Okrągła rocznica, znakomici goście, wspaniała oprawa – tak w skrócie można podsumować uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, które odbyło się dzisiaj w Bibliotece Głównej UG. Głównym punktem posiedzenia było wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Tomasowi Venclovie - znakomitemu litewskiemu poecie, tłumaczowi i eseiście.
Wśród gości oprócz kadry naukowej UG i rektorów Uniwersytetów z całego kraju byli znakomici przedstawiciele świata polityki, biznesu i kultury m.in. premier Donald Tusk, marszałek Bronisław Komorowski, ambasador Litwy w Polsce Egidijus Meilūnas, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, komisarz europejski Janusz Lewandowski, pisarz Stefan Chwin, ekonomista Leszek Balcerowicz, posłowie Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz i Zbigniew Kozak, wojewoda pomorski Roman Zaborowski i wielu innych.
Siłą ludzie
W swych pierwszych słowach rektor UG prof. Bernard Lammek podkreślił, że mimo młodego wieku Uniwersytet Gdański może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Nie tylko na polu naukowym i materialnym, ale przede wszystkim wypuszczając absolwentów, którzy później decydują o losach kraju.
- Siłą Uniwersytetu Gdańskiego byli zawsze ludzie, którzy piszą później historię – dodał rektor Lammek.
Odniósł się tym samym do roli, jaką środowisko Uniwersytetu Gdańskiego pełniło w polskiej drodze do wolności, a także do szerokiego grona jej absolwentów, którzy jako prezydenci, premierzy i ministrowie RP decydowali o współczesnym kształcie naszego kraju.
Rolę duchowej i wolnościowej spuścizny Uniwersytetu Gdańskiego, podkreślił również Andrzej Ceynowa, poprzedni rektor UG, dzisiaj dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
- Rozwój Uniwersytetu Gdańskiego, to nie tylko budynki i studenci, ale również wartości. Dlatego tak ważne, że dzisiaj tak zasłużony opozycjonista, współtwórca dialogu między Polakami i Litwinami, prof. Venclowa, odbiera tytuł doktora honoris causa UG.
Zaraz potem Stefan Chwin, promotor honorowego doktoratu dla Venclowy wygłosił na jego temat laudację. Podkreślił, że choć nie podziela optymistycznej wiary profesora w trwałość i ideę społeczeństwa wielokulturowego, to szanuje jego dorobek jako naukowca i z tak wielkim adwersarzem przyjemnością jest się nie zgadzać.
Sam bohater po przyjęciu tytułu doktora honoris causa od rektora Lammka, wygłosił krótki wykład odnośnie skomplikowanych stosunków polsko-litewskich, które mimo historycznych przeszkód, mają szanse na energiczny rozwój w nowej unijnej rzeczywistości. Przykładem człowieka, który próbował pojednać obydwa narody był według prof. Venclowa Antonii Baranowski (Antanas Baranauskas). Ten biskup katolicki i litewski poeta łączył w sobie litewskie i polskie żywioły narodowe.
Uniwersytet polskiej wolności
Duże wrażenie na zgromadzonych wywarła wypowiedź Bronisława Komorowskiego, który podkreślił rolę UG, jako „uniwersytetu polskiej wolności”.
- Tym ważniejsze jest pamiętanie przez władze uczelni o tym dorobku. Dlatego przyznanie doktora honoris causa Tomasowi Venclowie, jako słynnemu opozycjoniście i działaczowi wolnościowemu jest tak ważne. Dziś nasze historyczne doświadczenie wielokulturowości jest tym ważniejsze, że możemy na nie patrzeć z optymizmem. Uczestniczymy w wielkim, wspólnym projekcie wielokulturowym jakim jest UE – powiedział Komorowski.
Największe poruszenie wśród zgromadzonych wywarły jednak słowa premiera Donalda Tuska.
- W 40-lecie mojej uczelni mam szanse przemawiać w niej jako premier Polski. Kiedy 30 lat temu kończyłem studia, nie mogłem przypuszczać, że nasze i moje losy potoczą się w ten sposób. Uniwersytet Gdański jest fenomenem, gdyż w ciągu tych 40-tu lat działy się tu rzeczy magiczne. To tutaj rozwijała się rewolucja solidarnościowa. To w tych murach, tej uczelni, w tym miejscu, łączył nas brak pokory wobec otaczającej rzeczywistości. Dla mnie UG to prawdziwa Alma Mater. Nie tylko dała mi wykształcenie, ale poznałem tutaj swoją żonę. Jestem szczęśliwy, że jestem tutaj w 40-lecie mojego UG – powiedział premier.
Swoje życzenia z okazji obchodów 40-lecia Uniwersytetu Gdańskiego złożyli również Janusz Lewandowski (aktualny komisarz Unii Europejskiej) i Paweł Adamowicz (prezydent Gdańska). Obydwaj byli związani z UG: Adamowicz jako absolwent i rektor ds. studenckich, a Lewandowski jako doktor i pracownik naukowy Wydziału Ekonomicznego.
Podsumowaniem tego podniosłego wydarzenia były słowa ambasadora litewskiego Egidijusa Meilūnasa, który podkreślił wielką rolę jaką prof. Venclowa odniósł w budowaniu dialogu między Polską i Litwą. Wskazał również na owocną współpracę pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim, a jego litewskimi odpowiednikami. Na zakończenie władze UG wręczyły nagrody studentów dla najlepszych wykładowców na uniwersytecie a zaraz potem uczelnia podarowała „złote pióra” mediom, które rzetelnie i obiektywnie opisują funkcjonowanie Uniwersytetu Gdańskiego. Ostatnim akcentem podczas uroczystego posiedzenia senatu były utwory śpiewane przez chór UG pod przewodnictwem prof. Marcina Tomczaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oby następne lata były tak samo udane!
Tomasz Wrzask
Fot. Maciej Kostun
- 21/03/2010 17:50 - Festiwal Europejski Poeta Wolności rozpoczęty
- 21/03/2010 17:40 - Święto wiosny
- 21/03/2010 15:19 - Wiosenne bańki pod Neptunem
- 21/03/2010 14:25 - Martyna Wojciechowska na krańcu Polski
- 20/03/2010 20:01 - Komorowski przekonywal pomorską PO
- 20/03/2010 17:21 - Młodzi o demokracji
- 20/03/2010 09:58 - 56 mln. zł z Unii Europejskiej dla uczelni i gmin
- 19/03/2010 20:28 - Gdański Areopag – „Dobrobyt”
- 19/03/2010 18:12 - Komorowski vs. Sikorski w Gdańsku
- 19/03/2010 17:45 - Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to nie tylko fajerwerki