Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Święto wiosny

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 21 marca 2010 17:40

altNasi przodkowie Słowianie 21 marca obchodzili Jare święto, które było hołdem dla Bogini Matki- Ziemi. Powodów mieli wiele: rozkwitać zaczęły pąki drzew, zaczęły powracać ptaki, gleba odmarzła i można było ją na nowo zasiać. Jednakże wokół tak oczywistych z obecnego punktu widzenia dla nas przejawów nadejścia wiosny Słowianie, lud przesądny i bogobojny, miał swoje obrzędy i rytuały.

Jednym z nich, który zachował się w niektórych kręgach do dziś, jest topienie Marzanny. Ta słomiana kukła, była ongiś ucieleśnieniem bogini zimy, którą w czasie równonocy podpalano, a następnie wrzucano do wody (dwa istotne żywioły w słowiańszczyźnie). Wierzono, że bóstwa sezonowe przypisane porom roku, są opiekunami ludzi, tylko w określonym czasie. Równonoc była kresem uzasadnionego bytu boginki- składano symboliczną ofiarę w postaci Marzanny, żeby zimę przepędzić i przywitać wiosnę


alt


Dzisiaj święto nie jest celebrowane w tak wyszukany sposób- Marzannę pali się tylko gdzieniegdzie, a pierwszy dzień wiosny stał się w niektórych środowiska odpowiednikiem dnia wagarowicza. Na ulicach spotyka się wtedy kolorowych, roześmianych uczniów poprzebieranych w rozmaite kostiumy. Dużo cenniejszy jest dla nas czas wiosny w wymiarze duchowym niż symbolicznym. Wszak to właśnie wtedy ludzie się najczęściej zakochują- emitując więcej „romansogennych” feromonów, przyciągają i wabią-okres tzw. godów u człowieka przypada właśnie wiosną. Oczywiście nie można pominąć największego daru tej pory roku, czyli słońca (także prasymbol słowiański). Emitowanie ciepła oraz dostęp do światła ożywia człowieka i czyni go szczęśliwym- produkowane są w większych ilościach endorfiny (wydzielane dzięki uśmiechowi i zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu), czyli hormony szczęścia odpowiedzialne za dobre samopoczucie i pogodny nastrój.

„Coś na ząb”, czyli wiosenna dieta odnawiająca

Według medycyny chińskiej ciało i dusza są jednością i wszelkie procesy zachodzące w jednej połówce, mają swoje odzwierciedlenie w drugiej. Problemy życiowe, stres, depresja czy zabiegany styl życia są widoczne w naszym ciele, z kolei wszelkie zaburzenia czy problemy zdrowotne rzutują także na naszą „duszę”, czyli nastrój i samozadowolenie. Rodzaje potraw spożywanych według medycyny chińskiej, są silnie uzależnione od pory roku: i tak na wiosnę spożywane są potrawy zwiększające energię, latem dominują potrawy delikatne, chłodne, obniżające temperaturę ciała, jesienią przygotowywane są potrawy płynne, a zimą zalecane są potrawy nieostre, nierozgrzewające nadto organizmu.

Wiosna jest czasem „przemiany drewna”, a organem najważniejszym, na który należy zwrócić uwagę w tym okresie jest wątroba. Lekarz medycyny chińskiej katar sienny czy suchość oczu będzie wiązał właśnie z nierównowagą jing/ jang w wątrobie- wszelkie zaburzenia, szczególnie te, które wiążą się z oczami, mięśniami, skórą, włosami i paznokciami są wynikiem złej gospodarki naszej wątroby. Co zatem jeść? Przede wszystkim zalecane są produkty lekkie, nieobciążające- zaliczać się będą tu warzywa zielone (kolorystyka także jest silnie ugruntowana i związana z porami roku w medycynie chińskiej.) tj. brokuły, sałaty, brukselki, także świeże zioła- w szczególności szczypiorek; z mięs najbardziej aprobowany jest kurczak. Jarska kolacja jest lekiem na wszelkie dolegliwości zdrowotne i gwarantem rześkiego poranku (organizm odpoczywa, zamiast trawić). Jako panaceum wymieniany jest także sok z brzozy. O uzdrawiających właściwościach tego drzewa przeczytać można w zielarskich poradnikach i medycynie ludowej; jeden z najwybitniejszych uzdrowicieli polskich ojciec Klimuszko w swoich książkach także zwraca uwagę na szczególne właściwości brzozy (m.in. działanie odtruwające + bogaty zestaw witamin i minerałów  ). Oczywiście na miejscu są wszelkie owoce i warzywa sezonowe (np. rzodkiewka). W tym czasie powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu i tłustych mięs- to właśnie te potrawy najczęściej wywołują uczucie przesycenia i nadmiernej ciężkości, co zaburza równowagę energii w ciele według lekarzy chińskich.

Sport to zdrowie

Stare powiedzenie niesie ze sobą prawdę niepodważalną. Oczywiście nie chodzi w tym przypadku o wyczynowy sport (bo ten owszem od kontuzji nie stroni), ale o wzmożoną aktywność fizyczną. Długie spacery, biegi czy popularny ostatnio nordic walking. W Trójmieście jest pełno przecudownych miejsc, w których w promieniach słońca aż się chce poruszać. Park Oliwski, deptak sopocki no i… nieocenione morze. Można także zapisać się na aerobik, fitness lub gimnastykę – klubów sportowych nie brakuje, a po zajęciach zastrzyk energii gwarantowany.

Zatem pomimo, że do wiosny pozostał jeszcze niecały tydzień, pierwsze powiewy możemy poczuć już dziś. Należy jednak być ostrożnym- ze względu na szybką zmianę pogody często ubieramy się nieodpowiednio, a to skutkuje falą wiosennych przeziębień. Wtedy najlepiej postawić na naturę i jej ziołowe skarby.

„Leki” na przeziębienie
:

Nalewka (lub syrop) z czarnego bzu - działa wzmacniająco i obniża gorączkę

Herbata z lipy: działania napotne, przeciwgorączkowo

Płukanka z szałwii - odwieczny lek na kaszel, często mieszana m.in. z rumiankiem

Olejek eukaliptusowy – na katar (do kubka wrzącej wody wlać ok. 3 kropli olejku i przykryć głowę ręcznikiem, aby para nie wyleciała. Wdychać nosem)

Z przepisów kuchennych to gorące mleko z miodem i… czosnek: roślina – antybiotyk (tylko w niedużych ilościach, bo jest ciężkostrawny i nie przed ważnymi spotkaniami, z powodów wiadomych).

Karolina Tomaszewska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież