Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20-lecie sakry biskupiej Sławoja Leszka Głodzia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 lutego 2011 19:54

altMetropolita gdański Sławoj Leszek Głódź obchodził 20 rocznicę święceń biskupich.

W niedzielę w katedrze oliwskiej odprawiona została uroczysta msza święta z okazji 20-lecia święceń biskupich Sławoja Leszka Głodzia. W homilii biskup toruński Andrzej Suski mówił o trudach pracy pierwszego biskupa polowego w powojennej Polsce. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wyznał, że posługa w archidiecezji gdańskiej, którą objął przed trzema laty jest dla niego równie ważna jak posługa w ordynariacie polowym.
Święceń biskupich udzielali mu kardynałowie Józef Glemp, Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski. Żadnego z hierarchów nie było dzisiaj w Gdańsku.


W uroczystości w Katedrze Oliwskiej uczestniczył między innymi wicepremier Waldemar Pawlak, byli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, służb mundurowych z Pomorza, Solidarności i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

23 lutego 1991 Sławoj Leszek Głódź przyjął święcenia biskupie z rąk kardynałów Józefa Glempa, Henryka Gulbinowicza i Franciszka Macharskiego. Żadnego z hierarchów nie było w Gdańsku na uroczystej mszy dziękczynnej. W 1993 mianowany został generałem dywizji.


W trakcie swej posługi ustanowił dwa wyróżnienia Ordynariatu Polowego WP:
- 23 lutego 1995 – Dyplom „Benemerenti” (łac. Dobrze Zasłużonym) – dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość;
- w 2001 – Medal „Milito Pro Christo” (łac. Walczę dla Chrystusa) – przyznawany osobom i organizacjom za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi, takimi jak sprawiedliwość i prawda.

17 lipca 2004 został podniesiony do godności arcybiskupa, a w sierpniu 2004 mianowany biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Ingres w nowej stolicy biskupiej odbył 2 października 2004.

17 kwietnia 2008 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim. Urząd objął podczas uroczystego ingresu 26 kwietnia 2008.

Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Stoi również na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Od 14 marca 2007 jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież