Nowy Terminal Naftowy do 2018 roku ma zostać wybudowany w porcie gdańskim. Docelowo ma on być pierwszym w Polsce hubem morskim o całkowitej pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku 400 tys. ton ropy naftowej, i produktów naftowych oraz 300 tys. ton chemikaliów i pozostałych produktów. Całkowity koszt budowy, to około miliard złotych.
W pierwszym etapie budowy, pod koniec 2015 roku ma zostać oddana do użytku nowoczesna infrastruktura oraz cztery dwu płaszczowe zbiorniki na ropę.
Umowę w tej sprawie na pierwszy etap budowy, z udziałem licznych gości, 8 kwietnia w siedzibie Amber Expo w Gdańsku (zdjęcie powyżej) podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy. Za inwestycję odpowiedzialne będzie międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud SA z siedzibą w Warszawie. Konsorcjum zatrudniające łącznie 4,1 tys. osób, na swoim koncie ma realizację dużych i skomplikowanych inwestycji jak: gazociągi, mosty, obiekty przemysłowe, ropociągi, stadiony, terminale pasażerskie, zbiorniki paliwowe itp.
Uczestniczący w uroczystości podpisania umowy minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział m.in: - Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwszy etap zostanie ukończony w 2015 r., po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszego państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować samodzielnie i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów. Chociaż mieliśmy liczne propozycje z Zachodu. Nowy terminal będzie połączony z gdańskim Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Co równie istotne, że wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Gdańsk, dzięki tej inwestycji i kolejnym planowanym, stanie się oknem energetycznym na cały świat.
Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, jako gdańszczanin wyraził swoje osobiste zadowolenie, że ta inwestycja powstaje właśnie na gdańskim Pomorzu. Kiedyś Gdańsk był spichlerzem zbożowym, teraz czasy się zmieniły i Gdańsk może zostać hubem energetycznym – powiedział minister Nowak.
Podobne zadowolenie wyraził również Tadeusz Aziewicz, poseł PO, gdyński liberał, szef sejmowej komisji Skarbu Państwa, wyrażając jednocześnie nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana zgodnie z określonym terminem.
- Po wielu latach dyskusji o budowie terminala, my zaczynamy ten terminal budować - powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN Przyjaźń S.A. Inwestycja ta niebawem wchodzi w etap budowy. Cztery zbiorniki dla PERN służące do uszlachetniania ropy wybudują Słowacy. Przy realizacji tej inwestycji mówimy nie tylko o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie tylko o dywersyfikacji działalności PERN, ale mówimy także o dodatkowych podatkach dla budżetu państwa.
Wła-49 amerski49@wp.pl
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 11/04/2013 20:31 - Uczniowie ze Słupska zwycięzcami konkursu „Energia przyszłości”
- 11/04/2013 20:22 - Historyczna ścieżka edukacyjna wraca do Parku Oliwskiego
- 11/04/2013 20:19 - Spór o wieżowiec na Brodwinie. Co może deweloper?
- 11/04/2013 13:10 - Piotr Duda nie przyjedzie na Kongres Lewicy
- 11/04/2013 11:42 - Marsz Milczenia w Gdańsku za dialogiem i prawdą
- 10/04/2013 14:20 - Ruch wahadłowy na ul. Piastowskiej
- 10/04/2013 14:19 - Prace modernizacyjne fragmentu ulicy Ogarnej w Gdańsku
- 10/04/2013 07:15 - Marsz Milczenia w Gdańsku
- 10/04/2013 07:13 - Kto za Budzanowskiego? Ministerialna teka dla Aziewicza, liberała z Gdyni?
- 09/04/2013 16:32 - Remont mostu w Sobieszewie