300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Związkowe wybory w „Solidarności”

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 czerwca 2014 18:53

Krzysztof Dośla został ponownie wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Zdobył 179 głosów na 187 głosujących delegatów na odbywające się w Sali BHP gdańskiej stoczni zebranie delegatów Regionu Gdańskiego związku. Był jedynym kandydatem na to na stanowisko. Będzie je pełnił po raz czwarty. 


- Najlepiej czuję się w czasie spotkań z członkami organizacji związkowych w miejscu ich działania. Ten kontakt w nowej kadencji musi być jeszcze bliższy. Ani telefony, ani internet nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Dlatego składam zobowiązanie, że tak podzielę obowiązki w prezydium, żeby z każdą organizacją związkową w Regionie Gdańskim spotkać się przynajmniej raz – zapewnił Krzysztof Dośla.


Jesienią w Bielsku-Białej odbędą się wybory nowych władz całego związku. Od listopada 2010 r. liderem „Solidarności” jest Piotr Duda.


Związkowcy przyjęli we wtorek m.in. stanowisko w sprawie sytuacji w oświacie. Dokument trafi m.in. do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Kuratorium Oświaty w Gdańsku i organów prowadzących oświatę w województwie pomorskim.


Stanowisko:
Walne Zebranie Delegatów Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraża głęboki niepokój o stan polskiej oświaty. W różnych proponowanych i wdrażanych zmianach widzimy degradację zawodu nauczyciela oraz pogorszenie i tak już trudnych warunków pracy, regres wychowawczo-opiekuńczych funkcji szkoły. Stąd domagamy się:

1. Zapewnienia finansowania edukacji adekwatnego do stawianych wymagań niezależnych od ideologicznych nacisków – w tym godnego poziomu wynagrodzeń dla nauczycieli, ale też pracowników administracji i obsługi szkolnej.

2. Zagwarantowania równych praw pracowniczych – zapisanych w ustawie Karta Nauczyciela – wszystkim nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych.

3. Zaprzestania zwolnień nauczycieli i likwidacji szkół, przekazywania ich podmiotom niepublicznym, które zatrudniają nauczycieli na warunkach Kodeksu Pracy oraz ograniczania samowoli organów prowadzących poprzez wzmocnienie kompetencji organów sprawujących nadzór pedagogiczny.

4. Gwarantowania realizacji zadań wychowawczo-patriotycznych szkół, m. in. przez właściwe nauczanie historii Polski, czy kanon lektur.

5. Zagwarantowania dostępu wszystkim dzieciom do bezpłatnej edukacji przedszkolnej i respektowania praw rodziców przy planach wysyłania dzieci sześcioletnich do szkół.

6. Wprowadzenia górnej liczebności uczniów w oddziałach na wszystkich poziomach edukacyjnych.

7. Obniżenia do niezbędnego minimum biurokracji szkolnej w pracy nauczycieli.

8. Zapewnienia rozwoju szkolnictwa zawodowego (w tym różnych form edukacji ustawicznej), m. in. przez rozwój centrów kształcenia ustawicznego i zawodowego, tworzenie klas przysposabiających do pracy na poziomie gimnazjów.

9. Przywrócenia nauczycielom prawa do przechodzenia na emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach i poszanowania praw nabytych.

10. Odstąpienia od obowiązku realizacji dodatkowych godzin: 1-2 godz. tygodniowo, zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela, co wprowadziło w szkołach chaos, biurokrację, problemy z udziałem uczniów w zajęciach.


Zwracamy też uwagę, że oświata, w tym odpowiednia pozycja nauczycieli nie jest tylko wydatkiem finansowym, ale dobrem całego narodu, ważną inwestycją w przyszłość młodego pokolenia. Nie można pozwolić, aby krótkowzroczne i nieprzemyślane zmiany doprowadziły do dalszego obniżenia jakości kształcenia pokoleń Polaków.


Przypominamy, że konstytucyjną odpowiedzialność za edukację ponosi Rząd RP. Konieczne są działania na rzecz zapewnienia porównywalnej oferty edukacyjnej w całym kraju.


Stąd oczekujemy od władz RP, ale też od organów prowadzących szkoły: dialogu i merytorycznej debaty o wizji i kształcie polskiej oświaty, uznawania roli partnerów społecznych – w tym NSZZ „Solidarność”, podmiotowego traktowania ludzi oświaty – w tym rodziców i samych uczniów.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież