Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

V Zlot Oldtimerów w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 sierpnia 2012 18:01

Już po raz piąty do Gdańska na odbywający się co dwa lata Zlot Oldtimerów przypłynęły jednostki liczące sobie co najmniej 30 lat. W tym roku było ich 40, i to zarówno oryginalne jachty oraz łodzie, jak również repliki odbudowane na podstawie oryginału.
V Zlot Oldtimerów, który odbył się w dniach 24-26 sierpnia, był kameralnym spotkaniem żeglarzy, kapitanów i ich załóg z rzeszą osób ciekawych widoku pięknych drewnianych jednostek oraz chętnych wysłuchania morskich opowieści.


alt


alt


Do tych pływających pod polską banderą, tym razem dołączyły również załogi z Niemiec (jednostki o nazwach Knudel i Greif),  z Danii (Mareas) oraz Wielkiej Brytanii (Phoebe i Incentive). Rolę jednostki flagowej pełniła Antica należąca do kpt. Jerzego Wąsowicza, współorganizatora zlotu.


alt


Przez dwa dni cumowania w gdańskiej Marinie pokłady większości jednostek zostały udostępnione do zwiedzania. Bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno najmłodszych, jak też i osób starszych, cieszyły się spotkania z żeglarzami, rozmowy o odbytych rejsach, jak i o trudzie wkładanym w utrzymanie zabytkowego jachtu czy łodzi.


altProgram zlotu uatrakcyjniały pokazy przybliżające tradycyjne techniki takielunku i szycia żagli oraz inscenizacje przygotowane przez oficjalnego gdańskiego pirata i jego świtę.


alt


Podczas tegorocznego zlotu Gdańska Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę. Honorowane w niej są zasłużone, wybitne jednostki, których portem macierzystym jest Gdańsk. Do wyróżnionego w czasie poprzedniej edycji s/y Korsarz dołączył STS Generał Zaruski. Odsłonięcia nowej tablicy dokonali Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR Gdańsk (na zdjęciu z lewej) oraz Andrzej Stelmasiewicz z Fundacji Wspólnota Gdańska. To ona wraz Gdańską Stocznią Remontową SA są fundatorami tej pamiątkowej tablicy.


altMożna ją podziwiać wmurowaną  w chodnikową kostkę brukową przy masztach flagowych, tuż obok przystani Marina Gdańsk.


altPunktem kulminacyjnym zlotu była widowiskowa parada na Motławie wszystkich uczestników zlotu. Paradę prowadził holownik straży portowej z pióropuszem rozbryzgującej wody, tak od dziobu jak i rufy. Przepływające w paradnym szyku jednostki można było podziwiać z Długiego Pobrzeża począwszy od Zielonego Mostu aż po Targ Rybny oraz z nabrzeża przy ul. Wartkiej. Efektownie prezentujące się jachty i ich załogi pozdrawiało kilka tysięcy zgromadzonych nad Motławą sympatyków żeglarstwa.


altKolejna edycja zlotu już za dwa lata. Jak zapowiedziano, swoją pamiątkową tablicę będzie miał ufundowaną oldtimer s/y Antica, którego właścicielem jest kpt. Jerzy Wąsowicz. Już teraz możemy też zdradzić nazwę kolejnej jednostki, która poprowadzi uczestników w następnej paradzie oldtimerów. Będzie nią STS Generał Zaruski, który jeszcze w tym roku wróci do swojej morskiej służby i jako jednostka flagowa Miasta Gdańska będzie realizował funkcje szkoleniowe dla dzieci i młodzieży.


altWła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież