11 młodych liderów z zagranicznych organizacji pozarządowych gości Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Wybrani spośród wielu innych kandydatów, przyjechali do Polski by w dniach 15 – 26 marca, rozmawiać o możliwościach rozwoju demokracji w swoich krajach, pomimo stojących na drodze barier polityczno–społecznych. Ich pobyt możliwy jest dzięki wsparciu Miasta Gdynia.
Spotkania odbywają się z trzema sektorami: rządowym, prywatnym i pozarządowym oraz z mediami, studentami i politykami. – Uczymy się wielu rzeczy od siebie nawzajem. Dzielimy się doświadczeniami, by potem móc wcielić w życie to, czego się podczas takiej wymiany dowiadujemy. Nasi goście zdziwili się na przykład tym, jak sporo możliwości uczestnictwa w życiu społecznym mają w Polsce seniorzy – dajmy na to Uniwersytety Trzeciego Wieku - komentuje Martyna Skura.
Tańce językiem ponadnarodowym
W Studenckim Klubie Bukszpryt w Gdyni 18 marca o godz. 18 zaczął się Wieczór Międzynarodowy, dzięki gościnności właściciela klubu oraz współpracy z Parlamentem Studentów Akademii Morskiej. Bywalcy ze zdziwieniem kierowali swój wzrok ku scenie, na której działy się niecodzienne rzeczy.
Młodzi, pełni energii ludzie w strojach narodowych zaprezentowali to, co uznali w swoich krajach za najciekawsze. Prezentacje multimedialne: zabytki, miejsca szczególne, bogactwo natury. Ukraina porównała siebie do obfitej w niezniszczoną przyrodę Pandory z filmu Avatar Camerona, by następnie zaintonować Czerwoną Rutę, którą wszyscy podchwycili dołączając do śpiewu.
Białorusini częstowali słodyczami i innymi narodowymi przysmakami. Mołdawianie zachęcali do tradycyjnych napojów i swoich gołąbków (mniejsze niż polskie, bardziej ryżowe niż mięsne). Gruzinka zahipnotyzowała zmysłowym tańcem solo, w którym niektórzy widzieli elementy baletu, inni flamenco. Od każdego zgodnie dostała gromkie brawa. Taniec okazał się tym, co łączy narody. Scena drżała pod krokami międzynarodowego towarzystwa, naśladującego nieznane dotąd kroki.
Roczny staż, a może przygoda na całe życie?
CWM - Centrum Współpracy Młodzieży z siedzibą w Gdyni. Organizacja pozarządowa stawiająca na rozwój demokratycznego i otwartego społeczeństwa, realizując projekty związane z szerzeniem aktywności obywatelskiej i współpracy międzynarodowej, m.in. z krajami Europy Wschodniej. Działa od 2000 roku. Obecnie koordynuje pobyt 8 wolontariuszy Wolontariatu Europejskiego (w ramach Programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”) z różnych krajów: Mołdowy, Gruzji, Węgier, Turcji, Hiszpanii, Ukrainy i Włoch, którzy mieszkają tu od kilku miesięcy. Pracują nad swoimi projektami: w świetlicach socjoterapeutycznych „Mrowisko” i „Vitava”, przedszkolu integracyjnym w Gdyni Babie Doły czy samym CWM.
Sergiu z Mołdowy przyjechał tu na 2 - tygodniowy projekt , po którym postanowił zostać na cały rok. Na pytanie, co jest najbardziej interesujące w naszym kraju, odpowiada bez wahania: – Ludzie! Polacy ujęli mnie swym ciepłem, otwartością.
Katya, dziewczyna z Ukrainy, po wolontariacie rozpoczęła w Polsce studia i jak na razie zamierza zostać tu na dłużej – Niesamowite jest to, jak wiele mamy wspólnego. Świetnie się u was w kraju odnalazłam - wyznaje Katya.
Europa śpiewa Kazika
Wolontariusze uczą się języka polskiego, czego efekty spontanicznie zaprezentowali na zakończenie Wieczoru Międzynarodowego. Klub Bukszpryt przygotowywał się do karaoke, co młodzi podchwycili i wspólnie zaśpiewali utwór Kazika.
Prawie bezbłędnie!
Ewelina Lewkowicz
Fot. Agnieszka Staśków
- 21/03/2010 17:40 - Święto wiosny
- 21/03/2010 15:19 - Wiosenne bańki pod Neptunem
- 21/03/2010 14:25 - Martyna Wojciechowska na krańcu Polski
- 20/03/2010 20:01 - Komorowski przekonywal pomorską PO
- 20/03/2010 19:54 - Vivat Uniwersytet Gdański!
- 20/03/2010 09:58 - 56 mln. zł z Unii Europejskiej dla uczelni i gmin
- 19/03/2010 20:28 - Gdański Areopag – „Dobrobyt”
- 19/03/2010 18:12 - Komorowski vs. Sikorski w Gdańsku
- 19/03/2010 17:45 - Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to nie tylko fajerwerki
- 18/03/2010 23:08 - Uczelnie kuszą maturzystów