Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kalendarz Gdański 2010

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 16 grudnia 2009 09:56

Ukazał się Kalendarz Gdański 2010.

 

Wydawcą jest – po raz pierwszy - Fundacja Gdańska. Patronem wydania Saur Neptun Gdańsk S.A. 
Premiera Kalendarza Gdańskiego 2010 odbędzie się w środę o godz. 12:00 w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada–Korzeniowskiego przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku z udziałem: prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, Prezesa Zarządu Fundacji Gdańskiej Cezarego Windorbskiego oraz Tomasza Wołka. Kalendarz po raz pierwszy trafi do sprzedaży. Dostępny będzie na rynku księgarskim, a także korporacyjnym (rozszerzony o identyfikację firmową: logo, stronę reklamową - wedle indywidualnego zamówienia).


Kalendarz poświęcony jest przyszłorocznej XXX rocznicy strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu 1980, który zaowocował podpisaniem Porozumień Sierpniowych i powstaniem NSZZ Solidarność - pierwszej niezależnej organizacji związkowej w krajach komunistycznych. Autorem tekstów do kalendarza jest świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, popularny polski dziennikarz i publicysta, redaktor Tomasz Wołek. Zamieszczono dokumentalne zdjęcia wielu autorów, wśród których są nieżyjący już: Włodzimierz Nieżywiński, Zbigniew Kosycarz i Zbigniew Trybek.


Każdemu z 12 miesięcy towarzyszy sylwetka jednej z kluczowych postaci Sierpnia '80, zwanych przez autora Sierpniowymi Apostołami. Każdemu z tygodni autor przyporządkował sylwetki patronów - nieco mniej znanych, lecz istotnych aktorów przełomowych dla Polski i świata wydarzeń.
Książkowy Kalendarz Gdański, wydawany od kilku lat przez Biuro Prezydenta Miasta ds. Promocji, obecnie zaś przez Fundację Gdańską, zaliczany jest do najlepszych kalendarzy książkowych w Polsce, co potwierdzają otrzymane nagrody branżowe. Wydawany w eleganckiej formie, co roku przyświeca mu inny motyw przewodni, związany z Gdańskiem i jego wyjątkowymi walorami.


Parametry techniczne Kalendarza Gdańskiego 2010:
• format: 210x260 mm
• objętość: 176 stron
• środki: kolor 2+2 papier biały offset 90g
• wyklejki: kolor 2+2 papier offset 120g
• wstążka w kolorze bordowym
• okładka łączona: oklejka płócienna w kolorze beżowym, grzbiet i naroża ze skóry ekologicznej w kolorze bordowym
• tłoczenia na okładce: herb wielki Gdańska oraz napis Kalendarz Gdański 2010, a także na skórze ekologicznej grafika z wizerunkiem Lecha Wałęsy


Ponad podziałami
- Idea była prosta - powiedział na promocji Kalendarza Gdańskiego 2010 Jan Wołek.

 

–Opisywano ten strajk na różne sposoby jako zjawisko historyczne, owo historycznych procesów, fenomen socjologiczny, polityczny. Natomiast myśmy postanowili nadać temu bardziej ludzkie, uczłowieczyć Sierpień, spersonalizować historię i spróbować ja opowiedzieć poprzez żywych, konkretnych ludzi. Nie tylko tych z pierwszych stron gazet, którzy już są w historii Gdańska, Polski i świata, jak Lech Wałęsa.

 

Chodziło o przypomnienie tych z drugiego szeregu, to nie znaczy gorszego, czy podrzędnego, bo wszyscy w tym strajku odegrali jakąś rolę. Ja mogę pozostawać w absolutnej niezgodzie z poglądami na przykład Krzysztofa Wyszkowskiego, ale nie odbiorę mu, że był strajkowym aniołem.

 

W białej koszulce z napisem Solidarność wymyślonym przez Jurka Janiszewskiego był jednym z filarów strajku i tego nikt nie zasypie. Kalendarz jest ponad podziałami, uznałem, że trzeba oddać honory także ówczesnej władzy, a przynajmniej jej części, która przyłożyła rękę do tego zbożnego dzieła. To nie tylko gdańszczanie zwłaszcza Tadeusz Fiszbach i ówczesny wojewoda Jerzy Kołodziejski, którzy odegrali ogromna role.

 

Mieczysław Jagielski – rola wieloznaczna, ale jednak on to współfirmował. Sa postacie wydobyte trochę z zapomnienia, niesprawiedliwego moim zdaniem, takie jak admirał Janczyszyn, człowiek, który na jednym ze spotkań powiedział twardo, że tym razem wojsko nie wystąpi przeciwko robotnikom, przeciwko mieszkańcom Wybrzeża i to miało znaczenie fundamentalne, bo komuniści zmiarkowali, że tym razem historia potoczy się inaczej.
Katarzyna Korczak
Katarzyna Korczak 

 

Okładka kalendarza

 

 

 Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież