Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Peter Greenaway uhonorowany doktoratem honoris causa gdańskiej ASP

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 października 2010 18:43

altPeter Greenaway gościł w Dworze Artusa, gdzie odebrał z rąk prof. Ludmiły Ostrogórskiej tytuł doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tytuł został przyznany reżyserowi za całokształt twórczości artystycznej i humanistyczną postawę życiową na wniosek Rady Wydziału Malarstwa ASP. Uroczystość wręczenia tytułu, połączona była z inauguracją roku akademickiego gdańskiej akademii.

Wśród zebranych gości w Dworze Artusa pojawili się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz arcybiskup metropolita gdański Leszek Głódź. Laudacje na cześć reżysera wygłosił prof. Witosław Czerwonka, który opisując dokonania artystyczne Greenawaya zwrócił uwagę na niebywałą plastyczność obrazu w jego filmach. Unikalny sposób ujmowania świata w oku kamery przez wybitnego reżysera jest nieprzypadkowy, gdyż z wykształcenia jest on malarzem. Twórczość Greenaway’a cechuje przepych wizualny i pewnego rodzaju odrealnienie obrazu. Pojawiają się w niej liczne nawiązania do malarstwa, ale także do architektury, literatury, muzyki oraz teatru.

Odbierając tytuł Peter Greenaway przyznał, że niezwykle spodobała mu się cała ceremonia przyznawania tego wyróżnienia. Mało kto wie, że w młodości, będąc pod wielkim wrażeniem filmów Wajdy i Polańskiego, reżyser planował rozpocząć studia filmowe w Polsce - Chciałem przyjechać i zostać studentem polskiej szkoły filmowej. Jednak w odpowiedzi na mój wniosek odpisano mi, że z pewnością jestem przyzwyczajony do dobrych warunków, a studiując w polskiej szkole będę pił zimną herbatę i mieszkał w zimnym akademiku, w jednym pokoju z 20 innymi studentami, którym śmierdzą nogi - mówił Greenaway, wywołując wśród publiczności salwę śmiechu.

Peter Greenaway  zainteresował krytyków w 1975 r. filmem "Window". Obecnie do najbardziej znanych dział reżysera zaliczyć można "8 i pół kobiety", "The Pillow Book", "Kontrakt rysownika", "Brzuch architekta" oraz "Zet i dwa zera".

Od 21 września do 24 października 2010 w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa oglądać można  wystawę dzieł plastycznych - "Potop ilustrowany" Petera Greenaway’a, na którą składa się 159 prac zainspirowanych biblijnym potopem.

Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież