Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kalendarz Gdański 2010

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 16 grudnia 2009 09:56

Ukazał się Kalendarz Gdański 2010.

 

Wydawcą jest – po raz pierwszy - Fundacja Gdańska. Patronem wydania Saur Neptun Gdańsk S.A. 
Premiera Kalendarza Gdańskiego 2010 odbędzie się w środę o godz. 12:00 w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada–Korzeniowskiego przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku z udziałem: prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, Prezesa Zarządu Fundacji Gdańskiej Cezarego Windorbskiego oraz Tomasza Wołka. Kalendarz po raz pierwszy trafi do sprzedaży. Dostępny będzie na rynku księgarskim, a także korporacyjnym (rozszerzony o identyfikację firmową: logo, stronę reklamową - wedle indywidualnego zamówienia).


Kalendarz poświęcony jest przyszłorocznej XXX rocznicy strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu 1980, który zaowocował podpisaniem Porozumień Sierpniowych i powstaniem NSZZ Solidarność - pierwszej niezależnej organizacji związkowej w krajach komunistycznych. Autorem tekstów do kalendarza jest świadek i uczestnik tamtych wydarzeń, popularny polski dziennikarz i publicysta, redaktor Tomasz Wołek. Zamieszczono dokumentalne zdjęcia wielu autorów, wśród których są nieżyjący już: Włodzimierz Nieżywiński, Zbigniew Kosycarz i Zbigniew Trybek.


Każdemu z 12 miesięcy towarzyszy sylwetka jednej z kluczowych postaci Sierpnia '80, zwanych przez autora Sierpniowymi Apostołami. Każdemu z tygodni autor przyporządkował sylwetki patronów - nieco mniej znanych, lecz istotnych aktorów przełomowych dla Polski i świata wydarzeń.
Książkowy Kalendarz Gdański, wydawany od kilku lat przez Biuro Prezydenta Miasta ds. Promocji, obecnie zaś przez Fundację Gdańską, zaliczany jest do najlepszych kalendarzy książkowych w Polsce, co potwierdzają otrzymane nagrody branżowe. Wydawany w eleganckiej formie, co roku przyświeca mu inny motyw przewodni, związany z Gdańskiem i jego wyjątkowymi walorami.


Parametry techniczne Kalendarza Gdańskiego 2010:
• format: 210x260 mm
• objętość: 176 stron
• środki: kolor 2+2 papier biały offset 90g
• wyklejki: kolor 2+2 papier offset 120g
• wstążka w kolorze bordowym
• okładka łączona: oklejka płócienna w kolorze beżowym, grzbiet i naroża ze skóry ekologicznej w kolorze bordowym
• tłoczenia na okładce: herb wielki Gdańska oraz napis Kalendarz Gdański 2010, a także na skórze ekologicznej grafika z wizerunkiem Lecha Wałęsy


Ponad podziałami
- Idea była prosta - powiedział na promocji Kalendarza Gdańskiego 2010 Jan Wołek.

 

–Opisywano ten strajk na różne sposoby jako zjawisko historyczne, owo historycznych procesów, fenomen socjologiczny, polityczny. Natomiast myśmy postanowili nadać temu bardziej ludzkie, uczłowieczyć Sierpień, spersonalizować historię i spróbować ja opowiedzieć poprzez żywych, konkretnych ludzi. Nie tylko tych z pierwszych stron gazet, którzy już są w historii Gdańska, Polski i świata, jak Lech Wałęsa.

 

Chodziło o przypomnienie tych z drugiego szeregu, to nie znaczy gorszego, czy podrzędnego, bo wszyscy w tym strajku odegrali jakąś rolę. Ja mogę pozostawać w absolutnej niezgodzie z poglądami na przykład Krzysztofa Wyszkowskiego, ale nie odbiorę mu, że był strajkowym aniołem.

 

W białej koszulce z napisem Solidarność wymyślonym przez Jurka Janiszewskiego był jednym z filarów strajku i tego nikt nie zasypie. Kalendarz jest ponad podziałami, uznałem, że trzeba oddać honory także ówczesnej władzy, a przynajmniej jej części, która przyłożyła rękę do tego zbożnego dzieła. To nie tylko gdańszczanie zwłaszcza Tadeusz Fiszbach i ówczesny wojewoda Jerzy Kołodziejski, którzy odegrali ogromna role.

 

Mieczysław Jagielski – rola wieloznaczna, ale jednak on to współfirmował. Sa postacie wydobyte trochę z zapomnienia, niesprawiedliwego moim zdaniem, takie jak admirał Janczyszyn, człowiek, który na jednym ze spotkań powiedział twardo, że tym razem wojsko nie wystąpi przeciwko robotnikom, przeciwko mieszkańcom Wybrzeża i to miało znaczenie fundamentalne, bo komuniści zmiarkowali, że tym razem historia potoczy się inaczej.
Katarzyna Korczak
Katarzyna Korczak 

 

Okładka kalendarza

 

 

 Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież