Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Chwinowie porozmawiają z Venclovą

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 marca 2010 11:50

altW Gdańsku gościć będzie światowej sławy poeta, tłumacz i eseista Tomasz Venclova. Jego twórczość znana jest w Polsce dzięki tłumaczeniom Stanisława Barańczaka. Wizyta związana jest z uroczystością nadania poecie tytułu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, która odbędzie się w sobotę, 20 marca, w trakcie obchodów 40-lecia uczelni.


Dzień później, w niedzielę, 21 marca, o godz. 11 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego – z okazji Światowego Dnia Poezji – Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje otwarte spotkanie z poetą. Rozmowę z Nadzwyczajnym Gościem poprowadzą: Krystyna i Stefan Chwinowie.
Tomasz Venclova uczestniczyć będzie następnie w Międzynarodowym Festiwalu Europejski Poeta Wolności organizowanym w dniach od 21 do 27 marca 2010 r. przez Miasto Gdańsk.
K.K.

Tomas Venclova, litewski poeta, eseista, publicysta, wybitny badacz i tłumacz literatury, urodzony 11 września 1937 w Kłajpedzie, absolwent Uniwersytetu Wileńskiego, visiting profesor na uniwersytecie w Berkeley, obecnie jest profesorem języków i literatur słowiańskich na uniwersytecie w Yale. Studiował też semiotykę i literaturę rosyjską na Uniwersytecie w Tartu. W latach siedemdziesiątych działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. Współzałożyciel Litewskiej Grupy Helsińskiej, współpracował też z rosyjską opozycją antykomunistyczną. Do 1977 r. mieszkał w Wilnie. Zagrożony represjami za niezależną postawę, wyemigrował do USA, za co władze ZSRR pozbawiły go obywatelstwa.
Z polską kulturą i literaturą związany jest od lat młodości, kiedy to doskonale opanował język polski, by móc w oryginale czytać polskie czasopisma i książki. Ma ogromne zasługi w badaniach nad polską kulturą, a także w jej popularyzowaniu na Litwie i w Stanach Zjednoczonych. Od 1983 r. jest m.in. członkiem zespołu redakcyjnego prestiżowego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Tłumaczył na język litewski m.in. dzieła Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej. Jest autorem znakomitej monografii Aleksandra Wata, wydanej w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Wielokrotnie wyróżniany m.in. Międzynarodową Nagrodą im. Vilenica w Słowenii (1990), Orderem Giedymina (1999), Litewską Nagroda państwową (2001), został również uhonorowany trzykrotnie godnością doktora honoris causa, UMCS (1991), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (2005).
Znając świetnie języki rosyjski, angielski i polski, poruszając się swobodnie w obszarze czterech kultur, Tomas Venclowa działa na wielu polach, konsekwentnie od wielu lat walcząc o zachowanie tradycji dialogu międzykulturowego i porozumienia miedzy narodami Europy Środkowej, wystawionego na ciężka próbę XX wieku. Na przekór spustoszeniom dokonanym przez nacjonalizm i komunizm, pozostał prawdziwym obywatelem wielonarodowego Wilna, co może cieszyć szczególnie Gdańszczan, którzy, tak jak niejeden z nas, w tym pięknym mieście mają swoje korzenie. Razem z Czesławem Miłoszem – na gruncie paryskiej „Kultury”, a potem już w niepodległej Polsce i niepodległej Litwie – odbudowywał zerwany polsko – litewski most, nie wahając się odważnie wystąpić przeciwko tym ze swoich rodaków, którzy trzymają się zadawnionych urazów i niechęci. Jak prawdziwy uczony nie unika problemów drażliwych i trudnych. Potrafił odważnie i z prawdziwym bólem pisać o udziale Litwinów w hitlerowskiej zagładzie. Jest wielkim przyjacielem Polski, mądrym patriotą litewskim, ale też przychylnym, pełnym zrozumienia i podziwu badaczem kultury rosyjskiej, choć do rosyjskiego państwa mógłby mieć wiele pretensji. Na uniwersytetach amerykańskich znakomicie wykładał zarówno literaturę rosyjską jak i polską, przekonany, że wielkie wartości kultury mogą zbliżać do siebie ludzi z odległych przestrzeni geopolitycznych. Przede wszystkim jednak Tomas Venclova, przyjaciel Josifa Brodskiego i Czesława Miłosza, dobry znajomy wielkich twórców literatury rosyjskiej, Anny Achmatowej i Borysa Pasternaka, jest wybitnym poetą, obecnym w Polsce dzięki tłumaczeniom Stanisława Barańczaka. Wymieniany bywa wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Wszystko to sprawia, że nadanie Profesorowi Tomasowi Venclovie godności doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego będzie dla naszej uczelni prawdziwym zaszczytem.

Prof. UG dr hab. Stefan Chwin


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież