Nowicki.


Póki co policja będzie się więc opierała na krążących po autostradzie nieoznakowanych radiowozach. Niezależnie czy system mierzący średnią prędkość powstanie czy nie, ostatnie wypadki śmiertelne powinny dać kierowcą sporo do myślenia i spowodować refleksje, czy dla tych kilku minut warto ryzykować życie swoje i innych.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież