Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: … o uzdrowisku

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lutego 2017 14:08

altTematyką uzdrowiskową zajmuję się już ponad dwie dekady, aktywnie działając m.in. w organizacjach polskich i międzynarodowych. Sopot odzyskał status uzdrowiska w roku 1997. Chwała Janowi Kozłowskiemu, ówczesnemu prezydentowi za decyzję sprawczą i podjęcie działań, które do tego doprowadziły. Trzy lata później broniłem na swoich studiach podyplomowych pracę pt. „Sopot jako miejscowość uzdrowiskowa a strategia rozwoju”, którą przekazałem ówczesnemu (i wciąż aktualnemu) prezydentowi i opublikowałem później w „Roczniku Sopockim”. Już wtedy pisałem o „czynnikach negatywnych, stwarzających pewne utrudnienia, a nawet zagrożenia dla funkcji uzdrowiskowych”, wśród których wymieniałem m.in. „groźbę zanieczyszczenia powietrza w strefie A-1” (to teren ścisłej, bezwzględnej ochrony uzdrowiskowej), „utrudnienia komunikacyjne”, „zbyt małą ilość miejsc zabiegowych i sanatoryjnych” oraz wysoki poziom hałasu, przekraczający dopuszczalne normy. Zadanie dla domyślnych: czy cokolwiek zmieniło się w tej materii przez te 17 lat, w których miastem uzdrowiskowym zarządza ciągle ten sam człowiek?


W roku 1999 dr Tomasz Michalski stworzył na miejskie zlecenie „Koncepcję rozwoju uzdrowiska Sopot”, którą opiniował wybitny znawca tematyki uzdrowiskowej, prof. Andrzej Madeyski. Obaj panowie zwracali już wtedy na konieczność nowych rozwiązań komunikacyjnych, ograniczających ruch samochodowy w strefie ochrony A-1 (m.in. przy ul. Bitwy Pod Płowcami”. Od tego czasu sytuacja w tym rejonie nie tylko nie uległa poprawie, ale wręcz znacznie się pogorszyła. A oddanie do użytku ogromnego nowego kompleksu hotelowego, który znajduje się w tej chwili w trakcie budowy przy ul. Bitwy Pod Płowcami, tę sytuację tylko dramatycznie utrudni.


Panowie wskazywali też wtedy na konieczność dalszej rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej, zwłaszcza związanej z terenami wokół ujęcia wody solankowej, w celach  powstania „nowych obiektów leczniczych i zabiegowych”. Na tym terenie miały też powstać tężnie, które – jak w wielu innych polskich uzdrowiskach (Ciechocinek, Konstancin Jeziorna, Inowrocław, Rabka Zdrój) mogłyby stanowić jedną z dodatkowych atrakcji uzdrowiska, spełniając również ważną rolę leczniczą i rehabilitacyjną. Byłem zawsze gorącym zwolennikiem tego kierunku, zwłaszcza, że na budowę tężni – podobnie, jak np. w Rabce, można było na pewno uzyskać zewnętrzne dofinansowanie. Ujęcie solanki bezpośrednio sąsiaduje dziś za to z dzikim parkingiem, a miasto  jakoś  zupełnie nie poczuwa się do odpowiedzialności w tym zakresie, informując mnie – w odpowiedzi na kolejne interpelacje w sprawie zagrożeń – że nie przewiduje tam zagospodarowania terenów zielonych. Nie podjęto również próby realizacji w tym miejscu choćby małych tężni. Szkoda, bo Sopot wciąż nie wykorzystuje nawet części ogromnego potencjału, jaki kryje się za leczniczymi, dobroczynnymi właściwościami solankowego źródła. Solankę wykorzystano, na szczęście, w basenie, umieszczonym w kompleksie klubu żeglarskiego, ale kto o tym wie?


Cieszę się, że status uzdrowiska skutecznie potrafił zablokować w Sopocie pomysły agresywnej zabudowy terenów nadmorskich, co jednak nie przeszkadza w gastronomicznej aneksji (na szczęście na nieco mniejszą skalę) kolejnych fragmentów sopockiej plaży przez kolejnych inwestorów. Moja wyobraźnia podsuwa mi bowiem liczne negatywne przykłady np. z Bułgarii, Turcji, Egiptu czy Majorki, gdzie terenami przyplażowymi całkowicie zawładnęły wielkogabarytowe, dominujące bryły wielkich hoteli i klockowate apartamentowce. Gdyby nie te uzdrowiskowe restrykcje…  


I jeszcze jeden aspekt uzdrowiskowy, chyba nie bez znaczenia przy sopockiej łatce „nocnej imprezowni”. Kuracjusze sanatoryjni to (nie tylko w Sopocie) goście z reguły niekonfliktowi, spokojni, odwiedzający nasze miasto przez cały rok i chętni do powrotów. A także płacący ze zrozumieniem tak zwaną opłatę uzdrowiskową, która znacznie powiększa miejskie dochody. Tylko kogo ja przekonuję do uzdrowiskowych zalet?
Wojciech Fułek


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież