Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Budowa okna energetycznego na świat

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 10 kwietnia 2013 14:26

Nowy Terminal Naftowy do 2018 roku ma zostać wybudowany w porcie gdańskim. Docelowo ma on być pierwszym w Polsce hubem morskim o całkowitej pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku 400 tys. ton ropy naftowej, i produktów naftowych oraz 300 tys. ton chemikaliów i pozostałych produktów. Całkowity koszt budowy, to około miliard złotych.


W pierwszym etapie budowy, pod koniec 2015 roku ma zostać oddana do użytku nowoczesna infrastruktura oraz cztery dwu płaszczowe zbiorniki na ropę.


altUmowę w tej sprawie na pierwszy etap budowy, z udziałem licznych gości, 8 kwietnia w siedzibie Amber Expo w Gdańsku (zdjęcie powyżej) podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Za inwestycję odpowiedzialne będzie międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud SA z siedzibą w Warszawie. Konsorcjum zatrudniające łącznie 4,1 tys. osób, na swoim koncie ma realizację dużych i skomplikowanych inwestycji jak: gazociągi, mosty, obiekty przemysłowe, ropociągi, stadiony, terminale pasażerskie, zbiorniki paliwowe itp.


altUczestniczący w uroczystości podpisania umowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział m.in: - Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap zostanie ukończony w 2015 r., po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszego państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować samodzielnie i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów. Chociaż mieliśmy liczne propozycje z Zachodu. Nowy terminal będzie połączony z gdańskim Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Co równie istotne, że wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gdańsk, dzięki tej inwestycji i kolejnym planowanym, stanie się oknem energetycznym na cały świat.


altMinister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, jako gdańszczanin wyraził swoje osobiste zadowolenie, że ta inwestycja powstaje właśnie na gdańskim Pomorzu. Kiedyś Gdańsk był spichlerzem zbożowym, teraz czasy się zmieniły i Gdańsk może zostać hubem energetycznym – powiedział minister Nowak.


alt


Podobne zadowolenie wyraził również Tadeusz Aziewicz, poseł PO, gdyński liberał, szef sejmowej komisji Skarbu Państwa, wyrażając jednocześnie nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana zgodnie z określonym terminem.


alt- Po wielu latach dyskusji o budowie terminala, my zaczynamy ten terminal budować - powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN Przyjaźń S.A. Inwestycja ta niebawem wchodzi w etap budowy. Cztery zbiorniki dla PERN służące do uszlachetniania ropy wybudują Słowacy. Przy realizacji tej inwestycji mówimy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie tylko o dywersyfikacji działalności PERN, ale mówimy także o dodatkowych podatkach dla budżetu państwa.

Wła-49  amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież