Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O terenach nadrzecznych bez gdańskich decydentów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 23 marca 2010 09:13

altDwudniowa międzynarodowa konferencja na temat „Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców” rozpoczęła się w poniedziałek, 22 marca, w Nadbałtyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku. Obrady toczą się wokół problemów związanych z rewitalizacją terenów nadrzecznych. Dopisali eksperci, przedstawiciele organizacji reprezentujących społeczności lokalne. Niestety na sali zabrakło przedstawicieli władz Gdańska mających wpływ na podejmowanie decyzji w tej dziedzinie. 


Prezentowano najciekawsze osiągnięcia w tej dziedzinie, wymieniano doświadczenia, można było i wyciągnąć wnioski do wykorzystania przy przekształcaniu terenów nadrzecznych w atrakcyjne przestrzenie publiczne.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz River//Cities – platforma współpracy organizacji z europejskich miast nadrzecznych. 


Wody nie można zakopywać, zakrywać!
- Mieliśmy okazję zapoznać się z projektami zagospodarowania terenów nadrzecznych w Wenecji, Liverpoolu, Wiedniu, Londynie, Lizbonie i innych dużych europejskich ośrodkach – powiedział pierwszego dnia obrad doc. dr inż. arch. Jakub Szczepański, pracownik dydaktyczny Politechniki Gdańskiej, członek Stowarzyszenia Kultura Miejska, uczestnik konferencji. – Trochę szkoda, że nie słuchają tego ci, którzy w Gdańsku podejmują decyzje w tej dziedzinie. A problem jest ogromny, pokazano go w różnych miejscach geograficznych i z różnych punktów widzenia.


- Najpierw musimy zwrócić uwagę na to, co wydawałoby się jest oczywiste, że woda jest ważna, że nie można jej zakrywać, zakopywać – kontynuował dr Szczepański. – Na przykład w projekcie Nowej Słowackiego część koryta rzeki Strzyży znajdzie się pod ziemią. Czyli stanie się dokładnie odwrotnie, aniżeli się to czyni w Europie, w świecie. 


Wszędzie się wodę przykrytą na skutek błędów przeszłości odkopuje. We Lwowie myślą jak odwrócić błędy, które zrobiono w XIX wieku. Władze Miasta Gdańska najwyraźniej nie chcą o takich rozwiązaniach słyszeć.  W tym tkwi problem w Gdańsku, bo aby cokolwiek na terenie nadrzecznym urządzić, najpierw woda musi być widoczna. A żeby tak się stało należy mieć tego świadomość. 


Tyłem do wody
Na konferencji usłyszeliśmy, jak w wielu miejscach, w tym w Berlinie, miejscowi włodarze zapewniają mieszkańcom, turystom, dostęp do wody.
- U nas ten dostęp formalnie istnieje, ale praktycznie się sprowadza często do wąskiej ścieżki wzdłuż nabrzeża – kontynuował dr Szczepański. – W Berlinie są postulaty, żeby nabrzeże Sprewy były publiczną przestrzenią na szerokości 50 metrów!, co umożliwia aktywność. My nie możemy odwrócić miasta w kierunku rzeki, budujemy w pobliżu, nawet jak to nie jest nad samą wodą, zamknięte osiedla, które nas od rzeki oddzielają.
W Gdańsku powstają zamknięte osiedla nad Motławą, na południowej części Wyspy Spichrzów, na Starym Przedmieściu. Wszystko to jest odwrócone tyłem do wody! Nie wykorzystuje się położenia nawet dla lokatorów tych osiedli, nie mówiąc o mieszkańcach Gdańska i przybyszach z zewnątrz. A jeżeli dostępu do wody nie otworzymy nie będzie zainteresowania nadrzecznym obszarem. Tworzy się błędne koło. Nie ma dostępu do rzeki, więc ludzie wody nie zauważają, nie czują potrzeby spędzania nad nią czasu. Nie ma nacisku, żeby dostęp do wody otworzyć, bo ci, co powinni wiedzieć, nie wiedzą, co tracą. Żeby nabyć tej wiedzy powinni wysłuchać treści konferencji.
Katarzyna Korczak
* * *
II dzień Konferencji„Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców”
23 marca 2010, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

Region pomorski: prezentacje, debata i stadium przypadku

9.30 – 12.30 Zajęcia w terenie (za zaproszeniem)

Drugiego dnia uczestnicy konferencji odwiedzą nadrzeczne dzielnice Gdańska: Dolne Miasto i Nowy Port, gdzie mają miejsce różnorodne działania podejmowane przez Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Plan zajęć terenowych zostanie przygotowany przez CSW „Łaźnia”.
Przewodnik: dr Jakub Szczepański, Politechnika Gdańska

12.30-13.30 Przerwa

13.30-15.00 Prezentacje z Regionu

• Tczew – Danuta Morzuch-Bielawska, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Urząd Miasta
• Pruszcz Gdański – Bartosz Gondek, Urząd Miasta
• Kwidzyn – Ewa Romanow, Stowarzyszenie Eko Inicjatywa
• Zbigniew Ptak - Kierownik Biura Rozwoju Dróg Wodnych Województwa Pomorskiego

15.00-15.30 Przerwa kawowa

15.30-17.00 Debata Studium przypadku: Gdańsk i region pomorski

Zaproszeni prelegenci przeanalizują zagrożenia oraz potencjał odwiedzonych terenów bazując na swoim własnym doświadczeniu. W tematykę wprowadzą przedstawiciele różnych sektorów odpowiedzialni za rewitalizację tych, a także innych terenów w Gdańsku i w woj. pomorskim. Dyskusja będzie miała otwarty charakter.
Moderatorzy: prof. Lucyna Nyka, Chris Torch

17.00-17.30 Podsumowanie konferencji

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież