Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Od anarchii od UOP, czyli dzieje ruchu Wolność i Pokój

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 kwietnia 2019 15:40

altPo 1990 roku funkcjonariuszy SB weryfikowali m.in. członkowie ruchu Wolność i Pokój, którzy wnet lądowali w Urzędzie Ochrony Państwa, z pierwszego naboru do UOP, wraz z pozytywnie zweryfikowanymi.


Na nich, na WiP-owcach, opierał swe kadry m.in. minister Krzysztof Kozłowski. Przez weryfikację w 1990 roku pozytywnie przeszło ponad 70 proc. z 11 tys. funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.


Ruch Wolność i Pokój zaczął działalność od 1984, a jej otwartą formułę od deklaracji z 14 kwietnia 1985 r. WiP to były protesty przeciwko służbie wojskowej, budowie elektrowni w Żarnowcu, głodówki, ale i „topienie Marzanny”.


Postacią z WiP był m.in. zdolny prawnik Wojciech Raduchowski-Brochwicz, w 1990 roku trzydziestolatek, wkrótce pułkownik i zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, specjalista od zarządzania kryzysowego i jeden z tworzących GROM. Kolejnym zaś częsty gość mediów Piotr Niemczyk, w latach 80 anarchista, a od 1990 r. jedna z ważniejszych osób w Urzędzie przy ul. Rakowieckiej 2b. Obaj w latach 80 należeli do tzw. pacyfistów z WIP.


Raduchowskiego-Brochwicza, nim ten dotarł do Białegostoku, miał zachęcić do pracy w służbach dobrze później znany jako szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz na etapie krakowskich zajęć. Przez WiP do UOP dotarł też Konstanty Miodowicz, syn Alfreda Miodowicza, przewodniczącego OPZZ, członek komisji weryfikacyjnych, potem szef kontrwywiadu i poseł Platformy Obywatelskiej. Można też było przed dwie dekady stykać się na politycznej niwie z Janem Marią Rokitą, członkiem WiP.


W Gdańsku blisko WiP był Ruch Społeczeństwa Alternatywnego z Wojciechem Jankowskim, Krzysztofem Skibą, Januszem Wałuszką. We Wrocławiu zaś WiP też angażował się w Pomarańczową Alternatywę.


Dla władz i generałów byli grupą wywrotowców, którzy sprzeciwiając się obowiązującej od 1952 roku rocie przysięgi wojskowej („Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami”).


W 1984 roku Marek Adamkiewicz odmówił wypowiedzenia roty przysięgi. Podobniej jak kilku mniej znanych kolegów. W grudniu 1984 r. skazano go za to na 2,5 roku więzienia. Od 1985 r. środowiska studenckie i Amnesty International stanęły w jego obronie. W kościele w Podkowie Leśnej kilka osób przyłączyło się do głodówki zorganizowanej przez Jacka Czaputowicza (dziś szefa MSZ).


W związku z tym w Krakowie Jan Maria Rokita, Bogdan Klich i Bartłomiej Sienkiewicz napisali deklarację ruchu Wolność i Pokój, którą wnet podpisało 32 osoby.


„Nie ma pokoju nigdzie tam, gdzie stworzono systemy państwowej opresji, przymusu ideologicznego, gdzie zlikwidowano tradycyjne wolności polityczne. Nie ma więc pokoju w rządzonej przez komunistów Polsce – napisali.


Nastąpiło też odsyłanie książeczek wojskowych. Za co 50 osób ukaranych zostało grzywnami i aresztami.


Gdański działacz WIP Wojciech Jankowski w październiku 1985 r. odmówił służby wojskowej, Sąd Marynarki Wojennej skazał go za to na trzy lata i pięć miesięcy pozbawienia wolności. Zapoczątkowawszy akcję tzw. obdżektorów, odmawiających służby w armii.


W 1986 r. w więzieniu znalazł się Jarosław Nakielski, Jacek Czaputowicz i Piotr Niemczyk. Mimo amnestii z wrześniu 1986 r. w więzieniu pozostali Jankowski i Nakielski.


Wkrótce Jankowski i Nakielski zostali uwolnieni, a metody sit-in, wchodzenie z hasłami na rusztowania i dachy oraz innych form biernego oporu weszły do repertuaru WiP.


Od września 1987 r. i głodówki w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy zaczęto się głośne domaganie się wprowadzenia służby zastępczej oraz obrona czechosłowackich i węgierskich obdżektorów.

 
Symbolem więźnia politycznego stał się rolnik z Pomorza Sławomir Dutkiewicz, jako poborowy odesłał książeczkę wojskową i nie przyjęli karty powołania do wojska. W 1987 r. skazano go na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Ten w proteście podjął bezterminową głodówkę. Był przymusowo karmiony i został pobity, pozbawiony widzeń.


- Apelujemy do opinii publicznej i wszystkich, którzy mogą w jakikolwiek sposób pomóc Sławkowi: wesprzyjcie nas, nie pozwólmy mu umrzeć – napisało 425 studentów KUL do Rady Państwa. W Gdańsku pod listem w tej sprawie podpisał się m.in. Lech Wałęsa i prawie tysiąc innych osób. W jego obronie po kilkadziesiąt osób demonstrowało we Wrocławiu, potem w Opolu, Gdańsku i Krakowie, ale też we Włoszech, Belgii, Francji, Jugosławii.


W czerwcu 1988 r. rota przysięgi została zmieniona – usunięto z niej fragment o sojuszu z Armią Radziecką.


Z kolei na skutek czarnobylskiej katastrofy nastąpił silny sprzeciw WiP wobec budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież