Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budowa okna energetycznego na świat

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2013 14:26

Nowy Terminal Naftowy do 2018 roku ma zostać wybudowany w porcie gdańskim. Docelowo ma on być pierwszym w Polsce hubem morskim o całkowitej pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku 400 tys. ton ropy naftowej, i produktów naftowych oraz 300 tys. ton chemikaliów i pozostałych produktów. Całkowity koszt budowy, to około miliard złotych.


W pierwszym etapie budowy, pod koniec 2015 roku ma zostać oddana do użytku nowoczesna infrastruktura oraz cztery dwu płaszczowe zbiorniki na ropę.


altUmowę w tej sprawie na pierwszy etap budowy, z udziałem licznych gości, 8 kwietnia w siedzibie Amber Expo w Gdańsku (zdjęcie powyżej) podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Za inwestycję odpowiedzialne będzie międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud SA z siedzibą w Warszawie. Konsorcjum zatrudniające łącznie 4,1 tys. osób, na swoim koncie ma realizację dużych i skomplikowanych inwestycji jak: gazociągi, mosty, obiekty przemysłowe, ropociągi, stadiony, terminale pasażerskie, zbiorniki paliwowe itp.


altUczestniczący w uroczystości podpisania umowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział m.in: - Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap zostanie ukończony w 2015 r., po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszego państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować samodzielnie i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów. Chociaż mieliśmy liczne propozycje z Zachodu. Nowy terminal będzie połączony z gdańskim Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Co równie istotne, że wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gdańsk, dzięki tej inwestycji i kolejnym planowanym, stanie się oknem energetycznym na cały świat.


altMinister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, jako gdańszczanin wyraził swoje osobiste zadowolenie, że ta inwestycja powstaje właśnie na gdańskim Pomorzu. Kiedyś Gdańsk był spichlerzem zbożowym, teraz czasy się zmieniły i Gdańsk może zostać hubem energetycznym – powiedział minister Nowak.


alt


Podobne zadowolenie wyraził również Tadeusz Aziewicz, poseł PO, gdyński liberał, szef sejmowej komisji Skarbu Państwa, wyrażając jednocześnie nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana zgodnie z określonym terminem.


alt- Po wielu latach dyskusji o budowie terminala, my zaczynamy ten terminal budować - powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN Przyjaźń S.A. Inwestycja ta niebawem wchodzi w etap budowy. Cztery zbiorniki dla PERN służące do uszlachetniania ropy wybudują Słowacy. Przy realizacji tej inwestycji mówimy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie tylko o dywersyfikacji działalności PERN, ale mówimy także o dodatkowych podatkach dla budżetu państwa.

Wła-49  amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież