Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Niebezpieczne przejścia

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 14 lutego 2020 14:35

altOd początku roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło już stu pieszych. Z tego ponad połowa na oznaczonych przejściach. Jeśli ta tendencja utrzyma się to do końca roku zginie w Polsce więcej osób niż w roku ubiegłym. A i tak mamy prawie najgorsze w Europie statystyki.


Wydawało się, że ostatnie lata przyniosły poprawę sytuacji pieszych. Powstało wiele wyniesionych przejść, progów zwalniających, stref uspokojonego ruchu. Pojawiły się wyświetlacze z uśmiechającymi się buźkami (o ile jedziemy zgodnie z przepisami) i doświetlenia przejść dla pieszych. Jednak jak widać tego typu rozwiązań jest wciąż zbyt mało. Nadal jedna piąta wszystkich zdarzeń z udziałem pieszych ma miejsce na słabo oświetlonych drogach. Co dziesiąty wypadek prowadzi do śmierci przechodnia.


Oczywiście piesi nie są bez winy. W Polsce co prawda mniej osób przechodzi na czerwonym świetle niż na przykład w Nowym Jorku ale i tak wystarczająco dużo by wpaść pod koła samochodu, którego kierowca nie spodziewa się gwałtownego wtargnięcia człowieka na ulicę. Mogłyby to zmienić czujniki zwiększające natężenie światła w sytuacji gdy do pasów zbliża się pieszy. Nowoczesne rozwiązania są jednak drogie i samorządy decydują się na nie głównie pod dużą presją mieszkańców.

alt


Dwóch mężczyzn podróżujących volkswagenem zginęło, trzech zostało rannych podczas wypadku 8 marca ubiegłego roku w Sopocie kiedy rozbawieni i kompletnie pijani mężczyźni uderzyli w słup i wjechali w przystanek na Alei Niepodległości w Sopocie. Na szczęście na przystanku nikogo nie było ponieważ była 5 rano.


Cała Polska była przerażona wypadkiem w październiku ubiegłego roku na ulicy Sokratesa w Warszawie gdzie jadący z prędkością powyżej 100 km na godzinę mężczyzna przejechał na pasach pieszego. Ten wstrząsający wypadek zapoczątkował ogólnopolską dyskusję o bezpieczeństwie pieszych, która trwa do dzisiaj.


W wielu miastach to mieszkańcy inicjują działania władz w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa dla pieszych. Również rząd zapowiada rychłe wprowadzenie pierwszeństwa dla wchodzących na pasy, ograniczanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę oraz zasadę, że za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h również poza terenem zabudowanym będzie można odebrać prawo jazdy.


Trwają kampanie społeczne mające na celu poprawę sytuacji pieszych. Na przykład kampania: "Czy trochę za szybka jazda kończy się tylko trochę tragicznie", która ma nakłonić kierowców do zmniejszenia szybkości.

alt


Samorządy powinny wykazać się większą zapobiegliwością i zamiast działać dopiero w sytuacji presji gdy już wydarzy się tragedia, bądź pod naciskiem mieszkańców, z wyprzedzeniem stosować rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo pieszych.


W Sopocie co prawda mamy nowe spowalniacze i ronda, ale nadal sytuacja starszych osób, rodziców z wózkami czy osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudna na przejściach dla pieszych na Alei Niepodległości, gdzie zielone światła zapalają się na tak krótko, że nawet młody, zdrowy człowiek z trudem dociera na drugą stronę ulicy w wyznaczonym do tego czasie.


Bez zwiększenia świadomości zarówno pieszych jak i kierowców, a także... rowerzystów problem pieszych ginących na drogach nie zniknie. Dlatego do wszystkich rozwiązań technicznych dodajmy kampanie edukacyjne dla mieszkańców, którzy nawet gdy wejdą w życie nowe przepisy dające im pierwszeństwo powinni pamiętać, że są bez szans w konfrontacji z rozpędzonym samochodem.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież