Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Niebezpieczne przejścia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lutego 2020 14:35

altOd początku roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło już stu pieszych. Z tego ponad połowa na oznaczonych przejściach. Jeśli ta tendencja utrzyma się to do końca roku zginie w Polsce więcej osób niż w roku ubiegłym. A i tak mamy prawie najgorsze w Europie statystyki.


Wydawało się, że ostatnie lata przyniosły poprawę sytuacji pieszych. Powstało wiele wyniesionych przejść, progów zwalniających, stref uspokojonego ruchu. Pojawiły się wyświetlacze z uśmiechającymi się buźkami (o ile jedziemy zgodnie z przepisami) i doświetlenia przejść dla pieszych. Jednak jak widać tego typu rozwiązań jest wciąż zbyt mało. Nadal jedna piąta wszystkich zdarzeń z udziałem pieszych ma miejsce na słabo oświetlonych drogach. Co dziesiąty wypadek prowadzi do śmierci przechodnia.


Oczywiście piesi nie są bez winy. W Polsce co prawda mniej osób przechodzi na czerwonym świetle niż na przykład w Nowym Jorku ale i tak wystarczająco dużo by wpaść pod koła samochodu, którego kierowca nie spodziewa się gwałtownego wtargnięcia człowieka na ulicę. Mogłyby to zmienić czujniki zwiększające natężenie światła w sytuacji gdy do pasów zbliża się pieszy. Nowoczesne rozwiązania są jednak drogie i samorządy decydują się na nie głównie pod dużą presją mieszkańców.

alt


Dwóch mężczyzn podróżujących volkswagenem zginęło, trzech zostało rannych podczas wypadku 8 marca ubiegłego roku w Sopocie kiedy rozbawieni i kompletnie pijani mężczyźni uderzyli w słup i wjechali w przystanek na Alei Niepodległości w Sopocie. Na szczęście na przystanku nikogo nie było ponieważ była 5 rano.


Cała Polska była przerażona wypadkiem w październiku ubiegłego roku na ulicy Sokratesa w Warszawie gdzie jadący z prędkością powyżej 100 km na godzinę mężczyzna przejechał na pasach pieszego. Ten wstrząsający wypadek zapoczątkował ogólnopolską dyskusję o bezpieczeństwie pieszych, która trwa do dzisiaj.


W wielu miastach to mieszkańcy inicjują działania władz w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa dla pieszych. Również rząd zapowiada rychłe wprowadzenie pierwszeństwa dla wchodzących na pasy, ograniczanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę oraz zasadę, że za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h również poza terenem zabudowanym będzie można odebrać prawo jazdy.


Trwają kampanie społeczne mające na celu poprawę sytuacji pieszych. Na przykład kampania: "Czy trochę za szybka jazda kończy się tylko trochę tragicznie", która ma nakłonić kierowców do zmniejszenia szybkości.

alt


Samorządy powinny wykazać się większą zapobiegliwością i zamiast działać dopiero w sytuacji presji gdy już wydarzy się tragedia, bądź pod naciskiem mieszkańców, z wyprzedzeniem stosować rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych.


W Sopocie co prawda mamy nowe spowalniacze i ronda, ale nadal sytuacja starszych osób, rodziców z wózkami czy osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudna na przejściach dla pieszych na Alei Niepodległości, gdzie zielone światła zapalają się na tak krótko, że nawet młody, zdrowy człowiek z trudem dociera na drugą stronę ulicy w wyznaczonym do tego czasie.


Bez zwiększenia świadomości zarówno pieszych jak i kierowców, a także... rowerzystów problem pieszych ginących na drogach nie zniknie. Dlatego do wszystkich rozwiązań technicznych dodajmy kampanie edukacyjne dla mieszkańców, którzy nawet gdy wejdą w życie nowe przepisy dające im pierwszeństwo powinni pamiętać, że są bez szans w konfrontacji z rozpędzonym samochodem.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież